web
analytics
Zemin Isıtma | Form Mühendislik, Isıtıcı Kablo, Elektrikli Kar Buz Önleme Sistemleri

Zemin ısıtma sistemi başlıca iç zemin ve dış zemin olmak üzere 2 ye ayrılır. İç zemin olarak bina içi zemin ısıtma örnek olarak gösterilebilir. Zemin ısıtma sistemi diğer sulu ısıtma ve kaloriferli ısıtma sistemlerine göre birçok avantaja sahiptir.

zemin ısıtma

zemin ısıtma

Zemin ısıtma sisteminin diğer sistemler göre avantajlarından bahsedecek olursak öncelikle elektriğin en temiz enerji kaynağı olduğundan bahsetmek gerekir. Sulu sistemlerde ve diğer sistemlerde ısı homojen olarak yüzeye yayılmaz kısmi olarak bazı bölgelerde daha soğuk ortam oluşur. Elektrikli ısıtıcı kablo ile yapılan Zemin ısıtma sisteminde ise kablo homojen olarak her yere ısının yayılmasını sağlar. Zemin ısıtma sisteminde kullanılan her ısıtıcı kablo her bir metresinde eşit ısı üretir zemine homojen olarak yerleştirilmiş ısıtıcı kablolar böylelikle her bölgede ısının eşit olarak dağılmasını sağlar. Isınma zeminden sağlandığı için mevcut yapı daha sağlıklı ısınır. Çünkü Zemin ısıtma sistemi olan bir yapıda, binada ısı aşağıdan yukarıya doğru bir hava sirkülasyonu sağlamasından ötürü insan sağlığına da olumlu bir etkisi vardır. Diğer zemin ısıtma sistemi dış ortamlarda kullanılan ısıtma sistemidir. Bu zemin ısıtma sistemi dış ortamda kullanıldığından dolayı hem ısıtma hem kar buz önleme olarak kullanılmaktadır.

Başlıca kullanım yerleri kış bahçeleri, teras ısıtma, rampa ısıtma, yürüyüş yolu ısıtma, altgeçit ısıtma, köprü ısıtma, asfalt ısıtma merdiven basamak ısıtma vb.yerlerdir. Kış bahçelerinde kullanılan zemin ısıtma sistemi daha çok konfor ve ortamın soğukluğunu kırmak amaçlıdır. Teras zemin ısıtma sisteminde ise amaç kar ve buzlanmayı önlemektir. Böylece kar ve buzlanmadan kaynaklı düşüp yaralanmalar engellenmiş olur. Rampa zemin ısıtma sisteminde ise araçların kayıp herhangi bir kazaya sebebiyet vermemeleri için kar buz önleme amaçlı zemin ısıtma sistemi kullanılmaktadır.

Bu zemin ısıtma sistemi Türkiyede birçok yerde kullanılmaktadır. Yürüyüş yolunda zemin ısıtma sistemi ise insanların kar ve buzlanma nedeni düşüp yaralanması gibi kötü sonuçların ortaya çıkmaması için kar ve buzlanma daha gerçekleşmeden sistemin çalışıp zemin ısıtma sistemi yapılan bölgeyi güvenli hale getirmek için kullanılır. Altgeçit zemin ısıtma sistemi, asfalt zemin ısıtma sistemi de benzer amaçla kullanılmaktadır.