+90 312 394 40 22 pbx

Blog

10 Ekim 2022

Çatı Oluk Isıtma Sistemleri

Çatı oluk ısıtma sistemleri nedir?

Montajı nasıl yapılır?

 

Nelerden oluşur? Kimler yaptırmalıdır? Karlı bir sistem mi? Doğaya yararları nedir? Bu yazımızda bunların hepsine değineceğiz.

Öncelikle çatı oluk ısıtma sistemi nedir sorusunu yanıtlayalım. Bu sistem ticari işletmelerin, endüstriyel üretim merkezlerinin, sanayi fabrikalarının konutların kısaca bir çatının olduğu her yapının, soğuk havalarda aldığı yağıştan sonra oluklarda biriken suların donmasını ve tıkanmaya yol açmasını önlemek üzere kurulan donma önleyici bir sistemdir. Kolayca anlatmak gerekirse, seri dirençli ısıtıcı kablolar ya da self regulating (kendinden regüleli) kablolar kullanılan; içinde kaçak akım rölesi, çeşitli özelliklerde sigorta ve şalt malzemeleri, kontaktörler ve kullanım alanına göre ilgili termostatlar barındıran elektrik panosu ile enerjilendirilen bu sistem sensörlerden aldığı sıcaklık ve nem bilgisine göre dirençli kabloların içinden geçen akım sayesinde ısınması sonucu çatıda oluşan yağışın oluklarda donmasını önler ve bu sayede akışkanlığı sağlar. Çatıdaki yağış sonrası suyun donması sonucu oluşan sarkıtların insan hayatına önemli ölçüde tehdit oluşturduğu herkes tarafından biliniyor. Fakat görünmeyen donmalar çatı giderleri için hazırlanan boruların patlamasına, bu giderlerin aylarca tıkalı kalmasına sebep olabiliyor. Bu patlamalardan sonra oluşan akıntıların duvara ya da yüksek maliyetler sonucu yapılan mantolama işlemindeki komponentlerin arasına sızması durumunda hem görsel hem sağlık hem de mimari olarak kalıcı hasarlar meydana gelir. Bu hasarların çözümlerinden daha uygun maliyetleri olan bu sistem aynı zamanda diğer ihtimallerden daha konforludur.

Montaj için gerekli olan form şeridi isimli kablo sabitleme aparatları ile çatı oluklarına ya da zemine sabitlenen kabloların pano bağlantısının yapılması ile zeminin sıcaklık ve nem durumunu kontrol eden sensörlerin de panodaki termostat ile ilişkilendirilmesi sonucunda uygulama işlemi tamamlanmış olur. Devreye alınıp gerekli olan ayarlar da yapıldıktan sonra tamamen kullanıma hazır hale gelir. İşlem süresinin kısa olması hem maliyeti kısıyor hem de çatıda yapılacak diğer çalışmalara vakit yaratıyor.

Peki kimler yaptırmalıdır ? Çevreye duyarlı ve tasarruf etmek isteyen herkes çatı oluk ısıtma sistemlerini yaptırmalıdır. Özellikle kışın sıfırın altında hava sıcaklığı olan bölgelerde yaşayan ve çatıdaki yağışın donmasından dolayı çatı akması ve olukların tıkanması problemi yaşayan herkese önerilecek en uygun sistemdir.

SWITCH THE LANGUAGE
Form Mühendislik

Form Mühendislik, 1992 yılında çağdaş mühendislik çözümleri sunmak amacıyla kurulmuş ve çalışma konuları olarak her zaman yenilikçi alanları seçmiştir. Isıtıcı kablo ile çatı oluklarında buzlanmanın önlenmesi uygulamaları, rule iniş yapılan helikopter pisti ve iniş aydınlatması uygulamaları gibi zamanında daha önce Türkiye’de hiç yapılmamış uygulamalara imza atılmıştır. Yenilikçi ve sonuç odaklı çözümlerden elde edilenebilinirlik ile Türkiye’de daha önce sadece yurt dışı firmalarının uygulamasını yaptığı heat tracing sistemi, en zor uygulama alanı olan rafinerilerde uygulanmıştır. Heat tracing alanında Türkiye’de faaliyet gösteren ilk firma olan Form Mühendislik yaklaşık çeyrek asırda sayısız heat tracing, yol-rampa ısıtma ve çatı-oluk kar buz önleme projesi gerçekleştirmiştir.