+90 312 394 40 22 pbx

Blog

10 Ekim 2022

Rampa Isıtma

Havanın sıfırın altında seyrettiği soğuk kış günlerinde yağış olduğu zaman don olayları kaçınılmazdır. Böyle zamanlarda düz yollarda bile yürümekte zorlanırken rampa ve yokuşlarda donma olduktan sonra kayıp düşmeler ve yaralanmalar kaçınılmaz oluyorlar. Sadece yaya olarak değil de araçların da bu zeminler de çok zorlandığını düşünürsek otopark girişlerinde, site girişlerinde, apartman girişlerinde ve engelli rampalarında bu kazalar daha büyük maddi ve sağlık problemlerine yol açabilir. Bu kazaları ve yaralanmaları engellemek için kimyasal çözümlerin kullanılması hem doğaya hem de yapıya zarar vereceği için Form Mühendislik olarak ürettiğimiz ısıtıcı kablolar  çözümler iki alanda kullanılmaktadır. İlk olarak eğimli araç yollarının donmasını engellemek için teker izi şeklinde ısıtma yapılabilir. Bu sistemde seri dirençli ısıtma kabloları ve aynı kablolardan oluşan şilte ile otomobillerin geçeceği alanda 50 cm’lik; kamyon, tır vb. büyük araçların geçeceği alanlarda ise 1 m. genişliğinde iki teker izi ile ısınma ve kar buz önleme sistemi kurulmaktadır. Böylece ısınan teker izlerinin üstünde oluşan kuru ve kaygan olmayan bölgede, araçlar izleri takip ederek tamamen güvenli şekilde hareket edebilirler.

Diğer bir yöntemde ise yayların daha sık kullandığı bölgelerde yayaların kullanım yolu takip edilemeyeceği için meyilli yollardan oluşan zeminde aynı şekilde seri dirençli ya da self regulating (kendinden regüleli) kablolar kullanılarak zeminin tamamının ısınması ve donmayı engellemesi mümkün hale gelir. Böylelikle tamamı ısınan zeminde yayalar iz takip etmek zorunda kalmadan özgürce hareket edebilirler. İki yöntemde de zeminin altına yerleştirilen kablolar ile zemin üstünde yer alan sıvının kuruması ve donmasının önlenmesi için 300 W/m² güç ile ısıtma yapılmaktadır.  Rampa ısıtma sistemlerinin en makul yanlarından biri ise hem ısı hem de nem sensörüyle birlikte kullanılmasıdır. Nem sensörü sayesinde hava sıcaklığı sıfırın altında olsa bile eğer rampada ya da zeminde sıvı yoksa sistem çalışmıyor. Bu sayede gereksiz enerji sarfiyatının büyük oranda önüne geçilmiş oluyor. Montaj sonrası rampa ısıtma elemanlarının ısıtıcı kablo, kablo tutturma aparatı, termostat ve sensörlerin uzun yıllar sorunsuz çalışması garanti edilmektedir.

SWITCH THE LANGUAGE
Form Mühendislik

Form Mühendislik, 1992 yılında çağdaş mühendislik çözümleri sunmak amacıyla kurulmuş ve çalışma konuları olarak her zaman yenilikçi alanları seçmiştir. Isıtıcı kablo ile çatı oluklarında buzlanmanın önlenmesi uygulamaları, rule iniş yapılan helikopter pisti ve iniş aydınlatması uygulamaları gibi zamanında daha önce Türkiye’de hiç yapılmamış uygulamalara imza atılmıştır. Yenilikçi ve sonuç odaklı çözümlerden elde edilenebilinirlik ile Türkiye’de daha önce sadece yurt dışı firmalarının uygulamasını yaptığı heat tracing sistemi, en zor uygulama alanı olan rafinerilerde uygulanmıştır. Heat tracing alanında Türkiye’de faaliyet gösteren ilk firma olan Form Mühendislik yaklaşık çeyrek asırda sayısız heat tracing, yol-rampa ısıtma ve çatı-oluk kar buz önleme projesi gerçekleştirmiştir.