+90 312 394 40 22 pbx

Blog

9 Ekim 2022

Boru Hattı Isıtma

Büyük ölçekli endüstriyel tesislerde ısıtıcı kabloların ısıtma ve heat tracing amaçlı kullanımı günden güne artmaktadır. Genel ısıtıcı kablo uygulama alanlarından endüstriyel sistemlerde boru hattı ısıtma başta gelmektedir. Dünya genelinde yıllardır kullanımda olan boruların ısıtma uygulaması ve ısının korunması konusunda ısıtıcı kablo kullanımı günümüzde fazlasıyla yaygın hale gelmiştir.
Eskiden kullanılan sulu veya buharlı ısıtma sistemlerine oranla kolay kurulumu, bütçe dostu olması ve kullanışlılığıyla daha cazip bir seçim haline gelmiştir. Bunun sebebi ise modern ısıtıcı kabloların güvenilir ve uzun ömürlü olmasıdır. Isıtıcı kabloların esnek ve farklı güçlerde olmaları endüstriyel uygulamalarda enerji verimliliği ve kontrol kolaylığı sağlamaktadır.
Soğuk iklimlerde kurulan endüstriyel tesisler kışın havaların soğuması ile zor koşullar altına girmektedir. Proses hatlarındaki yoğun malzemenin katılaşmaması veya kristalleşmemesi için belli ısılar korunmalı ve iletilmelidir. Aksi takdirde üretim kayıplarına ve bununla beraber ciddi boyutta ekonomik ve vakit kayıplarına yol açabilir. Bu sistem ile birlikte kolay ve konforlu bir şekilde bu kayıpları ortadan kaldırmış olmaktayız. Isıtıcı kablo uygulamalarında proses hatları istenilen sıcaklıklarda tutularak malzeme akışkanlığı sağlanmaktır.
Su hatlarında donma en çok yaşanan problemler arasında gelmektedir, sistemin kapalı konumuna geçmesi durumunda hareketsiz kalan su donmaktadır. Donma sistemin durmasına neden olur hem iş kaybı hem de bakım onarım maliyeti oluşturur. Buna karşılık olarak ısıtıcı kablo ile donmayı önleme kolay ve etkilidir. Burada ısıtıcı kablo ile boru hattı ısıtma, sistemin sorunsuz çalışmasını sağlamaktadır.
Diğer avantajlarından biri de ısıtıcı kablolar gelişmiş kontrol sistemlerine bağlanarak hattın sıcaklığı anlık kontrol edilebilmektedir. İzolasyon yapılarının çeşitliliği sebebiyle her türlü zor koşula uygun izolasyon katmanı olan ısıtıcı kablolar bulunmaktadır. Tahrip olma ve bakım masrafları olmadığını göz önünde bulunduracak olursak işletme maliyeti oldukça düşüktür.

Boru hattı ısıtma uygulamaları hayata geçirilmeden önce bazı parametlere dikkat edilmesi gerekli ve önemlidir. Bu parametlerden bahsetmek gerekirse; dış ortam sıcaklığı, boru ölçüleri, borunun cinsi, borunun içerisindeki akışkan vs. Sağlıklı bir heat tracing uygulaması için bu bilgilerin net ve doğru olarak bilinmesi ve ısı kaybı hesaplarının yapılması gerekmektedir.

Isıtıcı kablo ile boru hattı ısıtma çözümlerimizi buradan görebilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SWITCH THE LANGUAGE
Form Mühendislik

Form Mühendislik, 1992 yılında çağdaş mühendislik çözümleri sunmak amacıyla kurulmuş ve çalışma konuları olarak her zaman yenilikçi alanları seçmiştir. Isıtıcı kablo ile çatı oluklarında buzlanmanın önlenmesi uygulamaları, rule iniş yapılan helikopter pisti ve iniş aydınlatması uygulamaları gibi zamanında daha önce Türkiye’de hiç yapılmamış uygulamalara imza atılmıştır. Yenilikçi ve sonuç odaklı çözümlerden elde edilenebilinirlik ile Türkiye’de daha önce sadece yurt dışı firmalarının uygulamasını yaptığı heat tracing sistemi, en zor uygulama alanı olan rafinerilerde uygulanmıştır. Heat tracing alanında Türkiye’de faaliyet gösteren ilk firma olan Form Mühendislik yaklaşık çeyrek asırda sayısız heat tracing, yol-rampa ısıtma ve çatı-oluk kar buz önleme projesi gerçekleştirmiştir.