+90 312 394 40 22 pbx

Yerden Isıtma Kabloları

Elektrikli Yerden Isıtma

Isıtıcı Kablo ile Yerden ısıtma

İç ortamda zemin ısıtma kabloları çeşit olarak seri dirençli ısıtıcı kablolardır. 220 volt besleme enerjisi ile belli direnç değerlerine sahip belli boyları vardır. Uygulama yapılacak hacminin ısınması için gerekli olan ısı kaybı hesabına göre güç değeri belirli hesaplara göre yapılıp gereken güç hesaplandıktan sonra bu gücü karşılayan seri dirençli kablolar ile uygulama yapılır.

Zemin ısıtma kablolarımızda rezistans üstünde fluoropolimer yalıtım, üstünde metal örgü ve en dışta polyolefin kılıf vardır. 2.5 metrelik soğuk uçlarla sonlandırılmıştır. Zemin altında ve sessiz çalışır.

Isıtıcı kablolar her iki tarafından soğuk uç ile sonlandırılmış tek iletkenli ve 5 mm dış çaplı olabileceği gibi, bir ucundan soğuk uç ile sonlandırılmış çift iletkenli ve 6 mm dış çaplı olabilirler. İstendiği şekilde her alana ve her plana uygun şekilde döşenebilir. Aşırı akım koruması ve termostatlar tam bir güvenlik sağlar.

Zemin ısıtma şilteleri ince ısıtıcı elemanın, üzerine düzgünce sabitlendiği esnek, sağlam fiberglas şiltelerden oluşur. Montaj kolaylığı sayesinde teknisyene gereksinim duymadan kolay bir kendin yap (Do it yourself) uygulaması ile monte edilebilir.

Lamine Altı Zemin Isıtma matlarında ise flouropolimer yalıtımlı ısıtıcı kablolar kullanılır. Bu kablolar güçlendirilmiş iki alüminyum folyo tabaka arasına sıkıştırılmıştır. Isıtıcı elemanların düzgün dağılımı ve alüminyum folyo düzgün bir ısı dağılımını sağlar. Isıtıcı eleman bir güç besleme kablosuna bağlıdır ve bu kablo lamine şiltenin bir köşesinden çıkar. Güç kablosu iki iletkenli, yassı, ince ve esnek bir kablodur. Üstünde metal örgü ve dış yalıtımı vardır. Isıtma gereksinimlerine göre 80 W/m2 ve 140 W/m2 güçlerde olanları vardır. Fabrika ortamında belirli uzunluklarda, soğuk uçlarla fabrikasyon üretilmiş ve test edilmiş olarak satışa sunulmaktadır.

Yerden ısıtma sistemlerinde sıcaklık yerden yükseleceği için bulunduğu ortamda en verimli şekilde yayılacaktır. Isınan hava yükseleceği için diğer sistemlerde olduğu gibi zemin soğuk tavan kısmı sıcak olmayacaktır.

Elektrikli ısıtıcı kablo iç ortamda zemin ısıtma diğer sistemlere göre birçok avantaj sağlar. Herhangi bir koku, , bakım, onarım gerektirmez. Herhangi bir hacim kaplamaz. Isı tüm yüzeye homojen olarak yayılır. Bu yüzden ısıtma yapılan yerde sıcaklık farkları oluşmaz. Çok geniş kullanım alanları vardır. Hamamlarda, banyolarda, kış bahçelerinde sıklıkla kullanılır. Isı hesabı seçiminde 17 watt-m-20 watt/m gibi güçlerde seri dirençli kablolar kullanılır.

SWITCH THE LANGUAGE
Form Mühendislik

Form Mühendislik, 1992 yılında çağdaş mühendislik çözümleri sunmak amacıyla kurulmuş ve çalışma konuları olarak her zaman yenilikçi alanları seçmiştir. Isıtıcı kablo ile çatı oluklarında buzlanmanın önlenmesi uygulamaları, rule iniş yapılan helikopter pisti ve iniş aydınlatması uygulamaları gibi zamanında daha önce Türkiye’de hiç yapılmamış uygulamalara imza atılmıştır. Yenilikçi ve sonuç odaklı çözümlerden elde edilenebilinirlik ile Türkiye’de daha önce sadece yurt dışı firmalarının uygulamasını yaptığı heat tracing sistemi, en zor uygulama alanı olan rafinerilerde uygulanmıştır. Heat tracing alanında Türkiye’de faaliyet gösteren ilk firma olan Form Mühendislik yaklaşık çeyrek asırda sayısız heat tracing, yol-rampa ısıtma ve çatı-oluk kar buz önleme projesi gerçekleştirmiştir.