+90 312 394 40 22 pbx

Spor Sahası Zemin Isıtma

Spor sahalarında meydana gelen buzlanma ve kar birikimine en uygun çözüm bu iş zemin altı ısıtıcı kablolar ile sağlanmaktadır.

Category:
General Details

Futbol Sahalarında Zemin Isıtma Sistemleri

Çim Saha, Stadyumlarda Yerden Isıtma

Kış aylarında yağan kar ve buzlanmanın etkisiyle spor sahalarında müsabakalar kötü saha koşullarında gerçekleşmekte, bazen ise hiç gerçekleşememektedir. Sporcu sağlığını tehdit eden ve seyir keyfini azaltan kar birikimi ve buzlanma olayını ortadan kaldırmak için en etkili yöntem toprak altından ısıtma uygulanmasıdır. Toprak altı ısıtıcı kablo uygulaması ile müsabakaların gerçekleşmesi için uygun zemin şartları sağlanmakta; bunun yanı sıra toprak ve çimlerde oluşabilecek ciddi deformasyon önlenmektedir. Bu sayede sahanın zarar görmesiyle meydana gelebilecek çok büyük masrafların önüne geçilmekte ve müsabakaların zamanında oynanabilmesi sağlanmaktadır.
Stadyum Isıtma

Stadyum Isıtma

 

 

 

 

İlk defa İngiltere de 1958 yılında Goodison Park Stadyumu’nda uygulanan toprak altı ısıtma sistemi, şuanda birçok açık spor sahasının zemininde kullanılmaktadır. Almanya Bundeliga’da ve birçok ligde bu sistemin kurulumu zorunlu hale getirilmiştir.
Halı Saha Isıtma

Halı Saha Isıtma

 

Ülkemizde en çok önem verilen spor dallarından biri futboldur. Dünyanın birçok yerinde futbola çok büyük yatırımlar yapılmaktadır. Ülkemizde bu ülkelerden biridir. Bu yatırımların somut olarak meyvelerini vermesi sahada oynan futbol kalitesi kadar futbolun hangi zemin ve şartlarda oynandığı ile de doğrudan alakalıdır. Futbolun da kalitesini belirleyen faktörlerden biri de saha zeminin futbol oynamaya elverişli olmasıdır. Özellikle kış mevsiminde çimler kar yağışı nedeniyle zarar görmektedirler. Buzlanan zemin daha sonra eridiğinde çimlerde ve zeminde birtakım sorunların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Bu sürecin defalarca tekrarlanması sonucu çimler yumuşak olma özelliklerini tamamen yitirerek ölmektedir. Form Mühendislik tarafından uygulanan ısıtıcı kablo sistemi tamamen çimlerin dizayn sıcaklığı göz önünde bulundurularak uygulanmaktadır. Sahanın uygun olması futbol kalitesini de muhakkak artıracaktır. Kar ve buzlanmadan dolayı sakatlıklar, yaralanmalar çok sıkla meydana gelmektedir. Bunların yüzde 90 ı sahanın buzlanmasından kaynaklı olduğu bilinmektedir. Yurtdışında yıllardır uygulanan ve hemen hemen her futbol sahasında uygulanan bu sistem ülkemizde de bazı futbol sahalarda uygulanmaya başlanmıştır. Özellikle büyük futbol takımlarının futbol sahalarında bu sistem çokça karşımıza çıkmaktadır ve sonuçları takdir edilecek düzeydedir. Sistem kurulumunun tamamen alanında uzman mühendis ve teknik elemanlar ile yapılması gerekmektedir. Saha zemininde uygulanacak olan bu sistem tamamen otomatik olup herhangi biri tarafından müdahale edilmesine gerek yoktur. Bakım, onarım gerekmez. Dışarıdan bakıldığında sistemin varlığından haberiniz dahi olmaz. Özellikle zarar verilmediği, dışardan herhangi bir kesici, delici ,yırtıcı malzeme uygulanmadığı sürece uzun yıllar sorunsuz olarak çalışmaktadır.

Halı Saha Isıtma

Halı Saha Isıtma

Isıtıcı kablolar saha zeminine zarar vermeden ve sahada buzlanma faktörünü oluşturan sıcaklığın 0 ın altına düşmesi ve nem oluşmasının hemen ardından sistem devreye girerek çimlerin buzlanmasını engellemektedir. Nem ve sıcaklık sensörü ile haberleşen termostat sayesinde aldığı bilgiyi kontaktör vasıtası ile enerji kablolarını aktifleştirir ve enerjilenen ısıtıcı kablolar ısınarak sistemi n çalışmasını sağlar. Böylelikle kuru bir zemin, zarar görmemiş çimler, sahada kaliteli bir futbol izleme zevkini yakalayan seyirciler ve evlerinde televizyon başlarında kaliteli bir futbolu izleme olanağı olan bizler sistemin ne kadar önemli ve gerekli olduğunu gösteren sonuçları meydana getirmektedirler.

İletişim Formu

  Comments

  Leave a Reply

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  SWITCH THE LANGUAGE
  Form Mühendislik

  Form Mühendislik, 1992 yılında çağdaş mühendislik çözümleri sunmak amacıyla kurulmuş ve çalışma konuları olarak her zaman yenilikçi alanları seçmiştir. Isıtıcı kablo ile çatı oluklarında buzlanmanın önlenmesi uygulamaları, rule iniş yapılan helikopter pisti ve iniş aydınlatması uygulamaları gibi zamanında daha önce Türkiye’de hiç yapılmamış uygulamalara imza atılmıştır. Yenilikçi ve sonuç odaklı çözümlerden elde edilenebilinirlik ile Türkiye’de daha önce sadece yurt dışı firmalarının uygulamasını yaptığı heat tracing sistemi, en zor uygulama alanı olan rafinerilerde uygulanmıştır. Heat tracing alanında Türkiye’de faaliyet gösteren ilk firma olan Form Mühendislik yaklaşık çeyrek asırda sayısız heat tracing, yol-rampa ısıtma ve çatı-oluk kar buz önleme projesi gerçekleştirmiştir.