web
analytics
Rampa Kar ve Buz Önleme, Rampa Isıtma | Form Mühendislik, Isıtıcı Kablo, Elektrikli Kar Buz Önleme Sistemleri

Rampa Kar ve Buz Önleme, Rampa Isıtma

Rampa Isıtma, Yol Isıtma, Garaj Girişi Isıtmayol_rampa_isitma_1_

Sistemin Çalışması ve Kontrolü
Isıtıcı kablo rampa ısıtma kontrol sistemi, uygulama alanının en çok kar alan bölgelerine yerleştirilen duyar elemandan aldığı ıslaklık seviyesi ve yüzey sıcaklığı bilgilerini değerlendirerek sistemi çalıştıran buz dedektöründen oluşur. Sistem, ıslaklık ölçümünün yanı sıra, hava sıcaklığı kar yağma ya da don seviyesine indiği zaman çalışmaya başlar, erime tamamlandığında durur ve enerji tüketmez.

 

 

Yol Rampa Isıtma Sistemi Avantajları:

  • Uygulandığı beton veya asfalt yüzeylere, tuz ve diğer kimyasallar gibi zarar vermez.
  • Sistem tamamen otomatik çalışır. Gecikme ve işçilik maliyeti olmaz.
  • Kar küreme makinaları veya kürek benzeri ekipmana ihtiyaç yoktur.
  • Gizli buz oluşumuna fırsat vermez. Kar ve kum yığınları oluşmaz.
  • Sistem bakım gerektirmez.

 

Buzlanmanın önleneceği zeminde ısıtıcı kabloların zemin kaplaması altına döşenmesinin ardından otomatik sıcaklık ve nem kontrolüyle sorun güvenli olarak giderilir.

Zemin kaplamasının (beton, asfalt, seramik vs.) 4 – 10 cm. altına yerleştirilen ısıtıcı kablolar ile ısıtılan zeminde buz oluşumu ve kar birikimi önlenir.

Kablonun cinsi ve gücü, döşeme aralıkları, zeminden kaç cm. aşağıda döşeneceği, nasıl kontrol edileceği gibi hususlar tasarımın temelini oluştururlar.

yol_rampa_isitma_2_

yol_rampa_isitma_3_

 

yol-rampa-isitmaSistem nem ve sıcaklık bilgisinin alındığı sensör ve programlanabilen termostattan oluşan buz dedektörü ile otomatik olarak kontrol edilmektedir. Isıtıcı kablolar sistemden alınan bilgiye göre devreye girerek
yolda oluşan kar ve buzu önler.

Zeminde sadece buzlanma riski oluştuğunda sistem devreye girmektedir. Sistemin kontrollü çalışması nedeniyle enerji tüketimi optimize edilir.
Isıtıcı kablo sistemi kuru soğuklarda veya buzlanma riski olmayan havalarda çalışmayarak enerji tasarrufu sağlamaktadır.