web
analytics
Silo ve Tank Isıtma | Form Mühendislik, Isıtıcı Kablo, Elektrikli Kar Buz Önleme Sistemleri

Silo ve Tank Isıtma

Isıtıcı Kablo ile Tank Isıtma

Depolama tanklarında nem ve yoğuşma, silo ve tank içindeki malzemenin bozulması ve yapışmasına neden olurken, baca gazları açısından da çeşitli sorunlar yaratmaktadır. Bu sorunları önlemek için tank yüzeylerinde ısıtıcı kablo ile ısıtma yapılır.

tank-isitma

Heat Tracing sisteminde kullanılan ısıtıcı kablo ile tank ısıtma sistemleri, diğer ısıtma sistemleri arasında önemli bir konuma sahiptir. Isıtıcı kablo ile yapılan sistemin montaj kolaylığı ve bakım gerektirmemesi, klasik ısıtma yöntemleriyle kıyaslandığında önemli tercih sebepleri arasındadır. Endüstriyel tesislerde tank ısıtma uygulamaları tesislerin ihtiyaçlarına göre çeşitlilik gösterebilmektedir. Depolama tanklarındaki veya silolardaki ürünlerin sıcaklıklarının muhafaza edilmesi, donmaya karşı korunması ya da sıcaklıklarının yükseltilmesi gibi farklı uygulamalara yönelik farklı tasarımlar ve çözümler sunulmaktadır. Isıtıcı kablo ile yapılan tank ısıtma sistemleri kontrol rahatlığı ve ürünün sürekli aynı sıcaklıkta tutulması üretimi kesintisiz hale getirmektedir.
Isıtıcı kablo seçimleri tankların yapısına ve ısı ihtiyacına göre değişiklik göstermektedir.
Elektrikli ısıtıcı kablo seçimi her uygulama için özel olarak yapılmaktadır ve kontrol sistemleri uygulamaya özel olarak tasarlanmaktadır. Form Mühendislik bünyesinde bulundurduğu 4 farklı ısıtıcı kablo üreticisi distribütörlükle ve geniş ürün gamı sayesinde farklı tesislerin farklı işletme yapılarına uygun çözümleri sunmaktadır.Sektörde 25 yılı aşkın deneyimi ve ürün çeşitliliği ile her saha koşuluna uygun ısıtıcı kablo uygulaması yapmaktır.

Elektrikli ısıtıcı kablo seçimi her uygulama için özel olarak yapılmaktadır ve kontrol sistemleri uygulamaya özel olarak tasarlanmaktadır. Form Mühendislik bünyesinde bulundurduğu 4 farklı distribütörlükle ve geniş ürün gamı sayesinde farklı tesislerin farklı işletme yapılarına uygun çözümleri sunmaktadır.

su-tanki-isitma

 

 

 

 

 

Tank ısıtma uygulamalarında genel olarak ısıtıcı kablolar tankın dış yüzeyine sarılarak ısıtma sağlansa da, özel olarak üretilen tank içi ısıtma kablolarının kullanıldığı sistemler de mevcuttur.

Günümüzde ısıtıcı kablo kullanılarak tank cepheleri rüzgar ve güneş konumuna göre kontrol edilerek enerji bakımından daha verimli şekilde ısıtılmaktadır.

koza-su-tanki-isitma

 

Form Mühendislik tarafından 2016 yılında Avrupa’nın en büyük şeker silo ısıtma işi tamamlanmıştır.

Resimde görünen silo 60.000m3 kapasitedir. Toplamda 16.000m ısıtıcı kablo uygulanmıştır

 

Resimde görülen 42,6 m. çapında, 55,5 m. yüksekliğindeki şeker silosu 20°C duvar sıcaklığına ısıtılmakta

tank-isitma-ankara

 

  • Slide Title
    Kostik Tank Isıtma
  • Slide Title
    Sıvı Şeker Tankı Isıtma
  • Slide Title
    Su Tankı Isıtma