web
analytics
Zemin Isıtma | Form Mühendislik, Isıtıcı Kablo, Elektrikli Kar Buz Önleme Sistemleri

Zemin Isıtma

Elektrikli Yerden Zemin Isıtmazeminden_isitma_1_

Yerden ısıtma sistemleri, zemin altına yerleştirilen ısıtıcı kablo/şilte/folyo ve bunları anahtarlayan termostattan oluşur.

Yerden ısıtma, radyatör ile ısıtmaya göre pek çok avantaja sahiptir. Radyatörde ısınan 50-70oC lik hava, yanmış tozla birlikte tavana yükselir. Tavanda soğuyan hava oda çevresinde sirkülasyon yaparak zemine iner. Bu tip ısıtmada beklentimizin aksine daima tavan en sıcak zemin ise en soğuktur. Sonuç, daha çok ısı kaybı, kötü ısınma ve kirliliktir.

 

 

 

zeminden_isitma_2_Yerden ısıtmada tüm zemin homojen olarak ısınır. Isınan hava doğa yasalarına uyar. Sonuç, ayaklarımızdaki keyif verici sıcaklık azalarak gövdemizden yukarıya yükselecektir. Tavan en soğuk yer olacaktır. Bu durum yüksek konfor ve %15-20 daha az enerji tüketimi demektir.

Sistem zemin sıcaklığını maksimum 27 derecede tutarak insan sağlığına zarar vermesini önler.

 

 

 

 

 

zeminden_isitma_3_

 

 

Sistem genel ısıtma amacının yanı sıra banyo, mutfak, çocuk odası gibi sıcak bir zemin arzulanan yerlerde, genel ısıtmaya ilaveten, konfor ısıtması amacıyla da kullanılmaktadır.

 

 

 

 

 

zemin_isitma1.450px

Sistemin Çalışması ve Kontrolü

Duyar elemandan aldığı sıcaklık bilgisini değerlendirerek sistem çalışmasını önceden yapılmış ayarlara göre yönlendiren termostattan oluşur. Oda termostatı, zemin termostatı veya zemin limitli oda termostatı gibi, farklı ısıtma uygulamaları için opsiyonel kontrol seçenekleri mevcuttur.

 

 

 

zeminden_isitma_4_Avantajları

Her yapıya ve her isteğe cevap verebilecek esneklikte

• En temiz ısıtma sistemi: atık yok, kirlilik yok, gaz yok, koku yok
• Yanma olmadığından oksijen tüketmez
• Her hacim ayrı sıcaklıklarda ısıtılabilir. Günün her saati ve haftanın her günü için istenen sıcaklığa uygun programlanabilme olanağı
• Tesis etmek çok kolay ve işçiliği en ucuz sistem
• Kazan, baca ve yakıt deposu gerektirmez
• Hiç bakım gerektirmez., en az 50 yıl ömür
• Görünen, yer kaplayan, toz tutan ısıtıcı ya da boru bulunmaz.

zeminden_isitma_5_

 

zeminden_isitma_isitici_

 

 

Bilindiği üzere en temiz enerji kaynağı elektriktir. Sistemin basit çalışma prensibi elektrik enerjisinin ısı enerjisi formuna dönüşmesidir. Bu dönüşüm tamamen zararsız ve etrafa sağlığı tehdit edecek herhangi bir madde salınımı yapmaz. Sıcaklık yerden yükseleceği için bulunduğu ortamda en verimli şekilde yayılacaktır. Isınan hava yükseleceği için diğer sistemlerde olduğu gibi zemin soğuk tavan kısmı sıcak olmayacaktır.
Elektrikli ısıtıcı kablo ile zemin ısıtma diğer sistemlere göre birçok avantaj sağlar. Bunlardan en önemlilerinden biri temiz ısıtma kaynağı olmasıdır. Herhangi bir koku, yabancı madde salınımı yapmaz, bakım, onarım gerektirmez. Herhangi bir hacim kaplamaz. Isı tüm yüzeye homojen olarak yayılır. Bu yüzden ısıtma yapılan yerde sıcaklık farkları oluşmaz. Çok geniş kullanım alanları vardır. Hamamlarda, banyolarda, kış bahçelerinde sıklıkla kullanılır. Termostat sayesinde istenilen sıcaklığa ayarlanabilir böylelikle enerji tasarrufu da sağlanır. Deneyimli montaj ekipleri tarafından yapılırsa bu sisteme bir ömür bakım onarım gerekmez.
Sistem bileşenleri ısıtıcı kablo, kablo tutturma aparatı ve termostattır. Oda bölgelere ayrılarak istenilen yer istenilen sıcaklıkta tutulabilir. Genellikle hamamlarda bazı bölgeler ayrı kontrol edilmek istenir. Örnek olarak göbek taşı ve zemin. Bu sistem sayesinde buralarda ayrı ayrı termostatlar sayesinde sıcaklıkları ayarlayıp keyfinize göre bu bölgelerin ısısını ayarlayabilirsiniz. Bu sistem sayesinde evinizde az bir maliyetle kendi hamamınızı yaratmanız mümkündür. Keyfinize göre temiz bir ortamda hamam keyfi yaşamak istiyorsanız bu sistem tam size göre.
Özellikle küçük çocukların olduğu evlerde bu sistem paha biçilemez şekilde önemlidir. Çünkü çocuklar her zaman zeminle iletişim halindedirler. Zeminin soğuk olması çocukların, bebeklerin üşümelerine ve hasta olmalarına neden olur. Ancak elektrikli zemin ısıtma sistemi ile bu sorun ortadan kalkmakta ve Isının kaynağı zeminden geldiği için ısınma zeminden başlayarak havaya doğru yükselmektedir.
Zemin ısıtma son yıllarda çok yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır. Form Mühendislik olarak 1992 yılından itibaren bu sektörde en önemli firmalardan biri olup teknolojinin gelişim ve değişimini yakından takip etmekteyiz. Deneyimli mühendis ve montaj ekiplerimiz ile hamamlarınızı, kış bahçelerinizi, odalarınızı kısa bir montaj süresinde ısıtma garantisi veriyoruz.