web
analytics
Çatı Oluk Buzlanma Önleme | Form Mühendislik, Isıtıcı Kablo, Elektrikli Kar Buz Önleme Sistemleri

Çatı Oluk Buzlanma Önleme

cati-oluk-isitma-kar-buz-onleme

Çatı Oluk Isıtma- Çatı Oluk Kar Buz Önleme Sistemleri

   Kar yağışı ve sonraki erime, tekrar donma süreci tüm çatılarda çeşitli sorunlara neden olur.
Olukların buzla bloke olması ve çatı örtüsünde eriyen karlar nedeniyle oluşan suyun çatı arasına dolması sonucunda çatı yalıtımının bozulması, ısı kayıpları, binada akıntılar, olukların, çatı örtüsünün ve dış cephe kaplamasının hasar görmesi gibi sorunlardan kaynaklanan yüksek maliyetlerle karşılaşılır.

   Buzlanma nedeniyle çatı örtüsünde oluşan hasarların yanı sıra, sarkıtların oluşturduğu yük nedeniyle olukların kırılması sonucu oluşacak maliyetler ve de sarkıtların koparak düşmesiyle oluşabilecek tehlikeler ile karşılaşılır.

 

Cati_Oluk_Kar_Buz_Onleme_6_Gelişen teknoloji sayesinde bu problemlerin çözümü için ısıtıcı kablolar üretilmiştir. Bu kablolar çatılardaki buzlanmanın önlenmesinde alternatifi olmayan bir malzemedir. Buzlanmanın önleneceği yere (oluk içine) silikon ve alüminyum bantlarla tutturularak sorunsuz olarak uygulanan ısıtıcı kablo, kontrollü olarak enerjilenir ve buzlanmanın oluşumu engellenir.

Suyun akış yolları açık tutulmuş olacağından sorun yaşanması için bir neden kalmaz. Bu kablolar hiçbir tehlike yaratmadan en kötü kış koşullarında dahi sorunsuz çalışırlar. Ömürleri çok uzun olup teorik olarak sonsuzdur.

Buzlanmanın başladığı bir buz detektörü ile tespit edilir. Nem ve sıcaklık sensörü ile kontrol kutusundan oluşan buz detektörü ısıtıcı kabloyu enerjilendirir. Böylece gereksiz ısıtma ve harcama önlenmiş olur. Örneğin hava sıcaklığı çok düşük olsa bile eğer buzlanma yok ise sistem devreye girmeyecektir. Sistem devreye, ancak hava sıcaklığı sıfırın altında iken ve aynı zamanda yüzeyde (olukta) nem, su veya kar varsa, yani buzlanma riskinin oluştuğu anda girecektir.