+90 312 394 40 22 pbx

Projeler

Boru Hattı Isıtma

Elektrikli Zemin Isıtma

Çatı Oluk Kar Buz Eritme

Elektrikli Yol Isıtma

Silo ve Tank Isıtma

Rampa Kar ve Buz Önleme

Isıtıcı Kablo ve Heat Tracing Projeleri

Isıtıcı kablo ve heat tracing (ısı izleme) farklı uygulama alanlarına sahip elektrikli ısıtma sistemleridir. Isıtıcı kablo uygulama alanı olarak oldukça geniş bir kitleye hitap ederken, heat tracing sistemi ise daha çok endüstriyel tesislerde kullanılmaktadır.

Isıtcı Kablo Nedir?

Isıtıcı kablo, elektrik enerjisi kullanarak çeşitli uygulamalarda yüzeyleri veya boruları ısıtmak için kullanılan bir tür ısıtma sistemidir. Bu kablolar, metal bir iletken tel veya karbon tabanlı bir malzeme ile kaplanmış, yalıtılmış bir elektrik kablosundan oluşur. Isıtıcı kablo, su boruları, petrol boru hatları, tanklar, vanalar ve diğer ekipmanların donmasını veya soğuk hava koşullarında işlevsiz hale gelmesini önlemek amacıyla sıklıkla kullanılır.

Isıtıcı kablo, bir termostat veya sıcaklık kontrol sistemi ile entegre edilerek, sıcaklık gereksinimlerine göre otomatik olarak açılıp kapanabilir. Bu sayede enerji tasarrufu sağlanır. Isıtıcı kablolar, donma riski olan bölgelerde veya sıcaklık hassasiyeti gerektiren endüstriyel süreçlerde kullanışlıdır.

Heat Tracing Nedir?

Heat tracing (ısı izleme) ise, boruların veya yüzeylerin belirli bir sıcaklık aralığında tutulmasını sağlayan bir ısıtma sistemidir. Heat tracing sistemleri genellikle boru hatları, depo tankları, kimyasal işlemler ve donma riski olan diğer uygulamalarda kullanılır. Bu sistemler, boru hatları boyunca veya yüzeylerde bulunan ısıtıcı kabloların düzenli olarak yerleştirilmesi ile oluşturulmaktadır.

Heat tracing sistemleri, sıcaklık kontrol sistemleri tarafından sürekli olarak izlenir ve sıcaklığı istenen seviyede tutmak için ısıtma işlemini gerçekleştirir. Bu sayede proseslerin, ürünlerin veya tesisatın sıcaklık seviyesi korunmuş olur.

Heat tracing ve ısıtıcı kablo sistemleri; donmayı önleme, ürün akışının sıcaklığını koruma ve endüstriyel süreçlerin optimize edilmesi gibi birçok farklı uygulama için oldukça kullanışlıdır. Hangi sistemin tercih edileceği, belirli bir uygulamanın gereksinimlerine ve koşullarına bağlı olarak değişebilir.

Form Mühendislik, 1992 yılından günümüze dek sayısız Isıtıcı Kablo ve Heat Tracing projesine imza atmıştır. Endüstriyel Alanda Heat Tracing Projeleri, Boru Hattı Isıtma, Silo ve Tank Isıtma, Çatı Oluk Kar Buz Önleme Sistemleri, Elektrikli Zemin Isıtma, Rampa Isıtma, Elektrikli Yol Kar Buz Eritme, Hamam Isıtma, Cami ve Mescit Zemin Isıtma, Soğuk Oda Beton Koruma ve Spor Sahası Zemin Isıtma gibi Türkiye’de daha önce hiç yapılmamış pek çok ısıtıcı kablo projesini başarıyla tamamlamıştır.

SWITCH THE LANGUAGE
Form Mühendislik

Form Mühendislik, 1992 yılında çağdaş mühendislik çözümleri sunmak amacıyla kurulmuş ve çalışma konuları olarak her zaman yenilikçi alanları seçmiştir. Isıtıcı kablo ile çatı oluklarında buzlanmanın önlenmesi uygulamaları, rule iniş yapılan helikopter pisti ve iniş aydınlatması uygulamaları gibi zamanında daha önce Türkiye’de hiç yapılmamış uygulamalara imza atılmıştır. Yenilikçi ve sonuç odaklı çözümlerden elde edilenebilinirlik ile Türkiye’de daha önce sadece yurt dışı firmalarının uygulamasını yaptığı heat tracing sistemi, en zor uygulama alanı olan rafinerilerde uygulanmıştır. Heat tracing alanında Türkiye’de faaliyet gösteren ilk firma olan Form Mühendislik yaklaşık çeyrek asırda sayısız heat tracing, yol-rampa ısıtma ve çatı-oluk kar buz önleme projesi gerçekleştirmiştir.