+90 312 394 40 22 pbx

Blog

10 Ekim 2022

Zemin Isıtma Sistemi

Zemin ısıtma, zemin altındaki kablolardan aldığı enerjiyi zeminden başlayarak orantılı şekilde ortama dağıtan bir ısıtma sistemidir.

  Soğuk havalarda, yerleşim sakinleri, evlerini etkili bir şekilde ısıtmak için en avantajlı yolu bulmaya çalışır.  Bütçe dostu, konforlu ve çoğu zemin döşemesine uyumlu olan bu sistem kış ayları için fazlasıyla avantajlı bir seçenektir. Zeminden ısıtma zeminin altına döşenir ve yere bastığınızda ayağınıza sıcacık bir his verir. Birçok avantajı bulunan bu sistemin en büyük avantajlarından biri alandan kazançtır. Isınmayı sağlayan kablolar tamamen şap altından geçerler. Böylece evinizde hem kalabalık bir görüntüden hem de yer işgalinden kurtulmuş olursunuz. Bunun yanısıra radyatörlü sistemlerde sadece bulunduğu seviyeden üstü ısınırken zemin soğuk kalması sorununu zeminden başlayarak orantılı bir sekilde tüm alana yayarak gidermiştir.

 

Peki, nerede ve nasıl kullanılır?

Günümüzde zeminden ısıtma sistemleri birçok alanda uygulanırken öncelikle konutlarda ısınmanın konforlu ve karlı olması amacıyla tercih edilmektedir. Özellikle son yıllarda, enerji tüketimini büyük bir ölçüde azaltırken birçok açıdan avantajlı olduğu görülmüştür.

Bütçe ekonomisi göz önüne alındığında evlerimizde kalorifer ve klima gibi ısıtma sistemlerine göre önemli bir alternatif oluştururken birçok yerde avantajlı bir çözüm sunmaktadır. Cami uygulamalarında, hamamlar, oteller veya alışveriş merkezleri gibi birçok alanda da kazançlı ve konforlu bir alternatif olarak bizlere sunulmaktadır.

Isınmanın en konforlu şekilde sunulması göz önüne alındığında; istenilen metrekare için ısı kaybı hesaplanarak uzun ömürlü seri dirençli kablolar ve oda içerisinde isteğe göre analog ve dijital termostatlar ile konforlu ergonomik ve homojen bir ısınma bütçe dostu olarak sağlanmaktadır.

Sistemin en can alıcı yanıysa; sistemi isteğinize bağlı olarak evde olduğunuz saatlerde kullanabilmenizi sağlayabilmesidir. Evden çıktığınızı düşünelim, isteğinize bağlı olarak program ısıtmayı en aza indirir. Eve yaklaştığınızda sistem devreye girer ve tekrar homojen olarak ısıtmaya başlar. Bu hem teknolojik konforun hissedilmesi hem de bütçeyi büyük oranda hesaplı hale getirmesiyle fazlasıyla avantajlıdır. Bunların yanı sıra düşük sıcaklıkta işlev göstermesi de en büyük sorunumuz olan enerjimizi koruma konusunda dünyamız ve tasarrufumuz açısından en mutluluk verici özelliğidir.

Isıtıcı Kablo
SWITCH THE LANGUAGE
Form Mühendislik

Form Mühendislik, 1992 yılında çağdaş mühendislik çözümleri sunmak amacıyla kurulmuş ve çalışma konuları olarak her zaman yenilikçi alanları seçmiştir. Isıtıcı kablo ile çatı oluklarında buzlanmanın önlenmesi uygulamaları, rule iniş yapılan helikopter pisti ve iniş aydınlatması uygulamaları gibi zamanında daha önce Türkiye’de hiç yapılmamış uygulamalara imza atılmıştır. Yenilikçi ve sonuç odaklı çözümlerden elde edilenebilinirlik ile Türkiye’de daha önce sadece yurt dışı firmalarının uygulamasını yaptığı heat tracing sistemi, en zor uygulama alanı olan rafinerilerde uygulanmıştır. Heat tracing alanında Türkiye’de faaliyet gösteren ilk firma olan Form Mühendislik yaklaşık çeyrek asırda sayısız heat tracing, yol-rampa ısıtma ve çatı-oluk kar buz önleme projesi gerçekleştirmiştir.