+90 312 394 40 22 pbx

Zemin Isıtma

Zemin ısıtma sistemleri, modern evlerde ve ticari mekanlarda giderek daha popüler hale gelmektedir. Bu sistemler, mekanın içindeki sıcaklık artırmak, konfor sağlamak ve enerji verimliliğini artırmak için etkili bir çözüm sunmaktadır. Bu sistemlerin bir parçası olan ısıtıcı kablo, zeminin altına yerleştirilir ve bu sayede yerden konforlu ve verimli bir ısıtma sağlar.
Isıtıcı kablo, elektrik enerjisi kullanarak ısı üreten özel bir kablo türüdür. Zeminin altına serilir veya döşenir ve bu sayede zemin yüzeyini ısıtır. Bu sistemler, seramik, taş, ahşap veya lamine zeminler gibi farklı zemin tiplerine uygulanabilir.

Zemin Isıtma Nasıl Yapılır?

Zemin ısıtma sisteminde ısıtıcı kablolar döşenmeden önce, düz bir zemine öncelikle kabloları istenilen formda yere döşemek için form şeridi adı verilen üzerinde tırnakları olan aparatlar uygulanır. Uygun güçteki ve uzunluktaki fabrikasyon sonlandırmalı ısıtıcı kablolar projelendirme sonucu ısıtılacak alanın ölçülerine göre seçilerek form şeridine belirli aralıklarla tutturulur. Kablonun enerji beslemesi kısmı odaya konulan sıcaklık termostatına girilir. Termostat analog ise oda sıcaklığı ayarlanarak devreye alınır. Dijital ve wifi kontrollü termostatlarda istenilen şekilde haftanın günlerine ve saatlere göre ayarlanarak otomatik olarak sistem istenilen zamanlarda devreye alınabilir. Ayrıca telefon üzerinden uzaktan sıcaklık ayarları değiştirilebilir.

Elektrikli Zemin Isıtmanın Avantajları

Konfor ve Homojen Isı Dağılımı: Isıtıcı kablo, odanın her köşesine homojen bir şekilde ısıyı yararak sıcaklık dalgalanmalarını önler. Bu sayede yere yakın bölgeler soğuk olmaz, ayakların rahat ve sıcak hissetmesini sağlar.

Enerji Verimliliği: Elektrikli Zemin ısıtma sistemleri, ısıyı doğrudan zemine iletir, bu da istenilen oda sıcaklığını daha düşük bir termostat ayarıyla yani daha az enerji tüketimi ile elde etmenize yardımcı olur. Sonuç olarak, enerji tasarrufu sağlar. Her bir oda veya alana yerleştirilen sıcaklık termostatları ile istenilen alan ısıtılırken istenmeye alan kapalı bırakılarak veya düşük sıcaklıkta tutularak enerji tasarrufuna katkı sağlamaktadır.

Estetik ve Alan Tasarrufu: Zemin ısıtma sistemleri, zemin altına döşendiğinden görünmezdir, bu da mekanın tasarımına herhangi bir olumsuz etki yapmaz. Radyatörler veya ısıtma üniteleri gibi ekstra ekipmanlara ihtiyaç duyulmaz. Görsellik ve alan tasarrufu sağlar.

Sağlık ve Temizlik: Isıtıcı kablo ile zemin ısıtma, toz ve alerjenlerin hava yoluyla yayılmasını önler, bu da alerjileri ve solunum sorunlarını azaltabilir.

Bakım Gerektirmez: Isıtıcı kablo sistemleri genellikle bakım gerektirmez ve uzun ömürlüdür.

Sonuç olarak, ısıtıcı kablo ile zemin ısıtma sistemi, konfor, estetik ve enerji verimliliği gibi bir dizi avantaj sunar. İhtiyaçlarınıza ve bütçenize bağlı olarak, bu sistem sizin için uygun bir seçenek olabilir. Profesyonel bir ısıtma uzmanıyla görüşmek ve evinize en uygun zemin ısıtma çözümünü belirlemek önemlidir.

Alanya Villa Zemin Isıtma

Alanya Villa Elektrikli Zemin Isıtma Projesi

Bilkent Villa Zemin Isıtma Projesi

Bilkent Villa Isıtıcı Kablo ile Zemin Isıtma Projesi

SWITCH THE LANGUAGE
Form Mühendislik

Form Mühendislik, 1992 yılında çağdaş mühendislik çözümleri sunmak amacıyla kurulmuş ve çalışma konuları olarak her zaman yenilikçi alanları seçmiştir. Isıtıcı kablo ile çatı oluklarında buzlanmanın önlenmesi uygulamaları, rule iniş yapılan helikopter pisti ve iniş aydınlatması uygulamaları gibi zamanında daha önce Türkiye’de hiç yapılmamış uygulamalara imza atılmıştır. Yenilikçi ve sonuç odaklı çözümlerden elde edilenebilinirlik ile Türkiye’de daha önce sadece yurt dışı firmalarının uygulamasını yaptığı heat tracing sistemi, en zor uygulama alanı olan rafinerilerde uygulanmıştır. Heat tracing alanında Türkiye’de faaliyet gösteren ilk firma olan Form Mühendislik yaklaşık çeyrek asırda sayısız heat tracing, yol-rampa ısıtma ve çatı-oluk kar buz önleme projesi gerçekleştirmiştir.