+90 312 394 40 22 pbx

Blog

25 Temmuz 2020

Isıtıcı Kablo ile Çatı Oluk Isıtma

Çatı Isıtma

Oluk Isıtma

Isıtıcı kablo ile çatı oluk ısıtma sistemi yapımı. Çatı olukları kışın yağan karlardan dolayı su geçişlerini kapamaktadırlar. Eriyip donan kar suyu zamanla çatı oluklarında blok haline gelerek suyu kapatır. Güneşin çıkması ile eriyen kar suyu çatı oluk ve inişlerine geldiği zaman akamaz ve su içeri veya dış cepheden akma eğilimi gösterir. Bu durumlarda dış çephede deformasyon olur.

Isıtıcı kablo çatı oluk ısıtma sistemlerinde çatı oluklarına yerleştirilen ısıtıcı kablolar. Sistemi otomatik kontrol eden termostat ve sensörler ile donma seviyesinde veya kar yağışında devreye alınarak su konalları hem yatay hemde dikey olarak ısıtılır. Isıtıcı kablolar çeşitli güç ve boylarda üretilerek projeye uygun olarak seçilir. Isıtıcı kablolar seri dirençli ısıtıcı kablo –sabit güç ısıtıcı kablo veya kendinden regüleli ısıtıcı kablo olarak 3 grupta toplanır. Seri dirençli ısıtıcı kablolar fabrikasyon boylarda üretilir. Çatı oluk ve iniş boyalarına göre ısıtıcı kablolar seçilir. Önek boylar 5-10-15…168m gibi.

Çatı oluk ısıtma sistemlerinde oluk genişlikleri kablo sırasını etkileyen önemli etkenlerden biridir.

Isıtıcı kablo uygulamalarında ortalama olarak her 10cm lik oluk genişliği için 1 sıra ısıtıcı kablo uygulaması yapılması gerekmektedir. Self regulating kendinden regüleli ısıtıcı kablolarda ise her 20cm lik genişliğe 1 sıra ısıtıcı kablo uygulaması yeterli olmaktadır.

Çatı derelerinde ısıtma; çatı derelerinde ısıtıcı kablo uygulaması su yollarının açık kalması için gereklidir. Çatı dereleri ve çatı olukları soğuk iklimlerde veya gizli dere yapılmış yapılarda kışın sorun çıkarmaması için ısıtıc kablo ile ısıtılır.

Isıtcı kablo; çeşitli güçlerde olup projeye uygun boylarda seçilmelidir. Form Mühendislik olarak yaklaşık 30 yıldır ısıtıcı kablo uygulamalarında sayısız proje yapmış bulunmaktayız.

Isıtıcı kablo uygulamarında çeşitli marka ve modeller bulunmaktadır. İklim ve mimari yapıya göre seçilecek olan ısıtıcı kablolar yıllarca çatılarınız da sizlere hizmet verecektir.

Isıtıcı kablo uygulamaların kullanılan yapıştırıcı ve buatlar ıp 67 sınıfı olup güneş ışınlarına dış etkenlere yıllarca dayanmaldır. Isıtıcı kablolar ortalama olarak 15 yıl garanti altındadır. Isıtıcı kablolar dış müdahaleler olmadığı sürece yıllarca çatınızı koruyacaktır.

Isıtıcı kablo uygulamalarında uzman kadrosu ve tecrübesi ile Form Mühendislik.

SWITCH THE LANGUAGE
Form Mühendislik

Form Mühendislik, 1992 yılında çağdaş mühendislik çözümleri sunmak amacıyla kurulmuş ve çalışma konuları olarak her zaman yenilikçi alanları seçmiştir. Isıtıcı kablo ile çatı oluklarında buzlanmanın önlenmesi uygulamaları, rule iniş yapılan helikopter pisti ve iniş aydınlatması uygulamaları gibi zamanında daha önce Türkiye’de hiç yapılmamış uygulamalara imza atılmıştır. Yenilikçi ve sonuç odaklı çözümlerden elde edilenebilinirlik ile Türkiye’de daha önce sadece yurt dışı firmalarının uygulamasını yaptığı heat tracing sistemi, en zor uygulama alanı olan rafinerilerde uygulanmıştır. Heat tracing alanında Türkiye’de faaliyet gösteren ilk firma olan Form Mühendislik yaklaşık çeyrek asırda sayısız heat tracing, yol-rampa ısıtma ve çatı-oluk kar buz önleme projesi gerçekleştirmiştir.