+90 312 394 40 22 pbx

Heat Tracing

Heat Tracing Nedir?

Heat tracing, endüstriyel uygulamalarda kullanılan bir ısıtıcı kablo teknolojisidir. Bu teknoloji; boru hatları, tanklar, reaktörler ve diğer sistemlerde oluşabilecek ısı kaybını önlemek veya malzemelerin sıcaklığını korumak için ısıtıcı kablo uygulaması ile kullanılır.

Heat tracing sistemi, boruların veya ekipmanların etrafına yerleştirilen ısıtıcı kablolar, bu kabloları koruyan yalıtım malzemeleri ve kontrol sistemlerinden oluşur. Isıtıcı kablolar, elektrik enerjisi kullanarak çevreye ısı yayarlar ve malzemelerin donmasını veya soğumasını önlerler.

Heat tracing, endüstriyel proseslerin enerji verimliliğini artırır ve malzemelerin doğru sıcaklıkta tutulmasını sağlar. Örneğin; bazı kimyasal prosesler, sıcaklığın belli bir aralıkta tutulması gerektiği için heat tracing sistemlerini kullanırlar. Heat tracing sistemlerinde sistemin ihtiyacı olan ısı kaybı veya kablo cinsi alanında uzman mühendisler tarafından seçilir.

Heat tracing sistemleri, bazı uygulamalar için özel olarak tasarlanabilir. Örneğin; bazı sistemler darbelere, neme veya kimyasallara dayanıklı olabilir, bazı sitemlerde ise yüksek sıcaklıklardan dolayı kablo izolasyonları özel olarak seçilmelidir. Ayrıca bazı heat tracing sistemleri, ısıtıcı kabloların tipine ve sıcaklık gereksinimlerine göre özel olarak seçilerek tasarlanır.

Sonuç olarak heat tracing, endüstriyel uygulamalarda sıcaklığı korumak veya ısı kaybını önlemek için kullanılan bir teknolojidir. Boru hatları, tanklar, reaktörler ve diğer ekipmanların sıcaklığını doğru bir şekilde tutarak enerji verimliliğini artırır ve üretkenliği artırır.

heat-tracing-sema

-Heat Tracing-

Donmaya Karşı Heat Tracing Uygulaması

Heat tracing ısıtıcı kablo sistemi, en çok borularda donmaya karşı koruma uygulamaları için tercih edilmektedir. Soğuk hava koşullarının etkili olduğu bölgelerdeki endüstriyel tesislerin, boruların veya tanklarında hava sıcaklığının düşmesi ile borulardaki akışkanların katılaşmasından veya genleşerek boruları patlatmasından ötürü kullanılır. Bu boru hatları, ısıtıcı kablo uygulanarak belli bir sıcaklıkta tutulur. Sistem termostat kullanılarak istenilen derecede devreye girmesi sağlanır.

Donmaya karşı heat tracing sistemi, boru hatları veya ekipmanların etrafına yerleştirilen özel ısıtıcı kablolar, yalıtım malzemeleri ve kontrol sistemlerinden oluşur. Isıtıcı kablolar, elektrik enerjisi kullanarak çevreye ısı yayarlar ve boru hatlarının donmasını önlerler.

Donmaya karşı heat tracing sistemi, özellikle soğuk iklimlerde veya düşük sıcaklıklara sahip alanlarda kullanılır. Bu sistem, boru hatlarının veya diğer ekipmanların donmasını önlemekle kalmaz, aynı zamanda doğru sıcaklıkta tutulmasını sağlar. Böylece, endüstriyel üretim süreçleri devam edebilir ve malzemelerin kalitesi korunur.

donmaya-karsi-heat-tracing

-Donmaya Karşı Heat Tracing-

 

Patlayıcı Alanlarda Heat Tracing Uygulaması

Patlayıcı alanlarda heat tracing, patlama tehlikesi bulunan ortamlarda kullanılan özel bir ısıtma yöntemidir. Bu yöntem, patlama riski olan bölgelerdeki boru hatları, tanklar, vanalar ve diğer ekipmanların sıcaklığını korumak veya belirli bir sıcaklık aralığında tutmak için kullanılır. Patlayıcı sahalarda ısıtıcı kablolar sahanın risk derecesine göre sertifikalandırılır.

Patlayıcı alanlarda heat tracing sistemi, özel olarak tasarlanmış ısıtıcı kablolar ve yalıtım malzemeleri kullanılarak gerçekleştirilir. Patlama riski olan bölgelerdeki ekipmanlar, genellikle tehlikeli kimyasalların depolandığı veya işlendiği yerlerde bulunur. Bu nedenle, patlamaya neden olabilecek bir kıvılcım veya yüksek sıcaklık, ciddi bir tehlike oluşturabilir.

Isıtıcı kablolar, patlayıcı ortamlarda kullanılmak üzere özel olarak tasarlanmıştır. Bu kablolar, patlama riski olan bölgelerde kullanılan diğer ekipmanlarla uyumlu şekilde çalışır. Yalıtım malzemeleri de, patlama riski olan bölgelerde kullanılan diğer yalıtım malzemelerinden farklıdır ve patlamaya neden olabilecek bir kıvılcım veya yüksek sıcaklıklara karşı dayanıklıdır.

patlayici-alanlarda-heat-tracing-uygulamalari

-Patlayıcı Alanlarda Heat Tracing-

SWITCH THE LANGUAGE
Form Mühendislik

Form Mühendislik, 1992 yılında çağdaş mühendislik çözümleri sunmak amacıyla kurulmuş ve çalışma konuları olarak her zaman yenilikçi alanları seçmiştir. Isıtıcı kablo ile çatı oluklarında buzlanmanın önlenmesi uygulamaları, rule iniş yapılan helikopter pisti ve iniş aydınlatması uygulamaları gibi zamanında daha önce Türkiye’de hiç yapılmamış uygulamalara imza atılmıştır. Yenilikçi ve sonuç odaklı çözümlerden elde edilenebilinirlik ile Türkiye’de daha önce sadece yurt dışı firmalarının uygulamasını yaptığı heat tracing sistemi, en zor uygulama alanı olan rafinerilerde uygulanmıştır. Heat tracing alanında Türkiye’de faaliyet gösteren ilk firma olan Form Mühendislik yaklaşık çeyrek asırda sayısız heat tracing, yol-rampa ısıtma ve çatı-oluk kar buz önleme projesi gerçekleştirmiştir.