+90 312 394 40 22 pbx

Aksesuarlar ve Montaj Elemanları

Aksesuarlar ve Montaj (Isıtıcı Kablo) Elemanları

Elektrikli ısıtıcı kablo uygulamalarında birçok faklı saha ve tesis için birçok farklı montaj ve uygulama yöntemleri uygulamaktayız. yapılan uygulamanın sonucunda kurulacak sistemin sağlıklı, verimli ve uzun ömürlü çalışabilmesi için çeşitli montaj aksesuar ve bağlantı elemanları kullanılmaktadır.

Endüstriyel tesislerde özellikle boru hatlarında heat tracing uygulamalarında ısıtıcı kabloları boru hatları üzerine işlemek ve sabitlemek için projede tasarlanan sıcaklık değerlerine uygun Alüminyum Bant, Polyester Ban ve Cam elyaf gibi çeşitli bantlar kullanılmaktadır.

Isıtıcı kablo çeşitlerinden endüstriyel sahalarda en çok kullandığımız Self regulating kabloların istenilen boyda kesilip kullanılması için gerekli olan ve enerji bağlantısı için terminasyon  (terminastion kits)  ve sonlandırma kitleri.

Seri dirençli kabloların makaradan kesilip kullanılması ve güvenli şekilde enerji verilerek çalışmasını sağlamak kablolara uygulanması gereken terminasyon (terminastion kits) ve sonlandırma (End seal kits)kitleri bulunmaktadır. Isıtıcı kabloların hazardous alanlarda (Tehlikeli alanlarda) kullanılması için ex-proof (patlama önleyici) şekilde Atex sertifikaları olmalıdır.

Daha çok yapısal uygulamalarda kullandığımız Isıtıcı kabloları tutturmak istediğimiz zemine, boru hattına veya yüzeye montajına imkan veren alüminyum ya da paslanmaz çelik tırnaklı şeritlerin kullanımı yaygındır.

Elektrikli ısıtıcı kablolara enerji verip kontrolünü sağlamak amacıyla değişik ebat ve amaçlara uygun bağlantı kutuları da kullanılmaktadır. Kullanılan Buat, Rakor gibi bağlantı elemanların Heat trace uygulaması yapılacak sahaya uygun şekilde olması gerekmektedir. Örneğin; Kimyasal ve aşındırıcı maddelerin bulunduğu bir ortam da yapılacak ısıtıcı kablo uygulaması için kullanılan kablo kadar aksesuar ve ekipmanların sahaya uygun olması sistemin sağlıklı ve uzun ömürlü olması açısından büyük önem taşımaktadır.  Patlayıcı, yanıcı gazların, sıvıların bulunduğu tehlikeli sahalarda özellikle tüm bağlantı elemanları, kablolar, buatlar, rakorlar gibi kıvılcıma sebep olabilecek tüm Montaj elemanların ex-proof (patlama önleyici) olması çok büyük önem taşımaktadır.

Sonlandırma ve Bağlantı Elemanları

EL-ECNLH-Ex Sonlandırma Kiti (End Seal kits)

EL-ECNLH-Ex Sonlandırma Kiti (End Seal kits)

PDF: EL-ECNLH-Ex Sonlandırma Kiti (End Termination kits)

 

EL-ECNLH-Ex Sonlandırma Kiti

 

Safe Area Terminasyon ve Sonlandırma Kitleri

EL-ECN… Sonlandırma Kiti(End Termination Kits)

PDF: EL-ECN… Sonlandırma Kiti (End Termination Kits)

 

ELVB_SRA…-25 Terminasyon Kiti(Connection Kit)

 

Sabitleme Elemanları

SWITCH THE LANGUAGE
Form Mühendislik

Form Mühendislik, 1992 yılında çağdaş mühendislik çözümleri sunmak amacıyla kurulmuş ve çalışma konuları olarak her zaman yenilikçi alanları seçmiştir. Isıtıcı kablo ile çatı oluklarında buzlanmanın önlenmesi uygulamaları, rule iniş yapılan helikopter pisti ve iniş aydınlatması uygulamaları gibi zamanında daha önce Türkiye’de hiç yapılmamış uygulamalara imza atılmıştır. Yenilikçi ve sonuç odaklı çözümlerden elde edilenebilinirlik ile Türkiye’de daha önce sadece yurt dışı firmalarının uygulamasını yaptığı heat tracing sistemi, en zor uygulama alanı olan rafinerilerde uygulanmıştır. Heat tracing alanında Türkiye’de faaliyet gösteren ilk firma olan Form Mühendislik yaklaşık çeyrek asırda sayısız heat tracing, yol-rampa ısıtma ve çatı-oluk kar buz önleme projesi gerçekleştirmiştir.