+90 312 394 40 22 pbx

Isıtıcı Kablo ile Boru Hattı Isıtma

Yüzlerce tesisteki heattracing uygulamalarımız ile bu alandaki liderliğimiz tartışılmazdır. Bu uygulamalarımız standartları oluşturmuştur.

Category:
General Details

Isıtıcı Kablolar ile Boru Hattı Isıtma ve Donmayı Önleme

Boru Hatlarında Sıcaklık Koruma ve Donmayı Önleme

Endüstriyel tesislerde elektrikli ısıtıcı kabloların ısıtma ve ısı izleme (heat tracing) amaçlı kullanımı gün geçtikçe artmaktadır. Eskiden kullanılan buhar ve sıcak sulu sistemlere oranla kurulum maliyeti ve kullanım kolaylığı daha uygundur. Bunun nedeni, modern ısıtıcı kabloların sağladığı güvenilirlik ve çok uzun ömürlü olmalarıdır. Isıtıcı kabloların esnek ve farklı güçlerde olmaları endüstriyel uygulamalarda enerji verimliliği ve kontrol kolaylığı sağlamaktadır. Isıtıcı kablolar gelişmiş kontrol sistemlerine bağlanarak hattın sıcaklığı anlık kontrol edilebilmektedir. İzolasyon yapılarının çeşitliliği sayesinde her türlü zor koşula uygun kaplamalı ısıtıcı kablo bulunmaktadır. Korozyon ve bakım masrafları olmadığı için işletme maliyeti düşüktür. Zamanla buhar ve sıcak su hatları gibi bakım veya onarım istememektedir.

Boru Isıtma

Isıtıcı Kablo ile Boru Isıtma

Günümüzde gelişen teknoloji sayesinde kurulum maliyetleri düşük olan ısıtıcı kablo sistemleri otomasyon kontrolleri ile her türlü endüstriyel alanda kullanılmaktadır. En sık kullanılan ısıtıcı kablo uygulamaları soğuk iklimlerde kurulu olan tesislerde boruların donmasını önlemededir. Boru ısıtma, boru ısı izleme Heat Trace veya Heat Tracing olarak adlandırılır. Kullanılan malzemeler ısıtıcı kablo, kablo rezistans veya ısı bandı olarak isimlendirilmiştir.

 

Son otuz yılı aşkın bir süredir, endüstriyel tesislerde elektrikli ısıtıcı kabloların ısıtma ve ısı izleme (heat tracing) amaçlı kullanımı, buhar ve sıcak sulu sistemlere oranla sürekli bir artış göstermektedir. Bunun nedeni, modern ısıtıcı kabloların sağladığı güvenilirlik ve çok uzun ömürlü olmalarıdır. Ayrıca elektrik enerjisinin çok kolay denetlenebilmesi ve ısıtıcı kabloların bakım istememesi işletme giderlerinde büyük tasarruf sağlamaktadır.

Boru Hattı Isıtma, ısıtıcı kablo

Boru Hattı Isıtma, ısıtıcı kablo

Örnek olarak endüstride; gaz, sıvı ve viskoz akışların donmaya karşı korunması, ısı kaybının önlenmesi veya ısıtılması ihtiyacı ile sıkça karşılaşılır. Buna benzer her ortamda ve proseste, elektrikli ısıtıcı kablolar ile ihtiyaç yüksek güvenilirlikte ve pratik olarak giderilmektedir. Kurulum maliyetinin ucuz olmasından dolayı ısıtıcı kablolar bu tür sistemdeki her türlü ürün, pompalanabilir ve akışkanlığını koruyabilir. Ayrıca pompa, vana, filtre ve transmitter gibi ölçü cihazları da bloke olmaktan kurtulur. Sonuç olarak endüstriyel tesisler kesintisiz çalışma olanağına kavuşur.
Isıtıcı kablo, ısıtıcı kablo rezistans, (self regulating ısıtıcı kablo) kendini sınırlayan ısıtıcı kablo kablo, rezistans kablo olarak ürünler adlandırılmaktadır.

Boru Isıtma, Heat Trace Kablo

Boru Isıtma, Heat Trace Kablo

 

Dış ortamda bulunan proses ölçüm cihazları, ısıtıcı kablo kullanılarak korunmakta ve ölçü değerleri doğru kontrol edilerek üretime zarar verilmemektedir.
Isıtıcı kablo kullanımı günümüzde zorunlu hale gelmiştir. Isıtıcı kablo ile teknik bilgi almak için lütfen mühendislerimize danışınız.
Isıtıcı kablolar izolasyon, güç ve yapısına göre değişiklik göstermektedir. Her proje ve alan için farklı ısıtıcı kablo kullanımı yapılmaktadır.
Vana Isıtma

Vana Isıtma

 

 

Boru Isıtma

Boru Isıtma

 

Form Mühendislik olarak;

1992 den beri sayısız projede heat tracing ısıtıcı kablo uygulaması yaparak tesislerin kesintisiz hizmet vermesini sağlamış bulunmaktayız. Güçlü referanslarımız ve tecrübeli kadromuz ile endüstriyel tesislerde tercih edilen firma olmaktan gurur duymaktayız.

Isıtıcı kablo, ısıtıcı kablo rezistans, (self regulating ısıtıcı kablo) kendini sınırlayan ısıtıcı kablo, rezistans kablo olarak ürünler adlandırılmaktadır.

Isıtma Kablosu

Isıtma Kablosu

 

İletişim Formu

  Comments

  Leave a Reply

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  SWITCH THE LANGUAGE
  Form Mühendislik

  Form Mühendislik, 1992 yılında çağdaş mühendislik çözümleri sunmak amacıyla kurulmuş ve çalışma konuları olarak her zaman yenilikçi alanları seçmiştir. Isıtıcı kablo ile çatı oluklarında buzlanmanın önlenmesi uygulamaları, rule iniş yapılan helikopter pisti ve iniş aydınlatması uygulamaları gibi zamanında daha önce Türkiye’de hiç yapılmamış uygulamalara imza atılmıştır. Yenilikçi ve sonuç odaklı çözümlerden elde edilenebilinirlik ile Türkiye’de daha önce sadece yurt dışı firmalarının uygulamasını yaptığı heat tracing sistemi, en zor uygulama alanı olan rafinerilerde uygulanmıştır. Heat tracing alanında Türkiye’de faaliyet gösteren ilk firma olan Form Mühendislik yaklaşık çeyrek asırda sayısız heat tracing, yol-rampa ısıtma ve çatı-oluk kar buz önleme projesi gerçekleştirmiştir.