+90 312 394 40 22 pbx

Çatı Oluk Kar Buz Önleme

Çatılardaki kar yükü ve olukların buzla bloke olması bir çok sorun oluşturur. Bu sorunların tek pratik çözümü ısıtıcı kablo ile buzlanmanın önlenmesidir.

Category:
General Details

Çatı Oluk Isıtma- Çatı Oluk Kar Buz Önleme Sistemleri

Çatı ve Olukta Isıtıcı Kablo ile Donmayı Önleme

Çatı Oluk Isıtma, Kar Buz Önleme

Çatı Oluk Isıtma, Kar Buz Önleme

Kar yağışı ve sonraki erime, tekrar donma süreci tüm çatılarda çeşitli sorunlara neden olur.
Olukların buzla bloke olması ve çatı örtüsünde eriyen karlar nedeniyle oluşan suyun çatı arasına dolması sonucunda çatı yalıtımının bozulması, ısı kayıpları, binada akıntılar, olukların, çatı örtüsünün ve dış cephe kaplamasının hasar görmesi gibi sorunlardan kaynaklanan yüksek maliyetlerle karşılaşılır.

Buzlanma nedeniyle çatı örtüsünde oluşan hasarların yanı sıra, sarkıtların oluşturduğu yük nedeniyle olukların kırılması sonucu oluşacak maliyetler ve de sarkıtların koparak düşmesiyle oluşabilecek tehlikeler ile karşılaşılır.

Çatı Oluk Isıtma

Çatı Oluk Isıtma

Çatı Oluk Isıtma

Çatı Oluk Isıtma

Gelişen teknoloji sayesinde bu problemlerin çözümü için elektrikli ısıtıcı kablolar üretilmiştir. Bu kablolar çatılardaki buzlanmanın önlenmesinde alternatifi olmayan bir malzemedir. Buzlanmanın önleneceği yere (oluk içine) silikon ve alüminyum bantlarla tutturularak sorunsuz olarak uygulanan ısıtıcı kablo, kontrollü olarak enerjilenir, donmanın ve buzlanmanın oluşumu engellenir.

Suyun akış yolları açık tutulmuş olacağından sorun yaşanması için bir neden kalmaz. Bu kablolar hiçbir tehlike yaratmadan en kötü kış koşullarında dahi sorunsuz çalışırlar. Ömürleri çok uzun olup teorik olarak sonsuzdur.

Buzlanmanın başladığı bir buz detektörü ile tespit edilir. Nem ve sıcaklık sensörü ile kontrol kutusundan oluşan buz detektörü ısıtıcı kabloyu enerjilendirir. Böylece gereksiz ısıtma ve harcama önlenmiş olur. Örneğin; hava sıcaklığı çok düşük olsa bile eğer buzlanma yok ise ısıtma sistemi devreye girmeyecektir. Ancak hava sıcaklığı sıfırın altında iken ve aynı zamanda yüzeyde (olukta) nem, su veya kar varsa, yani buzlanma riskinin oluştuğu anda sistem devreye girecektir.

   

Ülkemizde kış mevsiminde yaşanan en büyük sorunlardan biri de çatıların ve buna bağlı olarak çatı oluklarının donmasıdır. Yapıların birçoğu kış mevsimi şartları düşünülmeden ya da bazı hesaplamalar atlanarak yapılmıştır. Bu yüzden kar yağışının başlaması ve sıcakların düşmesi ile birlikte birçok sorun ortaya çıkmaktadır. Bu sorunları maddi ve manevi sonuçlar olmak üzere iki ana başlık altında inceleyebiliriz.

Maddi sonuçlar; çatıların ve olukların buzlanması ile birlikte oluşan buzlanmayı önlemek için bilinçsizce yapılan eylemlerle (kürek gibi araçlarla) çatıda biriken kar ve buzlanma önlenmeye çalışılmaktadır. Bu uygulama çatıya zarar vermektedir. Küreme şeklinde yapılan bu işlem dikkat edilmediği takdirde çatıda delinmelere ve yırtıkların oluşumuna neden olmaktadır. Böylelikle çatı izolasyonuna zarar verilmiş olunur. Çatı zaten belirli bir kar ve buz kütlesinin basıncına maruz kalmışken küreme işleminin yapılması çatının mekanik gücünü daha da azaltmaktadır ve bunun sonucunda çatıda çökme yaşanması muhtemeldir. Olukların donması özellikle yağmur iniş borularının donması boruların patlamasına ve bununla birlikte patlayan kısımlardan binanın su çekmesi gibi hiç istenmeyen bir durumun görülmesine neden olabilir. Bu durum binaların, yapıların zamanla tahrip olmasına ve hatta uzun vadede su çekilen yerlerde geri dönüşü olmayan ciddi sorunların ortaya çıkmasına neden olur.

Manevi sonuçlar; çatılarda biriken kar kütlesinin ve buzların, insan geçişine müsait olan yerlerde yere düşmesi yaralanmalara hatta ölümlere sebep olabilir. Özellikle kış mevsiminin çok sert geçtiği bölgelerde çatı uç kısımlarında sarkıtlar oluşur. Bunları sadece buz olarak görmemek gerekir çatının yüksekliği ile birlikte hızlı bir şekilde yere düşen bu kütleler uçlarının da sivri olmasıyla birlikte bir kılıç, bıçak gibi düşünülebilir. Bu durum maalesef çoğu zaman ölümle sonuçlanmaktadır.

Bu maddi ve manevi kötü durumları ortadan kaldırmak için elektrikli ısıtıcı kablolar ile kar buz eritme sistemi kullanılmaya başlanmıştır. Bu sistem son derece faydalı bir sistem olup hiçbir risk taşımamaktadır. Olukların içine serilebilen, yağmur iniş borularının içinden geçen, çatılarda meydana gelen fazla basınçları azaltan bu kablolar daha buzlanma olmadan devreye girerek olukların çatıların buzlanmasını engellenmekte ve su akışının sağlıklı bir şekilde tahliye edilmesi sağlanmaktadır. Böylelikle buzlanma olmadığı için boruların patlaması, çatı izolasyonun bozulması ve çatı uç kısımlarında oluşabilecek sarkıklardan dolayı insanların zarar görmesi gibi durumlar tamamen engellenmiş olmaktadır. Burada en dikkat edilmesi gereken nokta “Sistem kar ve buzlanma riski oluştuğunda yani kar ve buzlanma daha oluşmadan devreye girmektedir” ifadesidir. Çünkü kar ve buzlanma olduğunda devreye girseydi sistemin bu kütlelerin eritilmesini sağlaması zaman alacaktı ve bazı olumsuz koşulların yaşanılmasının önüne geçilemeyecekti. Fakat sistemin buzlanmayı oluşturan iki faktörün (sıcaklığın 0 derecenin altına düşmesi ve ortamda nem olması) sağlanması ile devreye girmesi kar ve buzlanmadan oluşabilecek maddi ve manevi bütün olumsuz koşulların oluşmasını riskini sıfıra indirmektedir.

İletişim Formu

  Comments

  Leave a Reply

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  SWITCH THE LANGUAGE
  Form Mühendislik

  Form Mühendislik, 1992 yılında çağdaş mühendislik çözümleri sunmak amacıyla kurulmuş ve çalışma konuları olarak her zaman yenilikçi alanları seçmiştir. Isıtıcı kablo ile çatı oluklarında buzlanmanın önlenmesi uygulamaları, rule iniş yapılan helikopter pisti ve iniş aydınlatması uygulamaları gibi zamanında daha önce Türkiye’de hiç yapılmamış uygulamalara imza atılmıştır. Yenilikçi ve sonuç odaklı çözümlerden elde edilenebilinirlik ile Türkiye’de daha önce sadece yurt dışı firmalarının uygulamasını yaptığı heat tracing sistemi, en zor uygulama alanı olan rafinerilerde uygulanmıştır. Heat tracing alanında Türkiye’de faaliyet gösteren ilk firma olan Form Mühendislik yaklaşık çeyrek asırda sayısız heat tracing, yol-rampa ısıtma ve çatı-oluk kar buz önleme projesi gerçekleştirmiştir.