+90 312 394 40 22 pbx

Blog

10 Nisan 2023

Isıtıcı Kablo ile Rampa Isıtma

Isıtıcı kablo uygulanarak yapılan rampa ısıtma sistemi, özellikle kış aylarında olumsuz hava koşullarından kaynaklı rampaların kullanımını zorlaştırdığı işletmelerde sıklıkla kullanılan bir kar buz eritme yöntemidir. Bu yöntem, rampalarda biriken kar ve buzun erimesini sağlayarak, araçların güvenli ve sorunsuz bir şekilde rampaları kullanmasını mümkün kılar.

Rampa Isıtma Sistemi Nasıl Uygulanır?

Rampa ısıtma sistemi, rampalara ya da zemin altına yerleştirilen ısıtıcı kablo ile uygulanmaktadır. Zemin altına yerleştirilen ısıtıcı kablolar, rampanın altında bulunan toprak tabakasını ısıtarak, üstteki beton tabakasının da ısınmasını sağlar. Rampaya yerleştirilen ısıtıcı kablolar ise, rampa üzerinde biriken kar ve buzun erimesini sağlar.

Rampa Isıtma Sistemi Nerelerde Kullanılır?

Isıtıcı kablo kullanarak uygulanan rampa ısıtma sistemi, kapalı otoparkı bulunan binalarda kullanılmasının yanı sıra, aynı zamanda birçok farklı endüstriyel alanda kullanılabilir. Özellikle lojistik merkezleri, havaalanları, hastaneler, alışveriş merkezleri, oteller ve diğer birçok işletme, rampa ısıtma sistemlerine ihtiyaç duyarlar. Bu sistemler, olumsuz hava koşullarının rampaların kullanımını zorlaştırdığı bölgelerde, araçların güvenliği ve ulaşımın sürekliliği için hayati önem taşır.

isitici-kablo-rampa-isitma-kar-buz-onleme

Isıtıcı Kablo Rampa Isıtma, Kar – Buz Önleme

Rampa Isıtma Sisteminin Avantajları Nelerdir?

Isıtıcı kablo kullanarak yapılan rampa ısıtma sistemi, diğer ısıtma yöntemlerine göre birçok avantaj sunar. Bu yöntem, rampa üzerinde biriken kar ve buzun erimesini sensörler aracılığı ile sağladığı için diğer yöntemlere göre daha hızlı ve etkilidir. Ayrıca, bu yöntem daha düşük enerji tüketimiyle daha yüksek verimlilik sağlar.

Isıtıcı kablo ile yapılan rampa ısıtma sistemi, aynı zamanda daha güvenlidir. Diğer ısıtma yöntemlerinde kullanılan açık alevler, yangın riski oluşturabilirken; ısıtıcı kablo kullanarak yapılan rampa ısıtma işlemi, herhangi bir yangın riski oluşturmaz. Ayrıca bu sistem, araçların rampalardan düşmesine neden olan kaygan zemin koşullarının da önüne geçer.

Isıtıcı kablo kullanarak yapılan rampa ısıtma sistemi, aynı zamanda daha düşük maliyetlidir. Diğer ısıtma yöntemlerinde kullanılan ekipmanların maliyeti yüksek olabilirken, ısıtıcı kabloların maliyeti daha düşüktür ve ayrıca daha düşük enerji tüketimi sağladığı için işletmelerin enerji faturalarını da düşürür. Sistem, zeminde ısıtıcı kabloya zarar vermeden herhangi bir tadilat, kazı vs. yapılmadığı durumlarda uzun yıllar bakım gerektirmeden çalışmayı sürdürecektir.

Detaylı bilgi için Rampa Isıtma, Kar ve Buz Önleme çözümlerimizi inceleyebilirsiniz.

SWITCH THE LANGUAGE
Form Mühendislik

Form Mühendislik, 1992 yılında çağdaş mühendislik çözümleri sunmak amacıyla kurulmuş ve çalışma konuları olarak her zaman yenilikçi alanları seçmiştir. Isıtıcı kablo ile çatı oluklarında buzlanmanın önlenmesi uygulamaları, rule iniş yapılan helikopter pisti ve iniş aydınlatması uygulamaları gibi zamanında daha önce Türkiye’de hiç yapılmamış uygulamalara imza atılmıştır. Yenilikçi ve sonuç odaklı çözümlerden elde edilenebilinirlik ile Türkiye’de daha önce sadece yurt dışı firmalarının uygulamasını yaptığı heat tracing sistemi, en zor uygulama alanı olan rafinerilerde uygulanmıştır. Heat tracing alanında Türkiye’de faaliyet gösteren ilk firma olan Form Mühendislik yaklaşık çeyrek asırda sayısız heat tracing, yol-rampa ısıtma ve çatı-oluk kar buz önleme projesi gerçekleştirmiştir.