+90 312 394 40 22 pbx

Blog

9 Ekim 2022

Boru Hattı Isıtma

Boru Hattı Isıtma

Günümüzün gelişen teknolojisiyle endüstriyel üretim tesislerinde yer alan boru hatlarının ısıtılması ve istenilen sıcaklıkta akışı için yeni yöntemler kullanılmaya başlanmıştır. Daha önceki dönemlerde tercih konusu olan buhar ile ya da sıcak su yöntemi ile ısıtma sistemleri hem güvenilir olmadığı için hem de kısa ömründen dolayı gelişen teknolojiye yenik düşerek artık eski tozlu raflara kaldırıldılar.

Isıtıcı Kablo ile Boru Hattı Isıtma (Heat Tracing)

Bu yöntemlerin yerine gelen ısıtıcı kablolar ise buharlı ve sıcak sulu ısıtma yöntemlerine göre daha uzun ömürlü ve kontrol sistemlerinin kolaylığıyla endüstriyel tesislerin yeni gözdesi haline geldiler. İzolasyon malzemelerinin yapılarının farklılığı sayesinde bu sistemlerde kullanılan paralel dirençli (self limiting) ve kendinden regüleli (self regulating) ısıtıcı kablolar her türlü zor koşullara, soğuk ve sıcak uygulamalara, zararlı çevresel faktörlere, endüstriyel atıkların zamanla oluşturduğu asidik korozyonlara ve hayvanlara karşı dayanıklılık göstermesi sayesinde ömrü daha uzun kablolar ortaya çıkmaktadır. Ayrıca bu zorlu koşullara dayanım gösteren ısıtıcı kablolar fiziksel olarak esnek yapıya sahip oldukları için uygulama alanının dar, geniş, uzun ya da kısa olması halinde bile montaj esnasında sıkıntı çıkarmamaktadır. Fiziksel özelliklerinin yanı sıra gelişmiş kontrol sistemleri kullanılarak bu endüstriyel tesislerdeki boruların hassas ölçümleri anlık olarak izlenebilmekte üstelik istenilen noktaların hepsinde ayrı ayrı yönetim, kontrol ve izleme yapılabilmektedir.

Isıtıcı Kablo ile Boru Hattı Isıtma Sistemlerinin Avantajları Nelerdir?

Boru hattı ısıtma ve heat tracing (ısı izleme) özelliklerinden bahsetmişken maliyet konusundaki artılarına değinmemek olmaz. Daha önceki yöntemlere nazaran daha az bakım ve onarım gerektiren boru hattı ısıtma sistemleri elbette daha verimli ve avantajlı konuma gelmiş oluyorlar. Dayanıklı ve esnek yapıları sayesinde her yere ve her ölçüde uygulanabilmeleri ile buhar veya farklı yöntemlerle yapılan ısıtma sistemlerinden daha etkili şekilde ve daha az fire verilerek montajı yapılan bu sistemler, hem temiz enerji kullanmakta hem de doğaya karşı daha duyarlı yaklaşımda bulunmaktadırlar. Sık sık bakım gerektirmemesi ve uzun ömrü sayesinde zararı her anlamda minimuma indiren endüstriyel boruları ısıtıcı kablo ile ısıtma yöntemi, sektörün öncü firması olan Form Mühendislik’in tecrübesi ve bilgisi ile projelere değer kazandırıyor.

Isıtıcı kablo ile heat tracing boru ısıtma çözümlerimizi buradan görebilirsiniz.

SWITCH THE LANGUAGE
Form Mühendislik

Form Mühendislik, 1992 yılında çağdaş mühendislik çözümleri sunmak amacıyla kurulmuş ve çalışma konuları olarak her zaman yenilikçi alanları seçmiştir. Isıtıcı kablo ile çatı oluklarında buzlanmanın önlenmesi uygulamaları, rule iniş yapılan helikopter pisti ve iniş aydınlatması uygulamaları gibi zamanında daha önce Türkiye’de hiç yapılmamış uygulamalara imza atılmıştır. Yenilikçi ve sonuç odaklı çözümlerden elde edilenebilinirlik ile Türkiye’de daha önce sadece yurt dışı firmalarının uygulamasını yaptığı heat tracing sistemi, en zor uygulama alanı olan rafinerilerde uygulanmıştır. Heat tracing alanında Türkiye’de faaliyet gösteren ilk firma olan Form Mühendislik yaklaşık çeyrek asırda sayısız heat tracing, yol-rampa ısıtma ve çatı-oluk kar buz önleme projesi gerçekleştirmiştir.