+90 312 394 40 22 pbx

Isıtıcı Kablo Aksesuarlar ve Montaj Elemanları

Isıtıcı Kablo Aksesuarlar ve Montaj Elemanları

Elektrikli ısıtıcı kablo uygulamalarında birçok faklı saha ve tesis için birçok farklı montaj ve uygulama yöntemleri bulunmaktadır. Isıtıcı kablo uygulamasının sonucunda kurulacak heat tracing sisteminin sağlıklı, verimli ve uzun ömürlü çalışabilmesi için çeşitli montaj aksesuar ve bağlantı elemanları kullanılmaktadır.

Endüstriyel tesislerde, özellikle boru hatlarında heat tracing uygulamalarında, ısıtıcı kabloları boru hatları üzerine işlemek ve sabitlemek için projede tasarlanan sıcaklık değerlerine uygun alüminyum bant, polyester bant ve cam elyaf gibi çeşitli bantlar kullanılmaktadır.

Isıtıcı kablo çeşitlerinden endüstriyel sahalarda en çok kullanılan elemanlar, self regulating ısıtıcı kabloların (kendinden regüleli) istenilen boyutlarda kesilip kullanılması için gerekli olan ve enerji bağlantısı için terminasyon ve sonlandırma kitleridir.

Seri dirençli ısıtıcı kabloların makaradan kesilip kullanılması ve güvenli şekilde enerji verilerek çalışmasını sağlamak için kablolara uygulanması gereken terminasyon  ve sonlandırma kitleri bulunmaktadır. Isıtıcı kabloların tehlikeli sahalarda kullanılması için Ex-proof (patlama önleyici) şekilde ve Atex sertifikaları olmalıdır.

Daha çok yapısal uygulamalarda kullandığımız ısıtıcı kabloları tutturmak istediğimiz zemine, boru hattına veya yüzeye montajına imkan veren alüminyum ya da paslanmaz çelik tırnaklı şeritlerin kullanımı yaygındır.

Elektrikli ısıtıcı kablolara enerji verip kontrolünü sağlamak amacıyla değişik ebat ve amaçlara uygun bağlantı kutuları da kullanılmaktadır. Kullanılan buat, rakor gibi bağlantı elemanların heat tracing uygulaması yapılacak sahaya uygun şekilde olması gerekmektedir. Örneğin; kimyasal ve aşındırıcı maddelerin bulunduğu bir ortamda yapılacak ısıtıcı kablo uygulaması için kullanılan kablo kadar, aksesuar ve ekipmanların sahaya uygun olması sistemin sağlıklı ve uzun ömürlü olması açısından büyük önem taşımaktadır.  Patlayıcı, yanıcı gazların, sıvıların bulunduğu tehlikeli sahalarda özellikle tüm bağlantı elemanları, ısıtıcı kablolar, buatlar, rakorlar gibi kıvılcıma sebep olabilecek tüm montaj elemanlarının ex-proof (patlama önleyici) olması çok büyük önem taşımaktadır.

Sonlandırma Kiti ve Bağlantı Elemanları

EL-ECNLH-Ex Sonlandırma Kiti (End Seal kits)

EL-ECNLH-Ex Sonlandırma Kiti (End Seal kits)

PDF: EL-ECNLH-Ex Sonlandırma Kiti (End Termination kits)

 

EL-ECNLH-Ex Sonlandırma Kiti

 

Güvenli Alan Terminasyon ve Sonlandırma Kitleri

EL-ECN… Sonlandırma Kiti(End Termination Kits)

PDF: EL-ECN… Sonlandırma Kiti (End Termination Kits)

 

ELVB_SRA…-25 Terminasyon Kiti(Connection Kit)

 

Sabitleme Elemanları (Form Şeridi)

SWITCH THE LANGUAGE
Form Mühendislik

Form Mühendislik, 1992 yılında çağdaş mühendislik çözümleri sunmak amacıyla kurulmuş ve çalışma konuları olarak her zaman yenilikçi alanları seçmiştir. Isıtıcı kablo ile çatı oluklarında buzlanmanın önlenmesi uygulamaları, rule iniş yapılan helikopter pisti ve iniş aydınlatması uygulamaları gibi zamanında daha önce Türkiye’de hiç yapılmamış uygulamalara imza atılmıştır. Yenilikçi ve sonuç odaklı çözümlerden elde edilenebilinirlik ile Türkiye’de daha önce sadece yurt dışı firmalarının uygulamasını yaptığı heat tracing sistemi, en zor uygulama alanı olan rafinerilerde uygulanmıştır. Heat tracing alanında Türkiye’de faaliyet gösteren ilk firma olan Form Mühendislik yaklaşık çeyrek asırda sayısız heat tracing, yol-rampa ısıtma ve çatı-oluk kar buz önleme projesi gerçekleştirmiştir.