web
analytics
Endüstriyel İzolasyon | Form Mühendislik, Isıtıcı Kablo, Elektrikli Kar Buz Önleme Sistemleri

Endüstriyel İzolasyon

Endüstriyel izolasyonu uygulamaları genellikle 4 ana başlık altında değerlendire biliriz. Genellikle Sıcak izolasyon

Soğuk izolasyon

Endüstriyel izolasyon mevcut tesis ve fabrika revizyonlarında, kapasite artırımlarında veya yeni yapılan, gıda üretim/depolama, petrokimya, rafineri, enerji üretim vb tesislerde uygulanmaktadır. Endüstriyel izolasyon uygulamalarında aşağıdaki tüm malzemeleri kullanmak mümkündür.

  • Taşyünü (Rockwool) Mineralyünü malzemeler (taş yünü, camyünü gibi)
  • Camyünü (Glasswool)
  • Seramik yünü (Seramic Fiber)
  • Soğuk İzolasyon Poliüretan

Endüstriyel sahalarda kullanılan izolasyonlar boru hatları ve tankların sıcaklıklarını muhafaza etmek amaçlı yapılan izolasyon uygulamaları tanklar ve boru hatları ürünlerin sıcaklıklarını muhafaza etmek amaçlı izolasyon uygulaması yapılmaktadır.

Yapısal alanlarda bulunan boru, tank  ve yangın hatları, soğuk su hatları gibi birçok alanda izolasyon uygulaması uygulanmaktadır.

Tank sıcaklık koruması için yapılacak izolasyon uygulaması ürün sıcaklığını koruması için genellikle sanayi tipi şilte izolasyon uygulaması yapılmaktadır. Boru hatları için prefabrik tipi izolasyonlarda kullanılabilir. Boru ve tanklarda yapılan izolasyonların en önemlisi izolasyonların koruması izolasyonların korunması için genellikte alüminyum sac ile izolasyon muhafazası yapılmaktadır.

Şeker siloları tavan ve duvarlarında sıcaklığı korumak amaçlı sanayi tipi şilte izolasyon ile panel tipi izolasyon uygulanmaktadır.

Endüstriyel izolasyonu uygulamaları genellikle 3 ana başlıkta değerlendire biliriz.

Sıcak izolasyon: yüksek ısı fırınlarındaki sıcaklık nedeniyle personel koruma yapılmaktadır.

Soğuk izolasyon ise: soğuk su hatları ve yangın boru hatlarında bulunan hatları donmaya karşı yapılmaktadır.

Sıcaklık koruması amaçlı izolasyon uygulaması boru veya tanlarda bulunan kimyasalların sıcaklıklarını koruması amaçlı uygulanmaktadır.

izolasyon uygulamaları bir veya daha çok izolasyon çeşidinin ile birlikte , tank-ekipman-boru ve yüzey kaplamaları yapılmaktadır.

İzolasyon, yalıtım malzemeleri boru hatları veya yapılan sistemden, içeri veya dışarı ısı kayıplarını önlemek amaçlı uygulanarak enerjinin korunması amacını taşımaktadır. Endüstriyel izolasyonda da yapı izolasyonunda da, her ne kadar ısı enerji geçişleri önlenmeye çalışılsa da enerji kayıpları belirli tolerans aralığında ısı geçirgenliği gerçekleşmektedir.

Ses izolasyonu ile sıcak izolasyon arasında, kullanılan kaplama sacı, ses engelleyici bariyerler, mesafe tutucu detayı gibi farklılıklar görülebilmektedir. Bu farklılıkları, endüstriyel tesisteki gürültü seviyesi, uygulanacak yüzeyin detayı (boru, ekipman, tank vb) belirlemektedir.

Su İzolasyonu endüstriyel tesislerde karşımıza çift rejimde çalışacak yüzeylerin termal izolasyonu ile kombine edilmiş şekilde çıkmaktadır. Su izolasyonunda kullanılan başlıca malzemeler, membran, poliüretan ya da metalik ya da polyester  kaplamalardır.

Hem sıcak hem soğuk izolasyon malzemesi olan cam köpüğünün (cellular /foam glass) membran ile birlikte uygulanarak kağıt fabrikası gibi tesislerin yüzeylerinde kullanılarak, hem tesis içindeki yoğurmaları önler, hem de içeri sıvı geçişlerini engeller.

Ayrıca endüstriyel izolasyon yapılan yüzeyleri atmosfer şartlarından korumak için de kaplama malzemeleri kullanılır. Başlıca kaplama malzemelerini, alüminyum sac , paslanmaz çelik, galvaniz sac, şeklinde sıralayabiliriz.