+90 312 394 40 22 pbx

Blog

28 Temmuz 2020

Çatı – Oluk Isıtma

Ülkemizde bilindiği üzere bazı bölgeler kış mevsimini sert geçirmektedir. Zamanında önlenmeyen mimarı hatalar ve mühendislik hatalarından dolayı çatı olukları ve çatılar kar ve buzlanma nedeni ile zarar görüp çökmektedir. Geçmişte kar ve buzlanmayı önlemek için bir çok çalışma yapılmıştır, tuzlama, kimyasal madde dökümü vb. fakat bunların hepsi problemi engellemek yerine probleme geçici çözüm olmuş hatta bazı uygulamalar yapıya zarar vermiştir. Tam bu noktada ısıtıcı kablo ile yapılan çatı ve oluk ısıtma sistemleri, uzun yıllar boyunca sorunsuz bir şekilde çatılarda ve oluklarda donmayı, kar birikimini ve buzlanmayı önlemeyi sağlamaktadır.

Çatı – Oluk Kar Buz Önleme

Elektrikli ısıtıcı kablo ile yapılan çatı oluk kar buz önleme sistemlerinde çatı ve oluğa hiçbir zarar verilmemektedir. Geçici bir çözüm yolu olmamakla beraber uzun yıllar kar ve buzlanmanın olmadığı bir ısıtma biçimidir. Oluk içerisine serilen ısıtıcı kablo ile çatı oluklarını ısıtarak kar buzlanmanın önüne geçilebilmektedir. Bu sistemin devamlı olarak çalışmaması için 2 adet sensör kullanılır. Bu sensörler, nem ve sıcaklık sensörleridir. Nem sensörü, ortamda nem oluştuğunda devreye girer; sıcaklık sensörü ise ortamda oluşan sıcaklık termostatta ayarlanan değerin altında düştüğünde devreye girer. Ancak bu sensörlerin ikisinin de aktif olması durumunda sistem çalışarak çatı ve oluklarda kar ve buzlanma önlenmiş olur.

Nem sensörü ve sıcaklık sensörünün sadece birinin çalışması durumunda ise çatı oluklarında kar buzlanma olmayacağı için sisteme enerji verilmez ve böylelikle çatı oluklarında ısıtma sistemi devrede olmaz. Çatı oluk ısıtma sisteminde en önemli nokta, çatı oluklarının taban genişliğine uygun olarak sistemin dizayn edilmesidir. Örnek olarak oluk genişliğinin 30 cm olduğu bir olukta çatı ısıtma sistemi için kullanılacak ısıtıcı kablo  2-3 sıra olmalıdır aksi durumda, bir sıra ısıtıcı kablo kullanılırsa sadece 15 cm kısımda kar ve buzlanma olmayacak diğer bölgelerde ise buzlanma devam edecektir. Çatı ve oluk ısıtma sistemleri, bina ömrü için de çok önemlidir. Kar ve buzlanma, zamanla bina yapısını bozmaktadır. Buzlanmanın etkisi ile bina dış yapısı kırılgan yapıya dönüşmektedir ve akabinde buzların erimesi sonucu, kırılgan olan yapıdan bina içerisinde su akışı olmaktadır, bu durum da binaya çok ciddi zararlar vermektedir. Bu zararları önlemek çatı ve oluk ısıtma sistemleri ile mümkün olup binanızın daha çok uzun yıllar zarar görmeden ilk günkü gibi kalmasına yardımcı olur. Isıtıcı kablo ile yapılan çatı ve oluk ısıtma sistemleri ülkemizde yaygın olarak kullanılmaktadır.

Daha detaylı bilgi için Çatı ve Oluk Kar Buz Önleme çözümlerimizi inceleyebilirsiniz.

SWITCH THE LANGUAGE
Form Mühendislik

Form Mühendislik, 1992 yılında çağdaş mühendislik çözümleri sunmak amacıyla kurulmuş ve çalışma konuları olarak her zaman yenilikçi alanları seçmiştir. Isıtıcı kablo ile çatı oluklarında buzlanmanın önlenmesi uygulamaları, rule iniş yapılan helikopter pisti ve iniş aydınlatması uygulamaları gibi zamanında daha önce Türkiye’de hiç yapılmamış uygulamalara imza atılmıştır. Yenilikçi ve sonuç odaklı çözümlerden elde edilenebilinirlik ile Türkiye’de daha önce sadece yurt dışı firmalarının uygulamasını yaptığı heat tracing sistemi, en zor uygulama alanı olan rafinerilerde uygulanmıştır. Heat tracing alanında Türkiye’de faaliyet gösteren ilk firma olan Form Mühendislik yaklaşık çeyrek asırda sayısız heat tracing, yol-rampa ısıtma ve çatı-oluk kar buz önleme projesi gerçekleştirmiştir.