+90 312 394 40 22 pbx

Seri Dirençli Isıtıcı Kablo Nedir?

Seri Dirençli Isıtıcı Kablo

Seri dirençli ısıtıcı kablolarda, enerji taşıyan kısım ile ısı üreten kısım aynı olup krom-nikel teldir. Bu kablolar değişik dirençlerde üretilebilirler. Bu kabloların dirençleri, boyları ile doğrudan orantılıdır istenilen güç değerine göre belirli direnç diğerlerine göre belli metrelerde kesilebilir.

Üzerlerinden geçecek akım değerlerinin aşırı yükselmesini önlemek için, kullanılabilecekleri minimum bir uzunluk sınırlaması mevcuttur. Tek iletken ve çift iletkenli olmak üzere iki tip seri dirençli ısıtıcı kablo (serial resistance heating cable) vardır. Tek iletkenli ısıtıcı kabloların bir ucundan faz diğer ucundan nötr bağlantısı yapılacak şekilde üretilmiştir. Çift iletkenli seri dirençli ısıtıcı kablolarda ise tek uçtan faz ve nötr bağlantısı yapılarak bağlantı kolaylığı sağlar.

Kullanılacak uzunluk ve güce bağlı olarak uygun direncin seçilmesi gerekir. Gerekli güç, sıcaklık değerleri ve dış ortam koşullarına bağlı olarak; kullanılan izolasyon malzemesi, PVC den PTFE ye, nemsiz yerler için de cam elyafa kadar değişmektedir.

Bu kablolar 260°C ve 450°C sıcaklığa kadar kullanılabilirler. Metal kılıflı, mineral izoleli olanları ise 1000°C sıcaklığa kadar çıkabilirler.

Seri Dirençli Isıtıcı Kabloların Kullanım Alanları Nelerdir?

Seri dirençli ısıtıcı kablolar, uzun hatların ısı izlemesinde (heat tracing), iç ortamda zemin ısıtma uygulamalarında, dış ortamda (rampa, kış bahçesi, kapı önleri, merdivenler vb.) kar ve buzlanmayı önleme uygulamalarında, camilerde saf ısıtma uygulamalarında, çatı-oluk kar buz önleme sistemlerinde, tank ve boru hattı ısı izleme (heat tracing) uygulamalarında, yaygın olarak kullanılırlar.

Genel uygulamalarda, ısı kaybı mühendisler tarafından yapılarak kablo gücü seçilir. Isı hesabı seçiminde 20w-30w gibi güçler kullanılır. Isıtıcı kablo seçiminde dış izolasyon, ortam şartlarına, kimyasal dayanaklılık ve sıcaklık grubuna göre seçim yapılması gerekir. Patlama veya bir darbe durumunda, ısıtıcı kablonun zarar görmemesi için izolasyonun doğru seçilmesi gerekir. Isıtıcı kablo, belli direnç değerlerinde olduğu için istenilen güç değeri için belli bir uzunlukta olur ve uzatılıp kısaltılamaz. Genel olarak yüksek sıcaklık hatlarında mineral izoleli seri dirençli ısıtıcı kablolar kullanılır. Paslanmaz çelik ve Alloy 825,  yüksek sıcaklık proses kontrolü için tercih edilen malzemedir ve periyodik yüksek sıcaklığa maruz kalan donma koruması veya viskozite kontrolü uygulamaları için idealdir.

PDF: SNT-L Isıtıcı Kablo

PDF: SX Isıtıcı Kablo

PDF: Thermopads SMC Serisi Kar ve Buz Önleme Isıtıcı Kablo

SWITCH THE LANGUAGE
Form Mühendislik

Form Mühendislik, 1992 yılında çağdaş mühendislik çözümleri sunmak amacıyla kurulmuş ve çalışma konuları olarak her zaman yenilikçi alanları seçmiştir. Isıtıcı kablo ile çatı oluklarında buzlanmanın önlenmesi uygulamaları, rule iniş yapılan helikopter pisti ve iniş aydınlatması uygulamaları gibi zamanında daha önce Türkiye’de hiç yapılmamış uygulamalara imza atılmıştır. Yenilikçi ve sonuç odaklı çözümlerden elde edilenebilinirlik ile Türkiye’de daha önce sadece yurt dışı firmalarının uygulamasını yaptığı heat tracing sistemi, en zor uygulama alanı olan rafinerilerde uygulanmıştır. Heat tracing alanında Türkiye’de faaliyet gösteren ilk firma olan Form Mühendislik yaklaşık çeyrek asırda sayısız heat tracing, yol-rampa ısıtma ve çatı-oluk kar buz önleme projesi gerçekleştirmiştir.