web
analytics
Rampa Kar ve Buz Önleme, Rampa Isıtma | Form Mühendislik, Isıtıcı Kablo, Elektrikli Kar Buz Önleme Sistemleri

Rampa Kar ve Buz Önleme, Rampa Isıtma

Rampa Isıtma, Yol Isıtma, Garaj Girişi Isıtmayol_rampa_isitma_1_

Sistemin Çalışması ve Kontrolü
Isıtıcı kablo rampa ısıtma kontrol sistemi, uygulama alanının en çok kar alan bölgelerine yerleştirilen duyar elemandan aldığı ıslaklık seviyesi ve yüzey sıcaklığı bilgilerini değerlendirerek sistemi çalıştıran buz dedektöründen oluşur. Sistem, ıslaklık ölçümünün yanı sıra, hava sıcaklığı kar yağma ya da don seviyesine indiği zaman çalışmaya başlar, erime tamamlandığında durur ve enerji tüketmez.

 

 

Yol Rampa Isıtma Sistemi Avantajları:

  • Uygulandığı beton veya asfalt yüzeylere, tuz ve diğer kimyasallar gibi zarar vermez.
  • Sistem tamamen otomatik çalışır. Gecikme ve işçilik maliyeti olmaz.
  • Kar küreme makinaları veya kürek benzeri ekipmana ihtiyaç yoktur.
  • Gizli buz oluşumuna fırsat vermez. Kar ve kum yığınları oluşmaz.
  • Sistem bakım gerektirmez.

 

Buzlanmanın önleneceği zeminde ısıtıcı kabloların zemin kaplaması altına döşenmesinin ardından otomatik sıcaklık ve nem kontrolüyle sorun güvenli olarak giderilir.

Zemin kaplamasının (beton, asfalt, seramik vs.) 4 – 10 cm. altına yerleştirilen ısıtıcı kablolar ile ısıtılan zeminde buz oluşumu ve kar birikimi önlenir.

Kablonun cinsi ve gücü, döşeme aralıkları, zeminden kaç cm. aşağıda döşeneceği, nasıl kontrol edileceği gibi hususlar tasarımın temelini oluştururlar.

yol_rampa_isitma_2_

yol_rampa_isitma_3_

 

yol-rampa-isitmaSistem nem ve sıcaklık bilgisinin alındığı sensör ve programlanabilen termostattan oluşan buz dedektörü ile otomatik olarak kontrol edilmektedir. Isıtıcı kablolar sistemden alınan bilgiye göre devreye girerek
yolda oluşan kar ve buzu önler.

Zeminde sadece buzlanma riski oluştuğunda sistem devreye girmektedir. Sistemin kontrollü çalışması nedeniyle enerji tüketimi optimize edilir.
Isıtıcı kablo sistemi kuru soğuklarda veya buzlanma riski olmayan havalarda çalışmayarak enerji tasarrufu sağlamaktadır.

 

 

Kış mevsiminde rampalar gerek araçlar için gerekse de insanlar için zorluk teşkil etmektedir. Yıllardır rampalardaki buzlanmayı önlemek için birçok metot kullanılmıştır. Bunlardan en yaygın olarak bilinen tuzlama işlemidir. İlk Etapta bu işlemin kar ve buzlanmayı önlediği düşünülebilir. Fakat bu işlem zamanla rampalarda , asfaltlarda bulunan su yalıtımı için yapılan izolasyona zarar vermektedir. Tuz yapısındaki kimyasallar gereği buzu eritirken aynı zamanda da bu katmana zarar vermektedir. Zaman geçtikçe de yolun yapısı bozularak deformeler meydana gelmektedir. İşte bu noktada Form Mühendislik ısıtıcı kabloları insanlığın yardımına yetişiyor. Elektrikli ısıtıcı kablolar ile kar ve buzlanmanın tamamen önüne geçmek mümkün. Araç giriş/çıkışlarının olduğu rampalarda bütün alanı ısıtmak yerine tekerlek izi şeklinde sadece tekerleklerin temas edeceği yüzeylerde bu kar buz önleme sistemi uygulanmaktadır. Örnek vermek gerekirse. Sadece araç girişi ya da çıkışı olacaksa 2 tekerlek izi kar buz önleme sistemi uygulanırken giriş ve çıkış aynı rampadan yapılacaksa 4 tekerlek izi kar buz önleme sistemi uygulanmaktadır. Burada amaç olumsuz koşulları bir taraftan yok ederken diğer taraftan enerji sarfiyatını en aza indirerek doğaya ve insanlığa da hizmet etmektir.

Bu uygulamada genel olarak ısıtıcı şilteler kullanılmaktadır. Bu şiltelerin genişliği 50 cm olup ortalama bir aracın tekerlek genişliği temel alınarak hazırlanmıştır. Uygulaması kolay ve pratik olup uzun ömürlü olmasından dolayı birçok uygulamada bu şilteler kullanılmaktadır.

Bazı rampalar da araç geçişine uygun olmayabilir. Sadece yayaların geçişine uygun olan rampalarda tüm alan ısıtılabilir. Burada amaç insanlara, canlılara mümkün olduğunca çok kar ve buzsuz alan yaratarak yaralanmalara mahal vermeden en iyi şekilde geçişlerini sağlamaktır. Sisteme dışardan bir zarar verilmedikçe uzun yıllar boyu sorunsuz çalışma garantisi verilmektedir. Sistem kar ve buzlanma riski oluşmaya başladığında devreye girerek kar ve buzlanmadan kaynaklanacak maddi ve manevi zararların oluşmasına fırsat vermemektedir. Sıcaklık ve nem sensörleri ile olası buzlanma tehlikesi önceden algılanıp sistem otomatik olarak devreye girip aynı şekilde olumsuz koşullar sona erdiğinde yine otomatik olarak devreden çıkabilme özelliğine sahiptir.