+90 312 394 40 22 pbx

Blog

10 Ekim 2022

Çatı Oluk Isıtma Sistemi

Çatı oluk ısıtma sistemi konutların, ticari işletmelerin, endüstriyel üretim merkezlerinin, sanayi fabrikalarının neredeyse çatının olduğu her yapının, soğuk havalarda aldığı yağıştan sonra oluklarda biriken suların donmasını ve tıkanmaya yol açmasını önlemek üzere kurulan oluklarda donmayı önleyici ve akışı sağlayan bir sistemdir.  Çatı oluklarının ısıtılması genelde çatılarda yaşanan sorunları çözmenin en etkili ve tercih edilen yollarından biridir. Yaşadığımız yerin hava şartlarına göre uygun sistemi seçerek optimum bir seçenek olarak sunulmaktadır.

Peki, bu ısıtma sistemleri hayatımızı ne denli kolaylaştırır?

Çatının tahrip olmasını hatta çürümesini önleyen bu sistem yağmurla veya karla gelen ve biriken fazla suların oluklardan drenajını sağlayamadığı durumların önüne geçerek bu durumun binalara ve çatılara zarar vermesini engeller.

Etraflıca anlatmak gerekirse, seri dirençli ısıtıcı kablolar ya da self regulating (kendinden regüleli) kablolar kullanılan; içinde uygun kaçak akım rölesi, sigorta, şalt malzemeleri, termostat ve sesnsörler barındıran bu sistem sensörlerden aldığı sıcaklık ve nem bilgisiyle ısıtıcı kabloları devreya sokar ve çatıda oluşan yağışın oluklarda donmasını önler ve akıp gitmesini sağlar.

Çatıdaki yağış sonrası suyun donması sonucu çoğumuzun şahit olduğu sarkıtların insan hayatını büyük ölçüde tehlikeye attığını biliyoruz. Gizli donmalar, çatı giderleri için hazırlanan boruların patlamasına ya da bu giderlerin tıkanıp kalmasına yol açabiliyor. Bu gibi durumlardan sonra oluşan maddi boyutun yanı sıra mimari yapıda da sorunlar hatta kalıcı hasarlar meydana gelebilmektedir. Bu hasarlara karşı en ekonomik ve konforlu çözüm olarak bu sistem hayatımızı büyük ölçüde kolaylaştırmaktadır.

Profesyonel ve alanında uzman ekiplerce devreye alınıp tüm ayarlamalar yapıldıktan sonra sistemin doğru bir şekilde çalışmasıyla birlikte istenilen durumlarda devreye girer ve hem bütçemizi korur hem de olası kazalardan bizlerin ve bulunduğumuz yapıların zarar görmesini önlemiş olur. Çevre bilinci gelişmiş ve bütçesini korumak isteyen herkes bu sistemi kullanarak enerjisini ve ekonomisini korumuş olur. Soğuk iklimli bölgelerde ve don riskinin fazla olduğu bölgelerde yaşayan insanlar için fazlasıyla avantajlı bir sistemdir.

Çatı oluk ısıtma sistemi çözümlerimiz için sayfamıza ulaşabilirsiniz.

SWITCH THE LANGUAGE
Form Mühendislik

Form Mühendislik, 1992 yılında çağdaş mühendislik çözümleri sunmak amacıyla kurulmuş ve çalışma konuları olarak her zaman yenilikçi alanları seçmiştir. Isıtıcı kablo ile çatı oluklarında buzlanmanın önlenmesi uygulamaları, rule iniş yapılan helikopter pisti ve iniş aydınlatması uygulamaları gibi zamanında daha önce Türkiye’de hiç yapılmamış uygulamalara imza atılmıştır. Yenilikçi ve sonuç odaklı çözümlerden elde edilenebilinirlik ile Türkiye’de daha önce sadece yurt dışı firmalarının uygulamasını yaptığı heat tracing sistemi, en zor uygulama alanı olan rafinerilerde uygulanmıştır. Heat tracing alanında Türkiye’de faaliyet gösteren ilk firma olan Form Mühendislik yaklaşık çeyrek asırda sayısız heat tracing, yol-rampa ısıtma ve çatı-oluk kar buz önleme projesi gerçekleştirmiştir.