+90 312 394 40 22 pbx

Heat Tracing

Heat Tracing

Heat tracing, bilinen diğer adı ısı izleme, endüstriyel uygulamalarda kullanılan bir ısıtıcı kablo teknolojisidir. Bu teknoloji; boru hatları, tanklar, reaktörler ve diğer endüstriyel proseslerde oluşabilecek ısı kaybını ve donmayı önlemek veya malzemelerin sıcaklığını korumak için kullanılır. Her bir heat tracing sistemi, müşterinin özel gereksinimlerine dayanan ve uygulamaya göre değişen özelleştirilmiş bir çözümdür.

Heat tracing sistemi, boruların veya ekipmanların etrafına yerleştirilen ısıtıcı kablolar ve bu kabloları koruyan yalıtım malzemeleri ile kontrol sistemlerinden oluşur. Isıtıcı kablolar, elektrik enerjisi kullanarak ısı üretir ve bu sayede malzemelerin donmasını önler veya sıcaklık korumasını sağlarlar. Petrol ve gaz, petrokimya, kimya, gıda ve içecek, ilaç ve enerji üretimi endüstrileri heat tracing sistemi kullanarak proseslerde yaşanabilecek üretim aksaklıklarının tamamen önüne geçmiş olurlar.

Rezistans kablo veya heat trace kablo olarak da adlandırılan ısıtıcı kablo, endüstriyel proseslerin enerji verimliliğini artırır ve malzemelerin doğru sıcaklıkta tutulmasını sağlar. Örneğin; bazı kimyasal prosesler, sıcaklığın belli bir aralıkta tutulması gerektiği için heat tracing sistemlerini kullanırlar. Heat tracing sistemlerinde, ısı kaybını önlemek için kullanılacak ısıtıcı kablo çeşidi, alanında uzman mühendisler tarafından seçilir.

Heat tracing sistemleri, endüstriyel prosesler için özel olarak tasarlanmalıdır. Örneğin; bazı sistemler darbelere, neme veya kimyasallara dayanıklı olmalıdır, bazı sitemlerde ise yüksek sıcaklıklardan dolayı ısıtıcı kablo ve uygulanacak izolasyonlar özel olarak seçilmelidir. Ayrıca ısıtıcı kablolar,  endüstriyel proseslerin tipine ve sıcaklık gereksinimlerine göre özel olarak seçilerek tasarlanır. Heat tracing uygulaması boru hatları, tanklar, vanalar reaktörler, tanklar, silolar ve diğer ekipmanların sıcaklığını doğru bir şekilde tutarak enerji verimliliğini ve üretkenliği artırır.

heat-tracing-sema

-Heat Tracing-

Donmaya Karşı Heat Tracing

Heat tracing, en çok borularda donmaya karşı koruma uygulamaları için tercih edilmektedir. Soğuk hava koşullarının etkili olduğu bölgelerdeki endüstriyel tesislerin, boruların veya tanklarında hava sıcaklığının düşmesi ile borulardaki akışkanların katılaşmasından veya genleşerek boruları patlatmasından ötürü ısıtıcı kablo kullanımı kaçınılmazdır. Boru hatları, ısıtıcı kablo uygulaması ile belirli bir sıcaklıkta tutulur. Sistemin termostat kullanılarak istenilen derecede devreye girmesi sağlanır.

Donmaya karşı heat tracing sistemi, boru hatları veya ekipmanların etrafına yerleştirilen özel ısıtıcı kablolar, yalıtım malzemeleri ve kontrol sistemlerinden oluşur. Isıtıcı kablolar, elektrik enerjisi kullanarak çevreye ısı yayarlar ve boru hatlarının donmasını önlerler.

Donmaya karşı heat tracing sistemi, özellikle soğuk iklimlerde veya düşük sıcaklıklara sahip alanlarda sıklıkla kullanılır. Bu sistem, boru hatlarının veya diğer ekipmanların donmasını önlemekle kalmaz, aynı zamanda doğru sıcaklıkta tutulmasını sağlar. Böylece, endüstriyel üretim süreçleri devam edebilir ve malzemelerin kalitesi korunur.

donmaya-karsi-heat-tracing

-Donmaya Karşı Heat Tracing-

 

Patlayıcı Alanlarda Heat Tracing

Tehlikeli sahalarda, özellikle patlayıcı alanlarda heat tracing, patlama tehlikesi bulunan ortamlarda kullanılan özel bir ısıtma yöntemidir. Bu yöntem, patlama riski olan bölgelerdeki boru hatları, tanklar, vanalar ve diğer ekipmanların sıcaklığını korumak veya belirli bir sıcaklık aralığında tutmak için kullanılır. Patlayıcı sahalarda heat tracing uygulaması, sahanın risk derecesine göre sertifikalandırılmış özel ısıtıcı kablolardan seçilmelidir

Patlayıcı alanlarda heat tracing sistemi, özel olarak tasarlanmış ısıtıcı kablolar ve yalıtım malzemeleri kullanılarak gerçekleştirilir. Patlama riski olan bölgelerdeki ekipmanlar, genellikle tehlikeli kimyasalların depolandığı veya işlendiği yerlerde bulunur. Örneğin; yanıcı gazlar, sıvılar ve kimyasalların depolandığı, taşındığı ve işlendiği tesisler, tehlikeli saha statüsünde bulunurlar.  Bu sahalarda uygulanacak endüstriyel ısıtıcı kablolar mutlaka Ex-proof onaylı, aynı zamanda ATEX ve IECEx sertifikalı olmalıdır. Aksi taktirde, patlamaya neden olabilecek bir kıvılcım veya yüksek sıcaklık, ciddi bir tehlike oluşturabilir.

Heat trace ısıtıcı kablolar, patlayıcı ortamlarda kullanılmak üzere özel olarak tasarlanmıştır. Bu kablolar, patlama riski olan bölgelerde kullanılan diğer ekipmanlarla uyumlu şekilde çalışır. Yalıtım malzemeleri de, patlama riski olan bölgelerde kullanılan diğer yalıtım malzemelerinden farklıdır ve patlamaya neden olabilecek bir kıvılcım veya yüksek sıcaklıklara karşı dayanıklıdır. Birçok uygulama toz, gaz veya buhar karışımının oluştuğu tehlikeli alanlarda bulunmaktadır. Bunlar belirli koşullar altında tutuşabilir. Bu nedenle güvenlik, temel bir gerekliliktir.

patlayici-alanlarda-heat-tracing-uygulamalari

-Patlayıcı Alanlarda Heat Tracing-

Form Mühendislik olarak, 1992 yılından günümüze 30 yılı aşkın süre gelen tecrübemizle endüstriyel proses ısıtmasının başta ülkemizde yaygın olarak kullanılmasında etkili bir rol oynadık. Enerji, malzeme, ileri teknoloji, sağlık ve beslenme gibi kritik üretim sektörlerinde yaptığımız binlerce başarılı heat tracing projesiyle geleceğe yön vermeye devam ediyoruz.

SWITCH THE LANGUAGE
Form Mühendislik

Form Mühendislik, 1992 yılında çağdaş mühendislik çözümleri sunmak amacıyla kurulmuş ve çalışma konuları olarak her zaman yenilikçi alanları seçmiştir. Isıtıcı kablo ile çatı oluklarında buzlanmanın önlenmesi uygulamaları, rule iniş yapılan helikopter pisti ve iniş aydınlatması uygulamaları gibi zamanında daha önce Türkiye’de hiç yapılmamış uygulamalara imza atılmıştır. Yenilikçi ve sonuç odaklı çözümlerden elde edilenebilinirlik ile Türkiye’de daha önce sadece yurt dışı firmalarının uygulamasını yaptığı heat tracing sistemi, en zor uygulama alanı olan rafinerilerde uygulanmıştır. Heat tracing alanında Türkiye’de faaliyet gösteren ilk firma olan Form Mühendislik yaklaşık çeyrek asırda sayısız heat tracing, yol-rampa ısıtma ve çatı-oluk kar buz önleme projesi gerçekleştirmiştir.