+90 312 394 40 22 pbx

Gübretaş Söğüt Altın Madeni

Gübretaş Söğüt Altın Madeni Heat Tracing Projesi

Gübretaş Söğüt Altın Madeni Heat Tracing Projesi kapsamında gerçekleştirdiğimiz çalışmalarda, heat tracing ısıtıcı kablo ve izolasyon uygulamaları başarıyla tamamlanmıştır.

Endüstriyel Tesislerde Boru Hatlarında Uygulanan Heat Tracing Projesi Nedir?

Endüstriyel tesislerde boru hatlarında uygulanan Heat Tracing (ısı izleme) projesi, boru hatları boyunca ısıtıcı kablo ile uygulanan ısıtma sisteminin kullanılmasıdır. Boru hatlarından geçen sıvıların veya gazların donmaması veya belirli bir sıcaklık aralığında kalması gerektiği durumlarda heat tracing sistemi kullanılır.

Heat tracing uygulaması, boru hatlarının dış yüzeyine yerleştirilen ısıtıcı kablo vasıtasıyla gerçekleştirilir. Isıtıcı kablolardan geçen elektrik akımı sayesinde ısı üretilir ve boru hatları boyunca yayılır. Böylece boru hatlarının içerisinden geçen sıvı veya gazların sıcaklığı kontrol altında tutulur.

Heat tracing sistemi, çeşitli endüstriyel uygulamalarda kullanılır. Örneğin; petrokimya tesislerinde, petrol rafinerilerinde, çeşitli maden tesislerinde, kimyasal işleme tesislerinde, gıda işleme tesislerinde ve soğuk iklim koşullarında donma önleme ve sıcaklık koruma amacıyla kullanılır.

Heat tracing projesi, boru hatlarının tasarımı sonrasında yapılır. Boru hattının boyutu, akışkanın özellikleri, çevresel koşullar ve diğer faktörler dikkate alınarak ısıtıcı kablo veya ısıtma bantlarının tipi ve konumu belirlenir. Proje aynı zamanda ısıtma sistemine güç kaynağı sağlama, kontrol ve izleme ekipmanlarını içerir.

Heat tracing sistemi, boru hatlarının içerisinden geçen sıvı veya gazların doğru sıcaklıkta kalmasını sağlayarak proses verimliliğini artırır, donma veya kristalleşme gibi sorunları önler ve güvenlik risklerini azaltır.

Heat Tracing Isıtıcı Kablo Projesi Kapsamında Neler Yapıldı?

Gübretaş Söğüt Altın Madeni Projesinde 18 adet tank ve 6.000 metrenin üzerinde boru hattının heat tracing ve izolasyon işleri titizlikle planlanarak uygulanmıştır. Toplamda 10.000 metreden fazla ısıtıcı kablo kullanılarak; proses verimliliği artırılmış, boru hatlarında yaşanabilecek hammadde akışındaki sorunların önüne geçilmiş ve işletme maliyetlerinin azaltılmasına katkı sağlanmıştır. Su hatlarında donmayı engelleme ve kimyasal hatların(siyanür, bakır sülfat, hidrolik asit vb.) istenilen sıcaklıkta tutulması otomasyon sistemine bağlı ısıtıcı kablo uygulaması ile gerçekleştirilmiştir.

30 yılı aşkın tecrübemiz ve heat tracing sektöründeki uzmanlığımız sayesinde, en ideal ısıtıcı kablo uygulamaları yapılmış ve en uygun çözümler elde edilmiştir.

Detaylı bilgi için Isıtıcı Kablo ile Boru Hattı Isıtma ve Heat Tracing çözümlerimizi inceleyebilirsiniz.

SWITCH THE LANGUAGE
Form Mühendislik

Form Mühendislik, 1992 yılında çağdaş mühendislik çözümleri sunmak amacıyla kurulmuş ve çalışma konuları olarak her zaman yenilikçi alanları seçmiştir. Isıtıcı kablo ile çatı oluklarında buzlanmanın önlenmesi uygulamaları, rule iniş yapılan helikopter pisti ve iniş aydınlatması uygulamaları gibi zamanında daha önce Türkiye’de hiç yapılmamış uygulamalara imza atılmıştır. Yenilikçi ve sonuç odaklı çözümlerden elde edilenebilinirlik ile Türkiye’de daha önce sadece yurt dışı firmalarının uygulamasını yaptığı heat tracing sistemi, en zor uygulama alanı olan rafinerilerde uygulanmıştır. Heat tracing alanında Türkiye’de faaliyet gösteren ilk firma olan Form Mühendislik yaklaşık çeyrek asırda sayısız heat tracing, yol-rampa ısıtma ve çatı-oluk kar buz önleme projesi gerçekleştirmiştir.