+90 312 394 40 22 pbx

Yol Rampa Zemin Isıtma Kabloları

Yol, Rampa ve Dış Ortam Zemin Isıtma Kabloları

Yol, Rampa ve Zeminde Kar Buz Önleme Kabloları

Kar eritmede kullanılan ısıtıcı kablolar; beton, asfalt ve kaldırım altı yüzeylerde kullanılan kalın seri dirençli kablolardır. Bunlar kış mevsimi boyunca, kar ve buz eritme amacıyla sürüş yollarında, kaldırımlarda, yaya yollarında, rampalarda, köprülerde, park alanlarında, vs. geniş çapta kullanılır. Buzun çatılarda ve oluklarda hasara yol açmasını ve insanların yaralanmasını engellemek için en iyi çözüm yollarından biridir.

Seri dirençli ısıtıcı kablolarda, enerji taşıyan kısım ile ısı üreten kısım aynı olup krom-nikel teldir. Bu kablolar belirli dirençlerde üretilebilirler. Bu kabloların dirençleri, boyları ile doğrudan orantılıdır. İstenilen güç değerine göre belirli direnç diğerlerine göre ve besleme voltajına bağlı olarak belli boylarda kullanılırlar.

Üzerlerinden geçecek akım değerlerinin aşırı yükselmesini önlemek için, kullanılabilecekleri minimum bir uzunluk sınırlaması mevcuttur. Tek iletken (single line) ve çift iletkenli (twin line) olmak üzere iki tip seri dirençli ısıtıcı kablo (serial resistance cable) vardır. Tek iletkenli kabloların bir ucundan faz diğer ucundan nötr bağlantısı yapılacak şekilde üretilmiştir. Çift iletkenli seri dirençli kablolarda ise tek uçtan faz ve nötr bağlantısı yapılarak bağlantı kolaylığı sağlar. Uygulama kolaylığı için seri dirençli ısıtıcı kablolar kullanılarak belirli uzunluklarda ve 50 cm genişliğinde üretilir.

Kullanılacak uzunluk ve güce bağlı olarak uygun direncin seçilmesi gerekir. Gerekli güç, sıcaklık değerleri ve dış ortam koşullarına bağlı olarak; kullanılan izolasyon malzemesi, PVC den PTFE ye, nemsiz yerler için de cam elyafa kadar değişmektedir.

Genel uygulamalarda ısı kaybı değerlendirmesi mühendisler tarafından yapılarak kablo gücü seçilir. Isı hesabı seçiminde 30 watt gibi güçler kullanılır. Isıtıcı kablo seçiminde dış izolasyon ortam şartlarına, sıcaklık grubuna göre seçim yapılması gerekir. Bir darbe durumunda kabloya zarar vermemesi için izolasyonun doğru seçilmesi gerekir. Isıtıcı kablo belli direnç değerlerinde olduğu için istenilen güç değeri için belli bir uzunlukta olur ve uzatılıp kısaltılamaz.

Kar Eritme Kabloları ve Şilteleri

SMC-S/T

SMC-S/T

SMC-S/T

Thermopads SMC-S/T : 30W/m güçte, tek veya çift iletkenli seri dirençli ısıtıcı kablo.

SMC-S/T Kar eritme ısıtıcı kabloları beton, asfalt ve kaldırım altı yüzeylerde kullanılan kalın kablolardır. Bunlar kış mevsimi boyunca, kar ve buz eritme amacıyla sürüş yollarında, kaldırımlarda, yaya yollarında, rampalarda, köprülerde, park alanlarında, vs. geniş çapta kullanılır. SMC, buzun çatılarda ve oluklarda hasara yol açmasını ve insanların yaralanmasını engellemek için en iyi çözüm yollarından biridir.

SMC-S/T-FE

smct-fe

smct-fe

SMC-S-FE : 30W/m güçte, tek veya çift iletkenli, ASFALT altı uygulamaları için

SMC-FE Kar eritme ısıtıcı kabloları direk asfalt altında kullanılabilen kalın kablolardır. Bunlar sürüş yollarında, kaldırımlarda, rampalarda, yollarda, köprülerde ve park alanlarında kar ve buz eritmek için geniş kullanım alanlarına sahiptir. Asfalt makinesinden boşalan asfalt genelde 170–240˚C sıcaklığa sahiptir. SMC-FE bu sıcaklığa yaklaşık 10 dakika dayanır. Bu kablo IEC 800 Class C’ ye uygundur ve kablonun deformasyon kuvveti 2000 N’dur.

 

SMM-S/T

SMM-S/T

SMM-S/T

SMM-S/T : 300W/m2 VEYA 350 W/m2 güçte tek veya çift iletkenli şilte

Kar eritme şilteleri (SMM) dış mekanlarda kar ve buz eritme uygulamalarının nitelikli ve deneyimli bir teknisyene ihtiyaç duyulmadan gerçekleştirilmesi için önceden tasarlanmış bir çözüm yoludur.

Kar eritme ısıtıcı kabloları (SMC) gibi, sürüş yolları, kaldırımlar, yollar, rampalar, vs. yerlerde kış mevsiminde kar veya buzu eritmek için beton veya asfalt altında kullanılırlar.

 

SMM-S/T-FE

SMM-FE : 350W/m2 güçte, tek veya çift iletkenli, ASFALT altı uygulamaları için

SMC-FE Kar eritme ısıtıcı kabloları direk asfalt altında kullanılabilen kalın kablolardır. Bunlar sürüş yollarında, kaldırımlarda, rampalarda, yollarda, köprülerde ve park alanlarında kar ve buz eritmek için geniş kullanım alanlarına sahiptir. Asfalt makinesinden boşalan asfalt genelde 170–240˚C sıcaklığa sahiptir. SMC-FE bu sıcaklığa yaklaşık 10 dakika dayanır. Bu kablo IEC 800 Class C’ ye uygundur ve kablonun deformasyon kuvveti 2000 N’dur.

 

Zemin Isıtma Kabloları Şilteleri

FHC-S/T

FHC-S/T

FHC-S/T

PDF: Thermopads_FHC_Zemin_Isitici_Kablolar_DataSheet

FHC : 17W/m güçte, 4,5mm/5,3mm çaplarıda tek veya çift iletkenli

Zemin ısıtma kabloları (FHC), beton ve beton plaka zeminler altına gömülebilen sağlam ve dayanıklı kablolardır ve zemin ısıtma, kar eritme uygulamalarında kullanılır.

UTHC-S/T

uthc

uthc

UTHC-X :10W/m güçte, 2.2mm/3.3mm dış çapında tek veya çift iletkenli

Laminat zemin ısıtma kabloları (UTHC) seramik, ahşap ve lamine zeminler için zemin ısıtma şiltelerine bir alternatiftir. Yüksek ısıtma etkinliği ile zemin ısıtma şiltelerinden daha ekonomiktir ve düzgün olmayan şekilli odalara daha iyi uyar.

PDF: Thermopads_UHTC_Seramik_Alti_Kablolar

 

FHM-S/T

FHM-S/T

FHM-S/T

100W-150W/m2 gücünde 0,5m eninde şilteler

Zemin ısıtma şilteleri (FHM) banyolarda, mutfaklarda, koridorlarda ve odalarda seramik, ahşap veya lamine zeminler altında ısı üretmek için uygundur. Çok ince yapıları sayesinde yeşil alan ve ev yenileme çalışmalarında idealdir.

PDF: Thermopads_FHM_Zemin_Istici_Silteler

LFHM

LFHM

LFHM

Ahşap, laminant altı ısıtma amaçlı özel tasarlanmış alüminyum folyo ile kaplı ısıtıcı şiltelerdir.

LFM-X : 80W-140W/m2 güçlerinde 0,5m genişliğinde şilteler

ThermoLAM lamine, parke ve diğer zeminlerde kullanılan çok ince bir elektrikli radyant zemin ısıtma sistemidir. ThermoLAM kullanmanın avantajı montaj kolaylığı ve lamine zeminin düzgün şekilde ısıtılmasıdır. Kullanılan özel malzemesi sayesinde sıcak noktalar oluşması veya sadece bazı yerlerin ısınması problemlerinin önüne geçer.

PDF: Thermopads_FHM_Zemin_Istici_Silteler

SWITCH THE LANGUAGE
Form Mühendislik

Form Mühendislik, 1992 yılında çağdaş mühendislik çözümleri sunmak amacıyla kurulmuş ve çalışma konuları olarak her zaman yenilikçi alanları seçmiştir. Isıtıcı kablo ile çatı oluklarında buzlanmanın önlenmesi uygulamaları, rule iniş yapılan helikopter pisti ve iniş aydınlatması uygulamaları gibi zamanında daha önce Türkiye’de hiç yapılmamış uygulamalara imza atılmıştır. Yenilikçi ve sonuç odaklı çözümlerden elde edilenebilinirlik ile Türkiye’de daha önce sadece yurt dışı firmalarının uygulamasını yaptığı heat tracing sistemi, en zor uygulama alanı olan rafinerilerde uygulanmıştır. Heat tracing alanında Türkiye’de faaliyet gösteren ilk firma olan Form Mühendislik yaklaşık çeyrek asırda sayısız heat tracing, yol-rampa ısıtma ve çatı-oluk kar buz önleme projesi gerçekleştirmiştir.