+90 312 394 40 22 pbx

Self Regulating Isıtıcı Kablolar

Isıtıcı Kablolar

Self Regulating Isıtıcı Kablolar

Isıtıcı kablo sektöründe çok fazla kablo çeşidi vardır. Bunlardan bir tanesi self regulating ısıtıcı kablolardır. Bu kablonun yapısı karbon parçacıkları ile katkılanmış ısıtma matrisine gömülü iki adet ısıtıcı telden oluşur. Çalışma sırasında sıcaklık yükseldiğinde, moleküler genişleme karbon parçacıkları arasındaki mesafeyi artırır. Direnç artar ve çıkış gücü düşer. Sıcaklıklar düştüğünde, bu süreç tersine döner ve çıkış gücü artar. Bu fiziksel özellik, ısıtıcı kablonun asla aşırı ısınmayacağı, çapraz, üst üste monte edilebileceği ve sıcaklık kontrolörü olmadan çalıştırılabileceği anlamına gelir.

Self Regulating ısıtıcı kablolar diğer ısıtıcı kablo türlerine göre büyük avantajları vardır. Bunlardan en önemlilerinden biri istenilen boylarda kesilebilmesidir. Uygulamalarda ihtiyaca göre istenilen boylarda kesilebildiği için kablodan fire verilmemektedir. Kendinden regüleli kabloyu kullanmak için kabloya bazı işlemler uygulamak gerekir. Kablo istenilen boylarda kesilebildiği için kabloya enerji terminasyon bağlantısı ve sonlandırma bağlantısı yapılmadan enerji verilemez. Terminasyon (Connection kit) bağlantısı kabloya enerji vermek için gerekli olan bağlantı şeklidir. Sonlandırma bağlantısı (End Seal Kİts) ise kendinden regüleli kablonun devreyi tamamlayıp ısınabilmesi ve dışarıdan herhangi bir sıvı girişi olmaması için gereklidir. 2 bağlantıda konusunda uzman teknik kişiler tarafından yapılmalıdır. Aksi takdirde kablonun yanması ve kullanılmaz hale gelmesi kaçınılmazdır. Her kendinden regüleli kablonun terminasyon bağlantısı ve sonlandırma bağlantısı yapıldıktan sonra çalışılabilirdik ve izolasyon testlerinin yapılması gerekir. Bu testler sonucunda herhangi bir yerde kaçak ve istenilen akım değerlerinin alınmaması durumuna mevcut terminasyon bağlantısı ve sonlandırma bağlantısı çıkartılıp kablonun tekrar test aşamasına hazırlanması gerekir.

Kendinden regüleli (Self Regulating )ısıtıcı kablonun da kendi içinde çok çeşitleri vardır. Self regulating kablolar kar buz önleme için kullanılırken mevcut sıcaklığı koruma ve endüstriyel tesislerde ısıtma amaçlı da kullanılmaktadır. Bu kablolar genel olarak düşük sıcaklık kabloları ve yüksek sıcaklık kabloları olarak sınıflandırılmaktadır.

Düşük sıcaklık kabloları genellikle donmaya karşı koruma (frost  protection ) amacıyla kullanılır. Yüksek sıcaklık kabloları ise mevcut hattın sıcaklığının korunması veya ısıtıcı kablonun kablonun yüksek sıcaklıklara maruz kalması durumunda kullanılır. Kendinden regüleli kabloların metre de ürettikleri güçler genel olarak ortamın derecede olması durumunda belirtilen değerlerdir. Örnek olarak FSH-30-2-CT-  ifadesi bu ısıtıcı kablonun 10 derecedeki birim metrede ürettiği gücü ifade etmektedir. Çünkü bu kendinden regüleli ısıtıcı kablolar farklı sıcaklık değerlerinde birim metrede farklı güçler üretmektedirler. Bu Self regulating kablolar soğuk havalarda birim metre başına daha fazla güç üreterek ısı yayarlar. Sıcaklık arttıkça birim metre ürettikleri güç ve buna bağlı olarak yaydıkları ısı azalmaktadır.

 

Self Regulating Rezistans Kablonun Kullanım Alanları

“Heat trace Cable”  daha çok endüstriyel alanda kullanılan bu terim ısıtıcı kablonun endüstriyel tanımıdır. Isıtıcı kablolar günümüzde Endüstriyel alanlarda ve endüstriyel olmayan birçok alanla kullanılmaktadır. Özellikle Self Regulating kablolar Proses Hatlarında sıcaklık koruma, boru hatlarının donmaya karşı korunması ,  tehlikeli alanlarda (Hazardous area) yanıcı , patlayıcı gazların veya sıvıların boru hatlarında sorunsuzca üretimi ve taşıma uygulamalarında , boru hatlarında, vanalarda vb. donmaya karşı koruma ve sıcaklık bakımı için kullanılır. Sıvılara daldırılabilir. Agresif ortamlarda (örn. Kimya veya petrokimya endüstrisinde) kullanım için özel olarak  kimyasal maddelere dirençli dış kılıf (floropolimer), “TEFLON” ile kaplanmıştır.

SWITCH THE LANGUAGE
Form Mühendislik

Form Mühendislik, 1992 yılında çağdaş mühendislik çözümleri sunmak amacıyla kurulmuş ve çalışma konuları olarak her zaman yenilikçi alanları seçmiştir. Isıtıcı kablo ile çatı oluklarında buzlanmanın önlenmesi uygulamaları, rule iniş yapılan helikopter pisti ve iniş aydınlatması uygulamaları gibi zamanında daha önce Türkiye’de hiç yapılmamış uygulamalara imza atılmıştır. Yenilikçi ve sonuç odaklı çözümlerden elde edilenebilinirlik ile Türkiye’de daha önce sadece yurt dışı firmalarının uygulamasını yaptığı heat tracing sistemi, en zor uygulama alanı olan rafinerilerde uygulanmıştır. Heat tracing alanında Türkiye’de faaliyet gösteren ilk firma olan Form Mühendislik yaklaşık çeyrek asırda sayısız heat tracing, yol-rampa ısıtma ve çatı-oluk kar buz önleme projesi gerçekleştirmiştir.