web
analytics
Endüstriyel Isıtıcılar | Form Mühendislik, Isıtıcı Kablo, Elektrikli Kar Buz Önleme Sistemleri

Endüstriyel Isıtıcılar

Daldırma ve sirkülasyon tipi ısıtıcılar, çeşitli hava ısıtıcıları, fanlı ısıtıcılar, sıcak su ve buhar üreticileri endüstride çok yaygın olarak kullanılan ısıtıcı ürünlerindir.

Endüstriyel ısıtıcılardan bazıları pano içi ısıtıcılar, daldırma tipi ısıtıcılar vb. Pano içi endüstriyel ısıtıcılar pano ömrü için çok önemlidir. Panolarının içi mevsimsel değişimlerden dolayı oksitlenme ve neme maruz kalırlar. Bu nem zamanla pano içindeki elektriksel donanımlı cihazlar üzerinde su birikmesine neden olur ve kısa süre içerisinde de bozulmalar meydana gelir. Genel olarak uluslararası standartlara göre pano içerisinde 100 W güç üreten ısıtıcılar konmalıdır. Nem miktarının fazla olduğu bölgelerde pano içerisine yerleştirilen ısıtıcıların gücü artırılabilir. Pano içi ısıtıcıların pano içerisindeki konumu da çok önemlidir. Tercih edilen şekli panonun alt kısmına konulmasıdır çünkü ısınan hava yükselecek ve yükselmesi ile birlikte üst bölgelere ulaşan nem miktarı azalacaktır. Pano ısıtıcıların pano içerisindeki konumu önemli demişken pano içerisindeki elektriksek donanımlı malzemelere de uzaklığına çok dikkat edilmelidir. Sıcaklıktan etkilenebilecek malzemelerden 10cm-15cm uzağa yerleştirilmelidirler.

Yukarıda da bahsetmiş olduğumuz gibi bir çok avantajları vardır. Bunlardan bazıları; Gövdesinde bulunan soğutma yaprakları ile ısının homojen olarak yayılmasını sağlar. Yüksek verimli ve çok uzun ömürlüdür. Elektriği çok iyi izole eder. Vibrasyona, korozyona ve tozlu ortamlara karşı çok dayanıklıdırlar. Isı konveksiyon yoldan yayıldığı için muhtemel terlemeyi ve yoğuşmayı da engellemektedir. Küçük bir yapıda olmalarından dolayı kompaktır. Diğer endüstriyel ısıtıcı çeşidi ise daldırma tipi ısıtıcılardır. Daldırma tipi ısıtıcıların flanşlı ve flanşsız olarak çeşitleri vardır. Bu ısıtıcılar ile çok büyük tanklar daha ısıtılabilir. Rezistans yapısı sıcaklık her bir bölgesinde eşit olarak üretilir ve homojen olarak yayılır. Sadece flanşlı ve flanşsız olarak çeşitleri yoktur. Teknik olarak besleme şekillerine göre de tek faz yada 3 faz gibi çeşitleri vardır. Genellikle yağ ve suyu ısıtmak için kullanılırlar. Ancak günümüzde bazı kimyasal maddelerin özelliklerini kaybetmemeleri için belirli sıcaklıkta tutmak amacı ile de kullanılırlar. Daldırma tip endüstriyel ısıtıcılar kullanım ihtiyacına göre üçgen yada yıldız bağlantılı olarak da kullanılabilirler. Ürünlerin çeşitli voltajlarda çalışma imkanları vardır. 230 ve 400 volt gibi gerilim seçeneklerinde kullanılabildikleri için endüstriyel alanda çok fazla tercih edilirler.