+90 312 394 40 22 pbx

Rampa Kar ve Buz Önleme

Garaj rampaları, viyadük ve yollarda buz oluşumu kazaların önemli nedenlerdendir. Doğru projelendirme ve ısıtıcı kablo uygulamasıyla buz oluşumu önlenebilir.

Category:
General Details

Rampa Isıtma, Yol Isıtma, Garaj Girişi Isıtma Sistemleri

Isıtıcı kablo ile Rampa Isıtma, Yol Isıtma, Garaj Girişi Kar Buz Önleme

Isıtıcı kablo rampa ısıtma kontrol sistemi, uygulama alanının en çok kar alan bölgelerine yerleştirilen duyar elemandan aldığı ıslaklık seviyesi ve yüzey sıcaklığı bilgilerini değerlendirerek sistemi çalıştıran buz dedektöründen oluşur. Sistem, ıslaklık ölçümünün yanı sıra, hava sıcaklığı kar yağma ya da don seviyesine indiği zaman çalışmaya başlar, erime tamamlandığında durur ve enerji tüketmez.

Yol Rampa Isıtma

Yol Rampa Isıtma

Yol Rampa Isıtma Sistemi Avantajları:

 • Uygulandığı beton veya asfalt yüzeylere, tuz ve diğer kimyasallar gibi zarar vermez.
 • Sistem tamamen otomatik çalışır. Gecikme ve işçilik maliyeti olmaz.
 • Kar küreme makinaları veya kürek benzeri ekipmana ihtiyaç yoktur.
 • Gizli buz oluşumuna fırsat vermez. Kar ve kum yığınları oluşmaz.
 • Sistem bakım gerektirmez.
Rampa Isıtma

Rampa Isıtma

Rampa Isıtma Uygulama

Rampa Isıtma Uygulama

Buzlanmanın önleneceği zeminde ısıtıcı kabloların zemin kaplaması altına döşenmesinin ardından otomatik sıcaklık ve nem kontrolüyle sorun güvenli olarak giderilir.

Zemin kaplamasının (beton, asfalt, seramik vs.) 4 – 10 cm. altına yerleştirilen ısıtıcı kablolar ile ısıtılan zeminde buz oluşumu ve kar birikimi önlenir.

Kablonun cinsi ve gücü, döşeme aralıkları, zeminden kaç cm. aşağıda döşeneceği, nasıl kontrol edileceği gibi hususlar tasarımın temelini oluştururlar.

Yol Isıtma

Yol Isıtma

Yol Isıtma

Yol Isıtma

Sistem nem ve sıcaklık bilgisinin alındığı sensör ve programlanabilen termostattan oluşan buz dedektörü ile otomatik olarak kontrol edilmektedir. Isıtıcı kablolar sistemden alınan bilgiye göre devreye girerek yolda oluşan kar ve buzu önler.

Zeminde sadece buzlanma riski oluştuğunda Iısıtıcı kablo sistemi devreye girmektedir. Sistemin kontrollü çalışması nedeniyle enerji tüketimi optimize edilir.
Isıtıcı kablo sistemi kuru soğuklarda veya buzlanma riski olmayan havalarda çalışmayarak enerji tasarrufu sağlamaktadır.

Yol Rampa Isıtma

Yol Rampa Isıtma

 

 

Kış mevsiminde rampalar gerek araçlar için gerekse de insanlar için zorluk teşkil etmektedir. Yıllardır rampalardaki buzlanmayı önlemek için birçok metot kullanılmıştır. Bunlardan en yaygın olarak bilinen tuzlama işlemidir. İlk etapta bu işlemin kar ve buzlanmayı önlediği düşünülebilir. Fakat bu işlem zamanla rampalarda, asfaltlarda bulunan su yalıtımı için yapılan izolasyona zarar vermektedir. Tuzda bulunan kimyasallar yapıları gereği buzu eritirken aynı zamanda da bu katmana zarar vermektedir. Zaman geçtikçe de yolun yapısı bozularak deformeler meydana gelmektedir. İşte bu noktada Form Mühendislik ısıtıcı kabloları insanlığın yardımına yetişiyor. Elektrikli ısıtıcı kablolar ile kar ve buzlanmanın tamamen önüne geçmek mümkündür. Araç giriş ve çıkışlarının olduğu rampalarda bütün alanı ısıtmak yerine tekerlek izi şeklinde sadece tekerleklerin temas edeceği yüzeylerde kar buz önleme sistemi uygulanmaktadır. Örnek vermek gerekirse; sadece araç girişi ya da çıkışı olacak bir alana 2 tekerlek izi kar buz önleme sistemi uygulanırken giriş ve çıkış aynı rampadan yapılacaksa 4 tekerlek izi kar buz önleme sistemi uygulanmaktadır. Burada amaç olumsuz koşulları bir taraftan yok ederken diğer taraftan enerji sarfiyatını en aza indirerek doğaya ve insanlığa da hizmet etmektir.

Bu uygulamada genel olarak ısıtıcı şilteler kullanılmaktadır. Bu şiltelerin genişliği 50 cm olup ortalama bir aracın tekerlek genişliği temel alınarak hazırlanmıştır. Uygulaması kolay ve pratik olup uzun ömürlü olmasından dolayı birçok ısıtıcı kablo uygulamasında bu şilteler kullanılmaktadır.

Bazı rampalar ise araç geçişine uygun olmayabilir. Sadece yayaların geçişine uygun olan rampalarda istenilen tüm alan ısıtılabilir. Burada amaç insanlara, canlılara mümkün olduğunca çok kar ve buzsuz alan yaratarak yaralanmalara mahal vermeden en iyi şekilde geçişlerini sağlamaktır. Sisteme dışardan bir zarar verilmedikçe uzun yıllar boyu sorunsuz çalışma garantisi verilmektedir. Sistem kar ve buzlanma riski oluşmaya başladığında devreye girerek kar ve buzlanmadan kaynaklanacak maddi ve manevi zararların oluşmasına fırsat vermemektedir. Sıcaklık ve nem sensörleri ile olası buzlanma tehlikesi önceden algılanıp sistem otomatik olarak devreye girerek aynı şekilde olumsuz koşullar sona erdiğinde yine otomatik olarak devreden çıkabilme özelliğine sahiptir.

 

 

İletişim Formu

  Comments

  Leave a Reply

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  SWITCH THE LANGUAGE
  Form Mühendislik

  Form Mühendislik, 1992 yılında çağdaş mühendislik çözümleri sunmak amacıyla kurulmuş ve çalışma konuları olarak her zaman yenilikçi alanları seçmiştir. Isıtıcı kablo ile çatı oluklarında buzlanmanın önlenmesi uygulamaları, rule iniş yapılan helikopter pisti ve iniş aydınlatması uygulamaları gibi zamanında daha önce Türkiye’de hiç yapılmamış uygulamalara imza atılmıştır. Yenilikçi ve sonuç odaklı çözümlerden elde edilenebilinirlik ile Türkiye’de daha önce sadece yurt dışı firmalarının uygulamasını yaptığı heat tracing sistemi, en zor uygulama alanı olan rafinerilerde uygulanmıştır. Heat tracing alanında Türkiye’de faaliyet gösteren ilk firma olan Form Mühendislik yaklaşık çeyrek asırda sayısız heat tracing, yol-rampa ısıtma ve çatı-oluk kar buz önleme projesi gerçekleştirmiştir.