+90 312 394 40 22 pbx

Blog

10 Nisan 2023

Isıtıcı Kablo ile Boru Isıtma Sistemi

Isıtıcı kablo ile boru ısıtma, borularda biriken suyun donmasını ve boruların patlamasını engellemek için kullanılan bir yöntemdir. Özellikle kış aylarında, düşük sıcaklıklar nedeniyle borularda biriken suyun donması sıkça yaşanan bir sorundur. Bu sorun, hem boruların patlamasına hem de su akışının engellenmesine neden olabilir. Bu nedenle, ısıtıcı kablo ile boru ısıtma, bu sorunun önüne geçmek için kullanılan etkili bir yöntemdir.

Boru hatlarının ısıtıcı kablo ile ısıtılması yöntemine heat tracing adı verilmektedir. Heat tracing ifadesinin Türkçe karşılığı ısı izlemedir. Heat tracing sistemi, borulara sarılan özel bir ısıtıcı kabloyu kullanır. Bu kablonun içinden geçen elektrik akımı, kablonun ısınmasına neden olur ve boruların ve boru hatlarının donmasını önlemeye ve hattın istenilen sıcaklıkta tutulması sağlanır.

isitici-kablo-boru-isitma-sistemi

Isıtıcı Kablo Boru Isıtma Sistemi

Hangi Tip Isıtıcı Kablo Boru Donmayı Önlemede Kullanılır?

Boruların donmaması için genel olarak (self regulating) kendinden regüleli ısıtıcı kablo kullanılır. Kendinden regüleli ısıtıcı kablolar karbon bir malzemenin içinden geçirilen iki adet iletkenden oluşmaktadır. İstenilen metrajda kesilebilmektedir.

self-regulating-isitici-kablo

Self Regulating Isıtıcı Kablo

Isıtıcı Kablo Nerelerde Kullanılır?

Birçok farklı endüstriyel alanda kullanılabilir. Özellikle petrol, kimya, gıda ve içecek endüstrilerinde boru hatları sıklıkla kullanılır ve bu endüstrilerde, boru hatlarındaki suyun donmasını engellemek için ısıtıcı kablo boru ile ısıtma yöntemi sıklıkla tercih edilir.

Diğer ısıtma yöntemlerine göre birçok avantaj sunar. Bu yöntem, borularda biriken suyun donmasını engellediği için, diğer yöntemlere göre daha hızlı ve etkilidir. Ayrıca, bu yöntem daha düşük enerji tüketimiyle daha yüksek verimlilik sağlar.

Aynı zamanda daha güvenlidir. Diğer ısıtma yöntemlerinde kullanılan açık alevler, yangın riski oluşturabilirken, ısıtıcı kablo kullanarak yapılan boru ısıtma işlemi, herhangi bir yangın riski oluşturmaz. Ayrıca bu yöntem, boruların patlaması gibi ciddi güvenlik sorunlarının da önüne geçer.

Isıtıcı kablo ile boru ısıtma, aynı zamanda daha düşük maliyetlidir. Diğer ısıtma yöntemlerinde kullanılan ekipmanların maliyeti yüksek olabilirken, ısıtıcı kabloların maliyeti daha düşüktür ve ayrıca daha düşük enerji tüketimi sağladığı için işletmelerin enerji faturalarını da düşürür.

Boru Isıtmada Isıtıcı Kablo Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

İşletmelerde sıklıkla kullanılan ısıtıcı kablo ile boru ısıtma yöntemi, borularda biriken suyun donmasını ve boruların patlamasını önlemek için oldukça etkili bir yöntemdir. Bu yöntem, boru hatlarındaki suyun donmasını engellemek için endüstriyel alanda sıklıkla kullanılır ve diğer ısıtma yöntemlerine göre birçok avantaj sunar.

Aynı zamanda kolay ve hızlı bir kurulum sağlar. İşletmeler, boruların üzerine özel bir şekilde sarılan ısıtıcı kabloyu kolayca takabilir ve bu sayede boruların donması önlenebilir. Bu yöntem, boruların değiştirilmesi veya yeniden yapılandırılması gerektiği durumlarda da kolayca uygulanabilir.

Uzun ömürlü bir çözümdür. İşletmeler, ısıtıcı kablo ile boru ısıtma yöntemini kullanarak, borulardaki suyun donmasını ve boruların patlamasını uzun süre önlemektedirler. Bu sayede, borulardaki hasar ve arızaların azaltılması da sağlanmış olmaktadır.

Detaylı bilgi için Boru Hattı Isıtma çözümlerimizi inceleyebilirsiniz.

SWITCH THE LANGUAGE
Form Mühendislik

Form Mühendislik, 1992 yılında çağdaş mühendislik çözümleri sunmak amacıyla kurulmuş ve çalışma konuları olarak her zaman yenilikçi alanları seçmiştir. Isıtıcı kablo ile çatı oluklarında buzlanmanın önlenmesi uygulamaları, rule iniş yapılan helikopter pisti ve iniş aydınlatması uygulamaları gibi zamanında daha önce Türkiye’de hiç yapılmamış uygulamalara imza atılmıştır. Yenilikçi ve sonuç odaklı çözümlerden elde edilenebilinirlik ile Türkiye’de daha önce sadece yurt dışı firmalarının uygulamasını yaptığı heat tracing sistemi, en zor uygulama alanı olan rafinerilerde uygulanmıştır. Heat tracing alanında Türkiye’de faaliyet gösteren ilk firma olan Form Mühendislik yaklaşık çeyrek asırda sayısız heat tracing, yol-rampa ısıtma ve çatı-oluk kar buz önleme projesi gerçekleştirmiştir.