+90 312 394 40 22 pbx

Kendini Düzenleyen Isıtıcı Kablo

Self Regulating Rezistans Kablolar

Kendini Sınırlayan Isıtıcı Kablolar

 

Kendi Kendini Düzenleyen Isıtıcı Kablo Ne Anlama Geliyor?

Kendi kendini düzenleyen ısıtıcı kablo ifadesi, kablonun ayarlanmış belirli bir sıcaklığa geleceğini ve enerjinin açık olduğu sürece sıcaklığın orada kalacağını söylüyor gibi görünmektedir, bu da herhangi bir termostat veya diğer sıcaklık kontrol araçlarına olan ihtiyacı ortadan kaldıracaktır. Ne yazık ki, kendi kendini düzenleyen ısıtıcı kablonun bu gerçekliği daha karmaşıktır. Bir sıcaklık kontrol cihazına ihtiyaç duyulmayan bazı durumlar vardır; ancak çoğu durumda, elektrik ve para israfını önlemek ve kaçınılmaz aksiliklerden kaçınmak için sisteme bir kontrol eklemek önemlidir.

Bilinmesi gereken ilk önemli şey, “kendi kendini düzenlemenin” aslında, ürünün orijinal yaratıcısı tarafından yıllar önce ortaya atılan, biraz yanıltıcı bir terim olduğudur. Bunu tanımlamanın daha doğru bir yolu “kendi kendini sınırlayan ısıtıcı kablodur. Standart ısıtma kablosuna göre en büyük avantajı, belirli bir çalışma sıcaklığını koruması değil, aşırı ısınacak ve kendine zarar verecek kadar ısınamamasıdır. Diğer bir deyişle, kablo öyle inşa edilmiştir ki, ısındıkça, bir noktaya kadar – kabloya zarar verecek bir sıcaklığın altında bir yerde – elektriğin akmasını tamamen kesene kadar kademeli olarak daha az elektrik akışına izin verir. Kablo ısınmayı durdurur.

Bu tam olarak ne işe yarar?

Isıtıcı kablonun farklı malzemelerden yapılmış dört ila beş katı vardır.

Self regulating ısıtıcı kablolar, ısı kayıplarını telafi etmek için güç çıkışını otomatik olarak ayarlayan kendi kendini düzenleyen ısıtıcı kablolardır. Bu tip kablolar Ex-Proof sertifikalı olup güvenli sahalarda kullanıma uygundur.

Eltherm , Chromalox ve Warmfloor ısıtıcı kablolar evlerde, boru ısıtmada, çatı oluk ısıtmada, endüstriyel tesislerde boru hattı ısıtmada, tank ısıtmada, proses sıcaklıklarının kontrol edilmesinde kullanılmaktadır. Özellikle PVC membran çatı yüzeyi ve yağmur oluklarında düşük sıcaklık kablo grubundan self regulating ısıtıcı kablolar özellikleri gereği 65 °C sıcaklığın üzerine çıkmadığı için yangın çıkarma riski doğurmadığından güvenlidir. Geniş bir yelpazeye sahip olan Eltherm, Chromalox ve Warmfloor ürünleri için lütfen seçim yapmadan önce mutlaka konusunda uzman mühendislerimize danışınız.

Isıtıcı kablo tipleri sıcaklık ve kimyasal dayanım seçeneklerine göre sınıflandırılmaktadır.

Kendinden Regüleli Isıtma Kabloları Nasıl Çalışır?

İleri karbon ve polimer teknolojisi uygulanarak yapılan kablolar, (self regulating) kendini sınırlayan ısıtıcı kablolar. Elektrik akımı, kablo iletkenleri arasındaki iletken polimer çekirdeğinden geçerken ısı üretilir. Ortam sıcaklığı düştüğünde, çekirdekten geçen elektriksel yol sayısı artar ve daha fazla ısı üretilir. Tersine, sıcaklık yükseldikçe çekirdeğin yapısından dolayı daha az elektriksel yol verir ve daha az ısı üretilir. Bu çekirdek yapısı sayesinde kablo fazla ısınmaz, elektriksel avantaj sağlar ve yanmayı önler.

Heat tracing sistemleri boru hatlarındaki akışkanları korumada borularda donmayı önleme yoğun olarak kullanılmaktadır. Self regulating ısıtıcı kablolar, endüstriyel ısıtıcı kablolar arasında en sık kullanılan tiptir. Bu tip kablo yanma riski olmadığı için boru hatları ısıtmada çok kullanılan ısıtıcı kablodur. Kendini sınırlayan ısıtıcı kablolar seri dirençli ısıtıcı kablolara göre daha dayanıklı ve daha güvenlidir. Rampa ısıtma sistemlerinde kendinden regüleli kablo kullanımı günümüzde daha popüler olmaya başlamıştır. İlk kurulum maliyeti seri dirençli kabloya göre daha pahalı olmasına rağmen enerji verimliliği sayesinde kısa sürede kendini amorti etmektedir. Isıtıcı kablo kullanımı iş güvenliğinde saha ve personelleri korumaktadır. Mimari projelerde günümüzde standart hale gelen ısıtıcı kablo uygulama sistemleri self regulating ısıtıcı kablo kullanılarak enerji verimliliği sağlanmaktadır. Self regulating ısıtıcı kablo kullanımı, enerji sertifikalarında daha fazla puan almanızı sağlayacaktır. Bu sistemin kullanılması ile bina ömrünün artması ve enerji konusunda verimli olmasını sağlayacaktır.

CHROMALOX

FORM

SWITCH THE LANGUAGE
Form Mühendislik

Form Mühendislik, 1992 yılında çağdaş mühendislik çözümleri sunmak amacıyla kurulmuş ve çalışma konuları olarak her zaman yenilikçi alanları seçmiştir. Isıtıcı kablo ile çatı oluklarında buzlanmanın önlenmesi uygulamaları, rule iniş yapılan helikopter pisti ve iniş aydınlatması uygulamaları gibi zamanında daha önce Türkiye’de hiç yapılmamış uygulamalara imza atılmıştır. Yenilikçi ve sonuç odaklı çözümlerden elde edilenebilinirlik ile Türkiye’de daha önce sadece yurt dışı firmalarının uygulamasını yaptığı heat tracing sistemi, en zor uygulama alanı olan rafinerilerde uygulanmıştır. Heat tracing alanında Türkiye’de faaliyet gösteren ilk firma olan Form Mühendislik yaklaşık çeyrek asırda sayısız heat tracing, yol-rampa ısıtma ve çatı-oluk kar buz önleme projesi gerçekleştirmiştir.