+90 312 394 40 22 pbx

Blog

28 Temmuz 2020

Rampa Isıtma ve Yol Isıtma

Araç Yolu Isıtma

Yol Isıtma

Hepimizin bildiği gibi kışın dik bir yokuşta, rampada bırakın yürümeyi ayakta kalıp yere düşmemek bile çok zordur. Çoğu zamanda maalesef bu durum kayıp düşmelerle ve sonrasında yaralanmalarla sonuçlanmaktadır. Elektrikli ısıtıcı kablo ile rampa ısıtma sistemlerinde yüzeyde biriken kar kütlesi tamamen ya da kısmi olarak eritilmektedir. Uygulama alanları genel olarak 2 ye ayrılır. 1. Tekerlek izi ısıtma, 2. Si ise bütün alanın ısıtılması.

  1. Tekerlek izi ısıtma: ısıtılmak istenen alan araç giriş/çıkışı ya da giriş ve çıkış beraber ise bu alanda bütün alanı ısıtmak bazı durumlarda gereksiz enerji sarfiyatına sebep olabilir. Bu alanlarda eğer araç geçişi küçük araçlar için ise 50 cm genişliğinde ve rampa boyunca ısıtma yapılmalıdır. Eğer zemini kullanacak araçlar büyük araçlar ise ( kamyon , kamyonet v.b ) 1 m genişliğinde ve rampa uzunluğundaki alanda ısıtma yapılmalıdır. Böylelikle araçlar bu ısıtılan izleri takip ederek güvenli bir şekilde geçiş yapabilirler.
  2. Bütün alanın ısıtılması: Genellikle bu uygulama insanların olduğu ve insanların bu bölgeleri sık olarak kullanması sonucu yapılır. İnsanların belirli bir şeridi takip etmesi zor olacağından mevcut bölgelerde bütün karın eritilmesi gerekmektedir.

Rampa ısıtma sisteminin en büyük özelliği termostat, nem sensörü ve sıcaklık sensörü ile birlikte kullanılmasıdır. Burada anlatılmak istenen sistem ortamda nem ve sıcaklık bilgisi ayarlanan değerinin altında olduğu zaman sistemin çalışarak daha kar ve buzlanma olmadan sistemin devreye girip ısıtma yapmasıdır. Böylelikle kar ve buzlanma olmadan ısıtma olacağı için enerji sarfiyatının da önüne geçilmiş olmaktadır. Montaj sonrası rampa ısıtma elemanlarının ısıtıcı kablo, kablo tutturma aparatı, termostat ve sensörlerin uzun yıllar sorunsuz çalışması garanti edilmektedir. Elektrikli rampa ısıtma yerine kullanılacak olan diğer kar buz eritme yöntemleri kar ve buzlanma olduktan sonra etki göstermekle beraber kullanılan alana içinde bulunan kimyasal maddeler dolayısı ile zarar vermektedir. Isıtıcı kablo ile yapılan rampa ısıtma sistemlerinde böyle bir sorun oluşmamakla beraber kuru ve temiz bir yüzey sağlanmaktadır. Bölgelere göre m2 de 300w-350 watt güç üretecek şekilde ısıtıcı kablolar dizayn edilmelidir. Rampa ısıtma ve yol ısıtma çözümlerimizi görmek için tıklayınız.

SWITCH THE LANGUAGE
Form Mühendislik

Form Mühendislik, 1992 yılında çağdaş mühendislik çözümleri sunmak amacıyla kurulmuş ve çalışma konuları olarak her zaman yenilikçi alanları seçmiştir. Isıtıcı kablo ile çatı oluklarında buzlanmanın önlenmesi uygulamaları, rule iniş yapılan helikopter pisti ve iniş aydınlatması uygulamaları gibi zamanında daha önce Türkiye’de hiç yapılmamış uygulamalara imza atılmıştır. Yenilikçi ve sonuç odaklı çözümlerden elde edilenebilinirlik ile Türkiye’de daha önce sadece yurt dışı firmalarının uygulamasını yaptığı heat tracing sistemi, en zor uygulama alanı olan rafinerilerde uygulanmıştır. Heat tracing alanında Türkiye’de faaliyet gösteren ilk firma olan Form Mühendislik yaklaşık çeyrek asırda sayısız heat tracing, yol-rampa ısıtma ve çatı-oluk kar buz önleme projesi gerçekleştirmiştir.