+90 312 394 40 22 pbx

Kontrol Panoları ve Kontrol Elemanları

Elektrikli Heat Trace Kontrol Sistemleri

Elektrikli Heat Trace Kontrol Panoları ve Ekipmanları

Isıtıcı kablo uygulamalarında endüstriyel ve yapısal alanlarda kabloların çalışma sıcaklıklarını ve zamanlarının ayarlanması için belli boy ve güçlerde kontrol panolarının kullanımı gerekmektedir.

Endüstriyel boru hatlarında ısıtıcı kablo uygulamalarında boru içinden geçen malzemenin donmasını önlemek veya belli bir ısıda tutmak için çeşitli kontrol elemanları kullanılarak, kontrol panosuna sinyal gönderilir. İstenilen sıcaklık değerine geldiği zaman sistem kontrol panosunda bulunan kontrol ekipmanları tarafından kapatılır. Kontrol panosunda PLC kontrol veya termostat kontrolü bulunmaktadır.

Ex-proof sahalarda kullanılan kontrol panoları ve kontrol elemanları ise EX sertifikalı ürünler olmak zorundadır. Ex-proof sahalarda patlayıcı sahalara uygun ürünler kullanılarak sağa güvenliği sağlanmaktadır.
Ex-proof ürünler diğer ürünlere göre daha pahalı ürünler olmasına rağmen patlayıcı sahalarda kullanımı zorunludur. Sertifikasız ürünlerin kullanımından dolayı birçok sahada sorunlar oluşmuştur.

Yapısal uygulamalarda kullanılan kontrol panoları ve kontrol elemanları endüstriyel alanda kullanılanlardan daha farklıdır. Yapısal uygulamalarda kontrol elemanları dış ortam sıcaklığı ve dış ortamdaki yağış veya nemliliğe bakarak devreye girer. Yapısal alanda kullanılan sensörlerde  hava sıcaklığı ve nem faktörü önemlidir. Sistem donma sıcaklığının altını hissettiği zaman nemliliğe de bakarak donma ve buzlanma riskini analiz ederek devreye girer. Kuru soğuklarda veya buzlanma riskinin görünmediği anlarda sistem devreye girmez ve elektrik verimliliğini sağlar. Kontrol panosu kullanılmayan kar buz önleme sistemlerinde; insanlar tarafından kar yağdıktan sonra açılan sistem veya açık unutulan sistemlerden ötürü gereksiz saat çalışmalar veya buzlanmadan sonra açılan sistemin buzu çözmemesi gibi sıkıntılar gözlemlenmiştir.

Isıtıcı kablo uygulamalarında donmayı ve buzlanmayı önleme sistemlerinde. Sistemin kalbini oluşturan kontrol panoları güçlerine ve güvenlik sınıflarına göre dizayn edilmektedirler. Güçlerine göre boyutları artan kontrol panoları üzerlerine konulan kontrol elemanlarının sayılarına göre de boyut değiştirebilirler. Dış ortamlarda kullanılan kontrol ekipmanları IP67 standartlarında yapılmaktadır. İç ortamda çalışan kontrol ekipmanları IP sınıfı olarak 45 seviyesi yeterli olacaktır.

Kontrol panosu ve ekipmanları ısıtıcı kablo uygulamalarında özenle seçilmelidir. Kabloların cinsine göre sigorta tipleri B ve C serisi olarak değiştirilmelidir. Kendinden regüleli kablo kullanımında sigortalar gecikmeli tip olan C tipi olarak uygulanmalıdır. Sistemin sorunsuz ve verimli çalışması açısından seçilen tüm ürün grupları mühendis ekipler tarafından onaylanmalıdır. Aksi taktirde kablolarda hasar veya üretim hattında durmaya sebep olacaktır.

 

SWITCH THE LANGUAGE
Form Mühendislik

Form Mühendislik, 1992 yılında çağdaş mühendislik çözümleri sunmak amacıyla kurulmuş ve çalışma konuları olarak her zaman yenilikçi alanları seçmiştir. Isıtıcı kablo ile çatı oluklarında buzlanmanın önlenmesi uygulamaları, rule iniş yapılan helikopter pisti ve iniş aydınlatması uygulamaları gibi zamanında daha önce Türkiye’de hiç yapılmamış uygulamalara imza atılmıştır. Yenilikçi ve sonuç odaklı çözümlerden elde edilenebilinirlik ile Türkiye’de daha önce sadece yurt dışı firmalarının uygulamasını yaptığı heat tracing sistemi, en zor uygulama alanı olan rafinerilerde uygulanmıştır. Heat tracing alanında Türkiye’de faaliyet gösteren ilk firma olan Form Mühendislik yaklaşık çeyrek asırda sayısız heat tracing, yol-rampa ısıtma ve çatı-oluk kar buz önleme projesi gerçekleştirmiştir.