+90 312 394 40 22 pbx

Silo ve Tank Isıtma

Nem ve yoğuşma, silo ve tank içindeki malzemenin bozulması ve yapışmasına neden olurken, baca gazları açısından da çeşitli sorunlar yaratmaktadır. Bu sorunları önlemek için tank yüzeylerinde ısıtma yapılır.

Category:
General Details

Isıtıcı Kablo ile Tank Isıtma

Isıtıcı Kablo ile Silo Isıtma

Depolama tanklarında nem ve yoğuşma, silo ve tank içindeki malzemenin bozulması ve yapışmasına neden olurken, baca gazları açısından da çeşitli sorunlar yaratmaktadır. Bu sorunları önlemek için tank yüzeylerinde ısıtıcı kablo ile ısıtma yapılır.

Heat Tracing sisteminde kullanılan ısıtıcı kablo ile tank ısıtma sistemleri, diğer ısıtma sistemleri arasında önemli bir konuma sahiptir. Isıtıcı kablo ile yapılan sistemin montaj kolaylığı ve bakım gerektirmemesi, klasik ısıtma yöntemleriyle kıyaslandığında önemli tercih sebepleri arasındadır. Endüstriyel tesislerde tank ısıtma uygulamaları tesislerin ihtiyaçlarına göre çeşitlilik gösterebilmektedir. Depolama tanklarındaki veya silolardaki ürünlerin sıcaklıklarının muhafaza edilmesi, donmaya karşı korunması ya da sıcaklıklarının yükseltilmesi gibi farklı uygulamalara yönelik farklı tasarımlar ve çözümler sunulmaktadır. Isıtıcı kablo ile yapılan tank ısıtma sistemleri kontrol rahatlığı ve ürünün sürekli aynı sıcaklıkta tutulması üretimi kesintisiz hale getirmektedir.
Isıtıcı kablo seçimleri tankların yapısına ve ısı ihtiyacına göre değişiklik göstermektedir.
Elektrikli ısıtıcı kablo seçimi her uygulama için özel olarak yapılmaktadır ve kontrol sistemleri uygulamaya özel olarak tasarlanmaktadır. Form Mühendislik bünyesinde bulundurduğu 4 farklı ısıtıcı kablo üreticisi distribütörlükle ve geniş ürün gamı sayesinde farklı tesislerin farklı işletme yapılarına uygun çözümleri sunmaktadır.Sektörde 25 yılı aşkın deneyimi ve ürün çeşitliliği ile her saha koşuluna uygun ısıtıcı kablo uygulaması yapmaktır.
Tank Isıtma

Tank Isıtma

 

Elektrikli ısıtıcı kablo seçimi her uygulama için özel olarak yapılmaktadır ve kontrol sistemleri uygulamaya özel olarak tasarlanmaktadır. Form Mühendislik bünyesinde bulundurduğu 4 farklı distribütörlükle ve geniş ürün gamı sayesinde farklı tesislerin farklı işletme yapılarına uygun çözümleri sunmaktadır.
Su Tankı Isıtma

Su Tankı Isıtma

 

 

 

Tank ısıtma uygulamalarında genel olarak ısıtıcı kablolar tankın dış yüzeyine sarılarak ısıtma sağlansa da, özel olarak üretilen tank içi ısıtma kablolarının kullanıldığı sistemler de mevcuttur.

Günümüzde ısıtıcı kablo kullanılarak tank cepheleri rüzgar ve güneş konumuna göre kontrol edilerek enerji bakımından daha verimli şekilde ısıtılmaktadır.

Su Tankı Isıtma

Su Tankı Isıtma

 

Form Mühendislik tarafından 2016 yılında Avrupa’nın en büyük şeker silo ısıtma işi tamamlanmıştır.

Resimde görünen silo 60.000m3 kapasitedir. Toplamda 16.000m ısıtıcı kablo uygulanmıştır

 

Resimde görülen 42,6 m. çapında, 55,5 m. yüksekliğindeki şeker silosu 20°C duvar sıcaklığına ısıtılmakta

Tank Isıtma

Tank Isıtma

 

İletişim Formu

  Comments

  Leave a Reply

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  SWITCH THE LANGUAGE
  Form Mühendislik

  Form Mühendislik, 1992 yılında çağdaş mühendislik çözümleri sunmak amacıyla kurulmuş ve çalışma konuları olarak her zaman yenilikçi alanları seçmiştir. Isıtıcı kablo ile çatı oluklarında buzlanmanın önlenmesi uygulamaları, rule iniş yapılan helikopter pisti ve iniş aydınlatması uygulamaları gibi zamanında daha önce Türkiye’de hiç yapılmamış uygulamalara imza atılmıştır. Yenilikçi ve sonuç odaklı çözümlerden elde edilenebilinirlik ile Türkiye’de daha önce sadece yurt dışı firmalarının uygulamasını yaptığı heat tracing sistemi, en zor uygulama alanı olan rafinerilerde uygulanmıştır. Heat tracing alanında Türkiye’de faaliyet gösteren ilk firma olan Form Mühendislik yaklaşık çeyrek asırda sayısız heat tracing, yol-rampa ısıtma ve çatı-oluk kar buz önleme projesi gerçekleştirmiştir.