+90 312 394 40 22 pbx

Industrial Insulation

In HeatTracing applications, correct insulation is very important in order to get results. Otherwise, heat loss cannot be prevented.

Category:
General Details

Industrial Pipe and Tank Insulation Applications

Pipeline Insulation and Tank Insulation

Industrial isolation is applied in food production / storage, petrochemical, refinery, power generation facilities.  It is possible to use all the following materials in industrial insulation applications.Industrial isolation applications are generally evaluated under 4 main headings.

Rock wool, Glass Wool, Mineral Wool materials (such as rock wool, glass wool)

Ceramic wool (Seramic Fiber)

Cold Insulation Polyurethanes

Insulations used in industrial fields are made to maintain the temperature of pipelines and tanks.

Maintain temperature in the tanks applications generally industrial blanket insulation is applied. Industrial type mat insulation and panel type insulation are applied to maintain the temperature on the ceilings and walls of sugar silos.

Industrial insulation applications can be evaluated under 3 main headings.

  1. Hot insulation: insulation made to protect working people from the temperatures in high heat furnaces.
  2. Cold insulation: cold water lines and fire pipelines are protect against freezing.
  3. Insulation for temperature protection: It is applied to protect the temperature of chemicals in pipes and tanks.

 

 

Yapısal alanlarda bulunan boru, tank ve yangın hatları, soğuk su hatları gibi birçok alanda izolasyon uygulaması uygulanmaktadır.

Tank sıcaklık koruması için yapılacak izolasyon uygulaması ürün sıcaklığını koruması için genellikle sanayi tipi şilte izolasyon uygulaması yapılmaktadır. Boru hatları için prefabrik tipi izolasyonlarda kullanılabilir. Boru ve tanklarda yapılan izolasyonların en önemlisi izolasyonların koruması izolasyonların korunması için genellikte alüminyum sac ile izolasyon muhafazası yapılmaktadır.

Şeker siloları tavan ve duvarlarında sıcaklığı korumak amaçlı sanayi tipi şilte izolasyon ile panel tipi izolasyon uygulanmaktadır.

Endüstriyel izolasyonu uygulamaları genellikle 3 ana başlıkta değerlendire biliriz.

Sıcak izolasyon: yüksek ısı fırınlarındaki sıcaklık nedeniyle personel koruma yapılmaktadır.

Soğuk izolasyon ise: soğuk su hatları ve yangın boru hatlarında bulunan hatları donmaya karşı yapılmaktadır.

Sıcaklık koruması amaçlı izolasyon uygulaması boru veya tanlarda bulunan kimyasalların sıcaklıklarını koruması amaçlı uygulanmaktadır.

izolasyon uygulamaları bir veya daha çok izolasyon çeşidinin ile birlikte , tank-ekipman-boru ve yüzey kaplamaları yapılmaktadır.

İzolasyon, yalıtım malzemeleri boru hatları veya yapılan sistemden, içeri veya dışarı ısı kayıplarını önlemek amaçlı uygulanarak enerjinin korunması amacını taşımaktadır. Endüstriyel izolasyonda da yapı izolasyonunda da, her ne kadar ısı enerji geçişleri önlenmeye çalışılsa da enerji kayıpları belirli tolerans aralığında ısı geçirgenliği gerçekleşmektedir.

Ses izolasyonu ile sıcak izolasyon arasında, kullanılan kaplama sacı, ses engelleyici bariyerler, mesafe tutucu detayı gibi farklılıklar görülebilmektedir. Bu farklılıkları, endüstriyel tesisteki gürültü seviyesi, uygulanacak yüzeyin detayı (boru, ekipman, tank vb) belirlemektedir.

Su İzolasyonu endüstriyel tesislerde karşımıza çift rejimde çalışacak yüzeylerin termal izolasyonu ile kombine edilmiş şekilde çıkmaktadır. Su izolasyonunda kullanılan başlıca malzemeler, membran, poliüretan ya da metalik ya da polyester kaplamalardır.

Hem sıcak hem soğuk izolasyon malzemesi olan cam köpüğünün (cellular /foam glass) membran ile birlikte uygulanarak kağıt fabrikası gibi tesislerin yüzeylerinde kullanılarak, hem tesis içindeki yoğurmaları önler, hem de içeri sıvı geçişlerini engeller.

Ayrıca endüstriyel izolasyon yapılan yüzeyleri atmosfer şartlarından korumak için de kaplama malzemeleri kullanılır. Başlıca kaplama malzemelerini, alüminyum sac , paslanmaz çelik, galvaniz sac, şeklinde sıralayabiliriz.

Contact Form

Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *