web
analytics
Isıtıcı Kablo ile Boru Hattı Isıtma (Boru Donmayı Önleme) | Form Mühendislik, Isıtıcı Kablo, Elektrikli Kar Buz Önleme Sistemleri

Isıtıcı Kablo ile Boru Hattı Isıtma (Boru Donmayı Önleme)

boru-donma

Isıtıcı Kablo ile Boru Hattı Isıtma (Boru Donma)

Endüstriyel tesislerde elektrikli ısıtıcı kabloların ısıtma ve ısı izleme (heat tracing) amaçlı kullanımı gün geçtikçe artmaktadır. Eskiden kullanılan buhar ve sıcak sulu sistemlere oranla kurulum maliyeti ve kullanım kolaylığı daha uygundur. Bunun nedeni, modern ısıtıcı kabloların sağladığı güvenilirlik ve çok uzun ömürlü olmalarıdır. Isıtıcı kabloların esnek ve farklı güçlerde olmaları endüstriyel uygulamalarda enerji verimliliği ve kontrol kolaylığı sağlamaktadır. Isıtıcı kablolar gelişmiş kontrol sistemlerine bağlanarak hattın sıcaklığı anlık kontrol edilebilmektedir. İzolasyon yapılarının çeşitliliği sayesinde her türlü zor koşula uygun kaplamalı ısıtıcı kablo bulunmaktadır. Korozyon ve bakım masrafları olmadığı için işletme maliyeti düşüktür. Zamanla buhar ve sıcak su hatları gibi bakım veya onarım istememektedir.
Günümüzde gelişen teknoloji sayesinde kurulum maliyetleri düşük olan ısıtıcı kablo sistemleri otomasyon kontrolleri ile her türlü endüstriyel alanda kullanılmaktadır. En sık kullanılan ısıtıcı kablo uygulamaları soğuk iklimlerde kurulu olan tesislerde boruların donmasını önlemededir. Boru ısıtma, boru ısı izleme Heat Trace veya Heat Tracing olarak adlandırılır. Kullanılan malzemeler Isıtıcı kablo, kablo rezistans veya ısı bantı olarak isimlendirilmiştir.

 

Son otuz yılı aşkın bir süredir, endüstriyel tesislerde elektrikli ısıtıcı kabloların ısıtma ve ısı izleme (heat tracing) amaçlı kullanımı, buhar ve sıcak sulu sistemlere oranla sürekli bir artış göstermektedir. Bunun nedeni, modern ısıtıcı kabloların sağladığı güvenilirlik ve çok uzun ömürlü olmalarıdır. Ayrıca elektrik enerjisinin çok kolay denetlenebilmesi ve ısıtıcı kabloların bakım istememesi işletme giderlerinde büyük tasarruf sağlamaktadır.

boru-isitma-sistemleri

Örnek olarak endüstride; gaz, sıvı ve viskoz akışların donmaya karşı korunması, ısı kaybının önlenmesi veya ısıtılması ihtiyacı ile sıkça karşılaşılır. Buna benzer her ortamda ve proseste, elektrikli ısıtıcılar ile ihtiyaç yüksek güvenilirlikte ve pratik olarak giderilmektedir.Kurulum maliyetinin ucuz olmasından dolayı ısıtıcı kablolar bu tür sistemdeki her türlü ürün, pompalanabilir ve akışkanlığını koruyabilir. Ayrıca pompa, vana, filtre ve transmitter gibi ölçü cihazları da bloke olmaktan kurtulur. Sonuç olarak endüstriyel tesisler kesintisiz çalışma olanağına kavuşur.
Isıtıcı kablo, ısıtıcı kablo rezistans, kendini sınırlayan kablo, rezistans kablo olarak ürünler adlandırılmaktadır.

boru-isitma-firmasi

vana-isitma

Dış ortamda bulunan proses ölçüm çihazları ısıtıcı kablo kullanılarak korunmakta ve ölçü değerleri doğru kontrol edilerek üretime zarar verilmemektedir.
Isıtıcı kablo kullanımı günümüzde zorunla hale gelmiştir. Isıtıcı kablo ile teknik bilgi almak için lütfen bizlere danışınız.
Isıtıcı kablolar izolasyon, güç ve yapısına göre değişiklik göstermektedir. Her proje ve alan için farklı ısıtıcı kablo kullanılımı yapılmaktadır.

 

 

boru-isitma-isleri

 

Form Mühendislik olarak 1992 den beri sayısız projede uygulama yaparak tesislerin kesintisiz hizmet vermesini sağlamış bulunmaktayız. Güçlü referanslarımız ve kadromuz ile endüstriyel tesislerde tercih edilen firma olmaktan gurur duymaktayız.

Isıtıcı kablo, ısıtıcı kablo rezistans, kendini sınırlayan kablo, rezistans kablo olarak ürünler adlandırılmaktadır.

isitma-kablosu

 

 

 

 

 

Isıtıcı Kablo ile Boru Hattı Isıtma Uygulamaları