+90 312 394 40 22 pbx

Yerden Isıtma Kabloları

Yerden Isıtma Kabloları

Yerden ısıtma kabloları ile yapılan yerden ısıtma sistemleri, günümüzde sulu sistemlerden sonra en çok tercih edilen ısıtma yöntemidir. Sulu sistemlere göre daha hızlı ısınan ve kontrol mekanizması daha efektif olan elektrikli yerden ısıtma sistemleri, aynı zamanda sunduğu enerji tasarrufu ve uzun yıllar bakım gerektirmeyen teknolojisi sayesinde gün geçtikçe daha popüler bir hâle gelmektedir. Birbirinden bağımsız termostatlar sayesinde kontrol edilebilen elektrikli yerden ısıtma sistemleri, ısıyı tüm alana eşit bir şekilde dağıtmakta ve bu sayede konforu beraberinde getirmektedir.

Elektrikli yerden ısıtma, ısı sağlamak amacıyla bir zemininin altına yerleştirilen, genellikle elektrikli zemin ısıtma kabloları olarak da bilinen ısıtıcı kablo uygulaması ile yapılan bir ısıtma sistemidir. Bu sistemler genellikle konut ve ticari alanlarda kullanılır ve elektrik enerjisi kullanılarak ısıtma işlemi sağlanır. Bu sistemde ısıtıcı kablolar, beton veya başka bir zemin malzemesi tabakası içine gömülerek uygulanır.

Yerden ısıtma kabloları iç ortam ve dış ortam olmak üzere iki farklı gruba ayrılmaktadır.

İç Ortam Zemin Isıtma Kabloları

İç ortamda zemin ısıtıcı kablo uygulamalarında, genellikle seri dirençli ısıtıcı kablolar kullanılmaktadır. Seri dirençli ısıtıcı kabloların, 220 volt besleme enerjisi ile belli direnç değerlerine sahip belli boyları vardır. Uygulama yapılacak alanın ısınması için gerekli olan ısı kaybı hesaplanarak, güç değeri belirlenir ve ardından güç bu gücü karşılayan seri dirençli ısıtıcı kablolar ile uygulama yapılır.

Dış Ortam Zemin Isıtma Kabloları

Yerden ısıtma kablolarıyla dış mekan ısınma, dış mekan zeminlerine, örneğin; araç yolları, yürüyüş yolları, kaldırımlar, teraslar ve diğer dış mekan yaşam alanlarına sıcaklık sağlamak için tasarlanmış bir sistemdir. Bu sistem genellikle zemin veya kaldırım veya yol yüzeyinin altına yerleştirilen ısıtıcı kablolardan oluşur.

Zemin Isıtmada Kullanılan Isıtıcı Kablo Özellikleri Nelerdir?

Zemin ısıtmada kullanılan rezistans ısıtıcı kabloların üzerinde fluoropolimer yalıtım, yalıtım üzerinde metal örgü ve en dışta polyolefin kılıf vardır. Isıtıcı kablolar, 2.5 metrelik soğuk uçlarla sonlandırılmıştır. Zemin altında ve sessiz çalışır.

Isıtıcı kablolar her iki tarafından soğuk uç ile sonlandırılmış tek iletkenli ve 5 mm dış çaplı olabileceği gibi, bir ucundan soğuk uç ile sonlandırılmış çift iletkenli ve 6 mm dış çaplı olabilirler. İstendiği şekilde her alana ve her plana uygun şekilde döşenebilir. Aşırı akım koruması ve termostatlar sayesinde tam bir güvenlik sağlar.

Zemin Isıtma Şiltesi Nedir?

Zemin ısıtma şilteleri, ince ısıtıcı elemanın üzerine düzgünce sabitlendiği esnek, sağlam fiberglas şiltelerden oluşur. Elektrikli ısıtma şilteleri, genellikle 50 cm genişliğinde, kendinden yapışkanlı cam elyaf ağ üzerine güvenli bir şekilde sabitlenmiş ince bir ısıtıcı kablodan oluşur. Montaj kolaylığı sayesinde teknisyene gereksinim duymadan kolay bir kendin yap (Do it Yourself) uygulaması ile monte edilebilir. Elektrikli zemin ısıtma şilteleri; kolay ve hızlı kurulum, hızlı yanıt veren yerden ısıtma, zemin artışını minimize etmesi, yüksek dayanıklılık ve bakım gerektirmemesi ile birlikte uzun ömürlü olması sebebiyle oldukça avantajlıdır.

Lamine Altı Zemin Isıtma Matları Nedir?
Lamine altı zemin ısıtma matlarında ise flouropolimer yalıtımlı ısıtıcı kablolar kullanılır. Bu ısıtıcı kablolar, güçlendirilmiş iki alüminyum folyo tabaka arasına sıkıştırılmıştır. Isıtıcı elemanların düzgün dağılımı ve alüminyum folyo düzgün bir ısı dağılımını sağlar. Isıtıcı eleman bir güç besleme kablosuna bağlıdır ve bu kablo lamine şiltenin bir köşesinden çıkar. Güç kablosu iki iletkenli, yassı, ince ve esnek bir kablodur. Üstünde metal örgü ve dış yalıtımı vardır. Isıtma gereksinimlerine göre 80 W/m2 ve 140 W/m2 güçlerde olanları vardır. Fabrika ortamında belirli uzunluklarda, soğuk uçlarla fabrikasyon üretilmiş ve test edilmiş olarak satışa sunulmaktadır.

Yerden ısıtma sistemlerinde sıcaklık yerden yükseleceği için bulunduğu ortamda en verimli şekilde yayılacaktır. Isınan hava yükseleceği için diğer sistemlerde olduğu gibi zemin soğuk tavan kısmı sıcak olmayacaktır.

Kısacası ısıtıcı kablo ile yerden ısıtma diğer sistemlere göre birçok avantaj sağlar. Herhangi bir koku, bakım ve onarım gerektirmez. Zemin altında bulunduğu için herhangi bir hacim kaplamaz. Elektrikli yerden ısıtma sistemlerinde, ısı tüm yüzeye homojen olarak yayılır. Bu yüzden ısıtma yapılan yerde sıcaklık farkları oluşmaz. Elektrikli yerden ısıtma sistemlerinin, çok geniş kullanım alanları vardır. İç mekanlarda, evler, ofisler, hamamlarda, banyolarda, kış bahçelerinde sıklıkla kullanılırken; dış mekanlarda, araç yolları, kaldırımlar, teraslar, merdivenler, rampalar gibi çok çeşitli alanda elektrikli yerden ısıtma sitemi tercih edilmektedir.. Isı hesabı seçiminde 17 watt/m, 20 watt/m gibi güçlerde seri dirençli ısıtıcı kablolar kullanılır.

SWITCH THE LANGUAGE
Form Mühendislik

Form Mühendislik, 1992 yılında çağdaş mühendislik çözümleri sunmak amacıyla kurulmuş ve çalışma konuları olarak her zaman yenilikçi alanları seçmiştir. Isıtıcı kablo ile çatı oluklarında buzlanmanın önlenmesi uygulamaları, rule iniş yapılan helikopter pisti ve iniş aydınlatması uygulamaları gibi zamanında daha önce Türkiye’de hiç yapılmamış uygulamalara imza atılmıştır. Yenilikçi ve sonuç odaklı çözümlerden elde edilenebilinirlik ile Türkiye’de daha önce sadece yurt dışı firmalarının uygulamasını yaptığı heat tracing sistemi, en zor uygulama alanı olan rafinerilerde uygulanmıştır. Heat tracing alanında Türkiye’de faaliyet gösteren ilk firma olan Form Mühendislik yaklaşık çeyrek asırda sayısız heat tracing, yol-rampa ısıtma ve çatı-oluk kar buz önleme projesi gerçekleştirmiştir.