+90 312 394 40 22 pbx

Blog

10 Ekim 2022

Tank Isıtma

Depolama tanklarında oluşan ısı farkından kaynaklı yoğuşma, tank içinde nemlenmeye yol açıyor. Bu nemlenme tabii olarak içerideki ürünün katı ya da sıvı olmasını gözetmeden çeşitli türevlerde bozulmalara yol açabiliyor. Isıtılmayan sıvı ürün dolu tanklarda soğuktan kaynaklı kristalize etki oluşabilirken doğru ısıtma sistemi tercih edilmeyen tanklarda yoğuşma kaynaklı oluşan nemlenme ve bu nemle oluşan suyun sıvıya teması üzerine yine kristalizasyon oluşabiliyor. Ayrıca bu sıvıların çoğunluğu belirli sıcaklıklar arasında kontrol edilmezlerse kimyasal bozulmalara da uğrayabiliyor. Sıvı dolu tankların doğru ısıtılmasının öneminden bahsetmişken katı ürünler için tank ısıtma sistemlerinin öneminden bahsetmemek olmaz. Katı ürünler homojen dağılım gösteremedikleri için çoğunlukla tank içinde hava karışımı olabilir. Bu hava karışımı, ısı farkı sonucunda yoğunlaşarak katı parçacıklı ürünlerin birbirlerine yapışmasına, topaklanma oluşmasına ve çeşitli bakterilerin üremesine sebebiyet verebilir.  Bu sonuçlar ne üreticinin ne de tüketicinin mutlu olacağı sonuçlar değildir.

Ayrıca tank yüzeyinde oluşan nemlenme tank içinde yer alan katı parçacıkların tank yüzeyine yapışmasına olanak sağladığı gibi kalınlaşan bu katman üretimde de kayıp oluşturmaktadır. Tüm bunlar göze alındığında oluşan mali kayıplar kadar emek ve zaman kaybı da yaratıyor. Tüm bu küçük gibi görünen fakat gerçek anlamda verimi düşüren sorunların çözümü için Form Mühendislik olarak ürettiğimiz tank ısıtma çözümlerimizle siz üreticilerin yanında yer alıyoruz. Kendinden regüleli (self regulating) kabloları kullanarak oluşturduğumuz ısıtma sistemleri, uzun ömürlü ve kaliteli malzemelerden imal edildiği için tankın cinsi, uzunluğu, iç hacmi, duruş pozisyonu, et kalınlığı, izolasyonu vb. gibi parametrelere bağlı olarak da olsa kendini kısa sürede amorti eder ve üretim kalitesinin artmasına yardımcı olur. Bu sistemlerin en önemli artılarından birisi ise gelişmiş kontrol sistemlerine bağlanarak oluşturulabilecek ısı izleme (heat tracing) sistemiyle tankların anlık sıcaklıkları takip edilebilmekte ve istenilen sıcaklık değerleri arasında tutulmasını sağlamaktadır. Uzun ömürlü bu tank ısıtma sistemlerinin bakım ve onarıma ihtiyaç duymaması tercih edilebilirlik açısından gayet önemlidir. Ayrıca kendinden regüleli (self regulating) kablolara, üretim hatalarına karşı üretici fabrika tarafından 20 yıllık garanti sunulmaktadır.

Isıtıcı Kablo
SWITCH THE LANGUAGE
Form Mühendislik

Form Mühendislik, 1992 yılında çağdaş mühendislik çözümleri sunmak amacıyla kurulmuş ve çalışma konuları olarak her zaman yenilikçi alanları seçmiştir. Isıtıcı kablo ile çatı oluklarında buzlanmanın önlenmesi uygulamaları, rule iniş yapılan helikopter pisti ve iniş aydınlatması uygulamaları gibi zamanında daha önce Türkiye’de hiç yapılmamış uygulamalara imza atılmıştır. Yenilikçi ve sonuç odaklı çözümlerden elde edilenebilinirlik ile Türkiye’de daha önce sadece yurt dışı firmalarının uygulamasını yaptığı heat tracing sistemi, en zor uygulama alanı olan rafinerilerde uygulanmıştır. Heat tracing alanında Türkiye’de faaliyet gösteren ilk firma olan Form Mühendislik yaklaşık çeyrek asırda sayısız heat tracing, yol-rampa ısıtma ve çatı-oluk kar buz önleme projesi gerçekleştirmiştir.